Naše fórum slaví páté narozeniny

Sem patří diskuse o všech výročích našeho diskusního fóra o kosmonautice.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Dugi »

Jsou chvíle, kdy se člověku nedostává slov. Jedna z nich na mne přichází právě dnes. Bylo 23. Října roku 2009 a v 15:36:49 se na internetu objevilo nově založené diskusní fórum, které tehdy ještě sídlilo na adrese vesmir.thos.cz. Na fórum samozřejmě nikdo nechodil, bylo bez příspěvků a o nějakých dalších službách si mohl jeho zakladatel nechat jen zdát.

*svist* Mávnutí kouzelné hůlky

Jsme rázem v roce 2014, uplynulo pět let, fórum nezaniklo a postupem času se rozrostlo do něčeho, co jsem nikdy nečekal. Na fóru je momentálně registrováno 683 uživatelů. Denně sem přijde skoro 400 lidí, je tu 40 000 příspěvků a hlavně super lidi.

Hodnotit, co všechno nám uplynulý rok přinesl je strašně těžké, protože je toho neuvěřitelně moc. Na prvním místě bych chtěl jmenovat ocenění našeho portálu za popularizaci vědy, kterou nám udělili na olomouckém Academia filmu letos v dubnu. Povedla se ale celá řada dalších věcí – Vesmírné výzvy dostaly cenu za první místo v soutěží SCIAP 2013, Dobývání vesmíru skončilo třetí, proběhl historicky třetí sraz členů našeho fóra v Jihlavě a několik menších srazů po celé republice – od Plzně po Ostravu. Zároveň jsme podnikli i první zahraniční cestu – na začátku října jsme se ve čtyřech vydali na den otevřených dveří v technologickém centru evropské kosmonautiky.
Kromě toho jsme se pustili i do menší doménové rošády – fórum, které sídlilo na hlavní doméně kosmoanutix.cz jsme přesunuli na subdoménu forum.kosmonautix.cz. Vlnou hlavní doménu vzápětí obsadil blog, který se na ni přestěhoval ze subdomény blog.kosmonautix.cz. Díky této změně (kterou perfektně realizoval Tommy), se náš portál v očích návštěvníků zprofesionalizoval. N hlavní doméně je specializovaný zpravodajský portál, který denně přijme více než 1 300 návštěv. Jestli jsem něco před těmi pěti lety nečekal, tak to bylo tohle.

Výčet věcí, které se nám povedly, by samozřejmě musel být mnohem delší a nerad bych na něco zapomněl, nicméně tohle je souhrn těch asi nejdůležitějších událostí. Přesto se zastavím ještě u jedné věci. Naše fórum si vždy zakládalo na tom, že na něm panují dobré vztahy mezi diskutujícími. To se dodržuje docela dobře, pokud je na portálu jen pár lidí. Přiznám se, že jsem měl obavy, zda si tento ráz zachováme, i když se počet uživatelů znásobí. Dnes mohu říct, že se nám to podařilo. Vzájemné vztahy máme pořád dobré, a i když dnes už ani zdaleka nemůžu říct, že znám všechny uživatele, tak pořád je mezi námi ta nepopsatelná atmosféra pohody.

Vloni jsem při oslavě čtvrtých narozenin vložil do svého příspěvku výčet lidí, kterým chci poděkovat. Protože se některé věci s časem nemění, vložím sem toto poděkování znovu. Děkuji tedy:
… oběma moderátorům za jejich bedlivý dohled nad fórem a poradní hlas při rozhodování o důležitých věcech
… speciálně Tommymu za jeho ochotu investovat čas a nemalou píli do technické správy fóra
… všem tvůrcům blogu za nádherné články, které u nás vychází každý den a které tito lidé vytváří bez nároku na odměnu ve svém volném čase.
… Lakelymu nejen za vzornou správu našeho Facebookového a Google+ profilu.
… Metodejovi za správu profilu na Twitteru
… všem aktivním uživatelům – každý příspěvek, který k nám napíšete, udržuje naše fórum při životě a dovoluje mu růst. Vy jste tím motorem, který tlačí tuhle káru dál.
… všem registrovaným uživatelům. Tím, že jste se u nás registrovali, jste dali najevo, že jsou tu informace, o které lidé stojí.
… všem návštěvníkům, kteří na naše stránky chodí bez registrace. Díky Vám máme tak krásné statistiky návštěvnosti.
… administrátorům všech webů a sociálních profilů, které na nás více či méně pravidelně odkazují. Díky Vám se o nás dozví více lidí. Zmínka, či odkaz na naše fórum na jiném webu je pro nás tím nejvyšším oceněním, jakého se můžeme dočkat.

Už tak trochu tradicí se stalo tipování, jak na tom bude naše fórum na rok. Ještě než si tipnu, jak to asi bude vypadat v roce 2015, zhodnotím své tipy z loňského roku. V závorce u každé položky je můj loňský tip.
Registrovaných uživatelů: 683 (650)
Uživatelů s minimálně 10 příspěvky: 129 (150)
Uživatelů s minimálně 1 příspěvkem: 317 (300)
Návštěv fóra za rok: 182 948 (190 000)

Jak to tedy bude asi vypadat na fóru za rok? Tipuju následující údaje:
Registrovaných uživatelů: 850
Uživatelů s minimálně 10 příspěvky: 200
Uživatelů s minimálně 1 příspěvkem: 420
Návštěv fóra za rok: 190 000

Co říct závěrem? Jak jsem psal na začátku, těžko se mi hledají slova, ale už jsem jich napsal víc než 700. Nebudu to tedy příliš protahovat – moc Vám všem děkuju, protože Vy jste ten motor, který udržuje náš portál v pohybu. Pokud by nebylo pro koho tvořit obsah, skončili bychom v propadlišti dějin. Zůstaňte proto, prosím, stejní, jako doposud.

Na závěr ještě přiložím menší videoklip, který jsem střihnul k příležitosti našich pátých narozenin. Chtěl jsem v něm ukázat, v jak neuvěřitelně rychlém tempu utekly poslední roky a zároveň dokázat, že se u nás věnujeme historii, současnosti i budoucnosti kosmonautiky. Snad se Vám bude video líbit. :)

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od vai777 »

Vše nejlepší fóru i jeho "tatínkovi" Dugimu!
Kosmonautix je pro mě místo, kde jsou pohodoví lidi, kteří toho ví zatraceně hodně o tom, co není až tak úplný mainstream.
Díky Dugi a díky všem, kteří sem chodíte! :palec nahoru:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od matej »

Gratulujem! :tlesk: Na fóru je skutočne pohodová nálada "tatínek je moc hodný" :palec nahoru: a aj užívatelia si berú príklad.
Ďakujem, že to tu žije, a môžem nasávať informácie. :klaní se:

To video je super :slint: , ani som nežmurkol, aby niečo neušlo môjmu zraku :lol:
Naposledy upravil(a) matej dne 23.10.2014 6:54, celkem upraveno 1 x.
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Lakely »

Píšu to každý rok. Nebýt kosmonautixu, můj život by byl zřejmě o dost jiný. Zřejmě bych nepracoval v planetáriu, nemohl sdílet jeden z mých nejoblíbenějších zájmu s více jak tisíci lidmi na facebooku a neměl bych několik nových dobrých přátel. A za všechno může Dugi!
Tak hodně nových uživatelů, čtenářů a lidí, kteří tě naplní, Kosmonautix! A s úsměvem na tváři do dalších pěti let. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Matyn »

Já se nechci opakovat tak píšu jen dvě slova: DĚKUJU VŠEM :tlesk: :tlesk: (a zvlášť "tatínkovi" Dugimu :-D )
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od tomas »

Gratuluju fóru a hlavně Dugimu, že před pěti lety dostal tak skvělý nápad a také jak ho zrealizoval. Taky jsem moc rád, že tu pořád panuje dobrá nálada a neustává příliv nových informací z mého milovaného oboru. :tlesk:

To video je úžasné. Pěkně pasuje ten obraz s hudbou. :slint:
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Wopat »

Ze srdce fóru gratuluji k pátým narozeninám. Čas neuvěřitelně letí. Za těch pár let, co jsem tady se mi fórum stalo takovým malým domovem/vzdělávacím centrem/zpravodajským portálem. Jsem moc rád, že mohu být součástí téhle skvělé komunity. Děkuji všem uživatelům za to, že zde udržují přátelskou atmosféru a zejména Dugimu, že jde příkladem. Jen tak dál! :tlesk:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Dugi »

Díky moc za gratulace, kluci. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Quardok
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 63
Reputace: 0
Registrován: 23.10.2014 12:57
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od Quardok »

Ahoj,

po půl roce "guestování" využiji svůj první příspěvek ke gratulaci, získali jste si mě poté, co Tomáš Přibyl přestal psát svůj blog a já hledal náhradu pro svou velkou, ale ne primární zálibu, kde potřebuji pravidelný přísun duševní potravy.

Děkuji, že máte vůli udělat pro toto téma tak přehledný web i forum, které je nacpané informacemi. A hlavně přesnými a aktuálními - tak to mám moc rád.

Díky a přeji min. dalších pět let!
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Naše fórum slaví páté narozeniny

Příspěvek od fretka323 »

Gratuluji Dugimu i fóru. Znám několik českých fór, ale tohle je prostě nejlepší. Takovou komunitu jsem nikde neviděl ;)
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Výročí, jubilea a kulatiny našeho fóra“