Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.

Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Pospíšil » 09 srp 2019, 16:51

Zakládám toto vlákno, jelikož se množí příspěvky, zaměřené přímo na osobu Elona Muska, které v jiných vláknech působí rušivě. Poprosil bych Dugiho, či jiné adminy, aby sem přesunuli všechny relevantní příspěvky z posledních dní a vyčistili tak specifická vlákna kosmických misí, raket a testovacích prostředku.
Všechny uživatele pak poprosím, aby osobnost EM diskutovali přímo v tomto vlákně a ne jinde.
Díky :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6938
Registrován: 22 črc 2012, 19:00
Bydliště: Pardubice

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod todtv » 09 srp 2019, 19:19

https://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
https://www.businessinsider.com/elon-mu ... my-life-14
https://www.forbes.com/billionaires/#60f9f04a251c

Elon Musk (Elon Reeve Musk) (* 28. června 1971, Pretorie, Jihoafrická republika) je podnikatel, vynálezce, inženýr a filantrop, který má jihoafrické, kanadské a americké občanství. Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX (založeno 2002) a byl investorem a nyní na pozici CEO vede automobilku Tesla Inc. Přesto, že se pokládá na zakladetle firmy Tesla tak Teslu založili M. Eberhard a M. Tarpenning a pojmenovali ji na počest Nikoly Tesly. Následně do Tesly vstoupil Elon Musk s finanční injekcí a dal automobilce Tesla nový současný směr. Po finančním vyrovnání se zakladateli je nazýván zakladatelem automobilky Tesla tak jak ji dnes známe. Dle jeho vlastních slov bylo nejhorší finanční období Tesly a SpaceX v roce 2008. Zároveň je předsedou společnosti SolarCity, která se v USA zabývá instalací solárních panelů pro domy. Byl to Musk, který přišel s nápadem na založení společnosti, ale samotné provedení přenechal svému bratranci Lyndonu Riveovi, který je v současné době také ředitelem SolarCity. Musk má bakalářský titul v oboru obchod z The Wharton School a druhý bakalářský titul z fyziky z University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences. Jednou se také objevil v seriálech Simpsonovi, Teorie velkého třesku a zahrál si i ve filmech Iron Man 2, Proč právě on?, Machete zabíjí, Děkujeme, že kouříte.

Musk tvrdí, že je „velká šance na existenci jednoduchého života na ostatních planetách“, avšak „otázkou je, zda existuje inteligentní život ve známém vesmíru“. Později vysvětlil své „naděje“, že „inteligentní život ve známém vesmíru existuje“ tím, že je to „pravděpodobnější, než kdyby nebyl, ale je to jen odhad“.
Musk často hovoří o potenciálním nebezpečí umělé inteligence (AI), označuje ji za „nejvážnější hrozbu pro přežití lidské rasy“. Během interview na sympoziu MIT Musk popsal AI jako „největší existenční hrozbu“ a dále „čím dál víc si myslím, že by měla existovat nějaká regulační ochrana, možná na národní a mezinárodní úrovni, abychom si byli jisti, že neuděláme nějakou hloupost“. Musk popsal vytvoření umělé inteligence jako „vyvolání démona“.
Navzdory tomu Musk investoval do firmy vyvíjející AI DeepMind a Vicarious (další společnost pracující na zvýšení inteligence strojů) a v roce 2015 spoluzaložil výzkumnou organizaci OpenAI. Avšak Musk vysvětlil, že tyto investice „nebyly provedeny z hlediska jejich návratnosti, ale kvůli dohledu na současný stav vývoje v oboru“.

Elon Musk je dle žebříčku Forbes 40. nejbohatším člověkem na světě se jměním 20 miliard USD. Na 1 místě je Jeff Bezos (vlastnící konkurenční firmu ke SpaceX Blue Origin) s majetkem 110 - 130 miliard USD, nejbohatší Čech P. Kellner je 73. s majetkem 15 miliard USD, A. Babiš je na 617. místě s 3,5 miliardami USD, Donald Trump je na 715. místě s 3,1 miliardami USD, srpen 2019.
Elon Musk v poskytnutém rozhovoru reagoval na jméno Jeffa Bezose žertovnou otázkou "Jeff Who?" Od té doby je Jeff Bezos občas nazýván "Jeff Who".
Elon Musk "trpí" občasnými "výstřelky miliardářů". Oblíbil si komunikaci s lidmi přes Twitter, kde odpovídá občas na reakce a dotazy ostatních uživatelů. Dále prozradil, že např. SpaceX bere občas náměty například z diskuzí na Redditu. V roce 2018 neuváženě komentoval investorské detaily ohledně firmy Tesla na Twitteru (úvahy o stažení akcií Tesly z burzy, které později opustil), následoval velký pokles ceny akcií Tesla. Poškození investoři vznesli stížnost a E. Muska zařalovala americká Komise pro cenné papíry a burzy. a Elon Musk dostal ve víceméně smírčím řízení pokutu 20 milónů USD a tesla také 20 mil. USD a byl donucen na 3 roky odstozupit z pozice předsedy správní rady.
Aktuálně (2019) se intenzivně věnuje všem svým hlavním firmám (umělá inteligence, Boring Company - doprava tunely, SpaceX, automobilka Tesla). Působnost automobilky Tesla již rozšiřuje i mimo USA, stejně jako Boring Company - nejprve do Číny. Laickou veřejností je vnímán především prostřednictvím automobilky Tesla a SpaceX, kde přístup k vývoji a sestavovaní nových technologií vyvolává zájem i původních laiků. S veřejností komunikuje i postupným dávkováním nových informací prostřednictvím sociálních médií a udržováním určitého napětí v očekávání věcí příštích. Zároveň jsou jeho aktivity naměřeny i k získání dalších investorů pro své projekty, ze kterých je následně vybíráno. Automobilka Tesla patří mezi špičku v zavádění a odladění umělé inteligence v řízení vozidel. SpaceX rozvířilo vody raketových nosičů a svým přístupem nastartovalo změny i u jiných společností celkově ve smyslu razantnějšího snížení nákladů na vynášení nákladů na orbitu.
Nejnovějším velkým uskutečňovaným projektem je konstelace satelitů Starlink pro celosvětové pokrytí vysokorychlostním Internetem s nízkou odezvou s cca 12 000 satelity z nižších oběžných drah a získání tak velkých finančních zdrojů z celosvětového telekomunikačního trhu i z obtížněji dostupných oblastí Země. Již první vypuštění 60 testovacích satelitů vyvolalo diskuze v atsronomické obci ohledně viditelnosti velkého množství satelitů. SpaceX satelity návrhově modifikuje a spolupracuje s institucemi pro minimalizaci tohoto efektu.
Jeho známým cílem je např. let na Mars nebo zavedení plně autonomních elektromobilů. Tomu podřizuje vše ostatní jako prostředek k dosažení cíle. V kontextu doby je tak Elon Musk např. někdy přirovnáván k Wernerovi von Braunovi nebo Sergeji Koroljovovi v daném oboru a významu poplatnému té době.

Osobní život:
Narodil se Maye Muskové (modelka, finalistka Miss Jižní Afriky a dietoložka) a Errolu Muskovi (elektrotechnický inženýr, pilot a mořeplavec). Z matčiny a částečně otcovy strany pochází z Kanady a USA. Jeho prarodiče (Haldemanovi, otec chiropraktik a amatérský archeolog) byli cestovatelé a létali po světě vlastním letadlem. Z otcovy strany se rodina zajímala o inovace a dobrodružství. Babička Errola, prababička Elona Muska, byla první chiropraktička v Kanadě a také oba jeho prarodiče, praprarodiče Elona Muska, spolu jako první letěli v jednomotorovém letadle z Jižní Afriky do Austrálie. Errol Musk je známější svým rodinným životem. V roce 2018 se mu v jeho 72 letech narodil s jeho nevlastní dcerou další syn (celkem pravděpodobně 6 dětí) - Elon Musk má tak i jednoletého nevlastního bratra. Errol Musk zbohatl spoluvlastnictvím smaragdového dolu v Zambii.
Elon Musk má vlastní mladší sourozence bratra Kimbala (filantrop a restauratér) a sestru Toscu (producentka a ředitelka v oblasti filmu, televizních programů a webů). A díky otci Errolovi několik nevlastních sourozenců.
Když mu bylo deset let (dle jiných zdrojů je pravděpodobně správnější 8), rodiče se rozvedli a Elon s mladším bratrem zůstali s bohatým násilnickým otcem. Období dospívání tak trávil ponořený do vědy a světa počítačů. Poprvé na sebe upozornil návrhem počítačové hry, za který dostal od počítačového magazínu i finanční odměnu. V sedmnácti letech odešel úplně bez peněz do Kanady, kde se živil vším možným. Dokážete si představit, že se dnes slavný miliardář živil uklízením v kotelně? Naučil se žít za 1 dolar na den.
Později začal studovat na univerzitě, nejprve obchod a později také fyziku. Na studiích se seznáml s svou první manželkou. Společně se svým bratrem založili softwarovou společnost Zip2, kterou v roce 1999 prodali s obrovským ziskem. Ještě tentýž rok pak spoluzakládal společnost X.com, předchůdce dnešního PayPalu, jejíž pozdější prodej přinesl na Muskovo konto další tučnou sumu. Jeho čisté jmění tak překročilo hodnotu 100 mil. USD.
Obdobně jako část jeho rodičů, prarodičů a praprarodičů z obou stran i Elon Musk má pilotní zkoušky a sám pilotuje letadla. Jeho předci z obou stran vyčnívali nad průměr a byli obdařeni dobrodružnou cestovatelskou povahou se zájmem o novinky.
Elon Musk má 5 synů, dvojčata a trojčata s první manželkou Justine Muskovou (1972), která pouze mužskou rodinnou konstelaci komentovala na jednom ze svých věřejných vystoupení na TEDu v nadsázce povzdechem. Jejich první syn zemřel v době založení SpaceX v roce 2002 ve věku 10 týdnů na syndrom náhlého úmrtí kojenců, 3 dny byl napojený na přístrojích. Po odpojení zemřel Justině v náručí. Elon Musk poté již nechtěl o tomto mluvit a nikdy nemluvil (vzpomínky J. Muskové). Hrátkami osudu ve stejném týdnu eBay odkoupila od E. Muska PayPal. Toto období pro něj bylo náročné i díky rozhodování kam se nasměrovat dále. Dotazy o období roku 2002 jsou tak pro něj dodnes osobně obtížné. Jména jeho dětí: (Nevada Alexander+), Griffin, Xavier, Damian, Saxon, Kai. S první manželkou se rozvedl po 8 letech manželství v roce 2008, když EM začal chodit s herečkou Talulah Rileyovou (1985), kterou si vzal v roce 2010. S 2. manželkou se rozcházel několikrát a definitvně se rozvedli v roce 2016. Několik měsíců do začátku roku 2018 měl vztah s exmanželkou J. Deppa Amber Heard. Od roku 2018 je jeho přítelkyní Claire Boucherová (1988) zvaná Grimes. S matkou udržuje dobré vztahy a stýkají se. S otcem se nerozešel v dobrém, nestýkají se. Veřejně se o něm vyjádřil negativně. Aktualizace informací je k srpnu 2019.

Zdroje: Wikipedia, elektrina.cz, Forbes, Business Insider, Youtube, TED a Internet
Naposledy upravil todtv dne 10 srp 2019, 02:03, celkově upraveno 26
todtv
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 893
Registrován: 19 lis 2018, 00:11

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod todtv » 09 srp 2019, 22:18

Matka Elona Muska Maye Musková v době jejího mládí a v současnosti (jako modelka nafotila samozřejmě i trochu lechtivější lehce svádivé fotografie u kterých se moc nepřemýšlí nad kosmonautikou, viz strýček Google):
https://pbs.twimg.com/media/B_ljVCkUcAAEPou.jpg
https://www.all4women.co.za/wp-content/uploads/2016/10/16/Instagram-mayemusk16.jpg?x21828

Otec Elona Muska Errol Musk:
https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/17/21/4A4BB7F700000578-5513787-image-a-8_1521321857016.jpg

Bratr Elona Muska Kimbal:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/KIMBAL_MUSK_OFFICIAL_HEADSHOT.jpg/800px-KIMBAL_MUSK_OFFICIAL_HEADSHOT.jpg

Sestra Elona Muska Tusca:
https://thumbor.forbes.com/thumbor/960x0/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fmichaelalpiner%2Ffiles%2F2017%2F12%2Ftosca.jpg

Nejmladší nevlastní / po otci vlastní pokrevní bratr Elona Muska se svou současnou rodinou 2018/2019:
https://cdn.images.dailystar.co.uk/dynamic/1/photos/905000/620x/Errol-Musk-and-stepdaughter-Jana-and-their-son-Elliot-691204.jpg

Elon Musk, jeho matka a 2 nejbližší vlastní sourozenci Kimbal a Tusca:
https://bodyheightweight.com/wp-content/uploads/2017/08/Elon-Musk-family-1.jpg

Elon Musk se svou první manželkou Justine (má s ním všechny současné děti, tedy si zaslouží 3 fotografie), 3. foto je po jejím 42. roce:
https://nextshark.com/wp-content/uploads/2015/03/justinemusk-e1427399678942.jpg
http://img4.bdbphotos.com/images/700x350/g/9/g9s8g10195iy0g59.jpg?skj2io4l
https://pbs.twimg.com/media/BvtP877CYAART67.jpg

Elon Musk se svou druhou manželkou Talulah Rileyovou:
https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2017/11/16/14/elon-musk-talulah.png?w968

Bývalá přítelkyně Elona Muska (exmanželka J. Deppa) Amber Heard. Vídím dobře na EM právé tváři nesmazaný otisk rtěnky? :lol: :
https://i.dailymail.co.uk/i/newpix/2018/03/18/00/4A4C83B600000578-5513787-image-m-9_1521332692720.jpg

Současná přítelkyně Elona Muska Claire Boucherová "Grimes" (mění často výrazně vzhled, tedy 3 fotografie, našel jsem její slavnostní a přirozenější civilnější foto, aktuálně má natónovaný přeliv do fialova):
https://brobible.files.wordpress.com/2019/07/gettyimages-955830346.jpg?quality=90&w=650&h=433
http://www3.pictures.zimbio.com/gi/Grimes+Claire+Elise+Boucher+Food+Salon+Presented+l6ZUeFZ4BW0l.jpg
https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/80/590x/secondary/Grimes-1964194.webp?r=1563426731533

Děti Elona Muska (starší fotografie):
https://informationcradle.com/usa/wp-content/uploads/2018/09/Elon-Musks-Sons-on-the-left-at-a-young-age-on-the-right-taking-a-walk-with-their-father.jpg


Zdroje viz web adresy fotografií.
todtv
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 893
Registrován: 19 lis 2018, 00:11

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Stepan » 16 zář 2019, 09:22

Má Elon Musk ochranku? Mám pocit že s ním je vždy aspoň jeden borec, který se rozhlíží po okolí. Tedy asi ne doma a v SpaceX a Tesle, ale jinak kdekoliv se objeví jinde...
Stepan
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 244
Registrován: 04 lis 2015, 21:56
Bydliště: Brno

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Pospíšil » 16 zář 2019, 09:30

Stepan píše:Má Elon Musk ochranku?

Má. 8-)

https://www.quora.com/What-is-Elon-Musk ... ity-detail
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6938
Registrován: 22 črc 2012, 19:00
Bydliště: Pardubice

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Pospíšil » 30 říj 2019, 14:32

EM věnuje 1 M USD na výsadbu 1 M nových stromů v rámci kampaně https://teamtrees.org/
https://www.teslarati.com/elon-musk-mil ... eam-trees/

https://www.teslarati.com/wp-content/uploads/2019/10/Elon-Luvs-Trees-Teslarati-1-1024x546.jpg
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6938
Registrován: 22 črc 2012, 19:00
Bydliště: Pardubice

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Meybe » 30 říj 2019, 15:07

Trochu se ptám, jak to souvisí s kosmonautikou? :Drbe se na hlavě:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 1936
Registrován: 25 srp 2015, 08:46
Bydliště: Chlumec

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Sajri » 30 říj 2019, 15:15

Taky by mě zajímalo, jak to souvisí s kosmonautikou. Pokud nechcete, aby vás občas někdo nazýval funclubem Elona Muska, tak právě toto vlákno zde zřejmě ani nemělo vzniknout.
Sajri
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 21 bře 2017, 15:40
Bydliště: Ondřejov

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Pospíšil » 30 říj 2019, 15:37

Toto vlákno vzniklo poměrně nedávno jako reakce na velmi obsáhlý příspěvek o osobnosti EM od todtv v jiném vlákně, kam se zrovna nehodil. Pokud Dugi/admini vlákno smažou nebo zamknou, tak s tím nemám sebemenší problém.
Příspěvek o daru na výsadbu jednoho milionu stromů s kosmonautikou souvisí skutečně jen velmi okrajově, ale podle mého trochu přece - jde o aktivní jednorázové přispění Muska k obnově udržitelného ekosystému na této planetě, která je součástí našeho známého vesmíru a je zatím jedinou “kosmickou lodí” se živou civilizací “na palubě”, o které víme (ISS na LEO beru v kosmickém měřítku jako její součást).
Kdo chce, může můj příspěvek označit třeba za zaslepenou adoraci jednoho zbohatlého američana, ale když už tady to vlákno o EM jako osobnosti a vizionáři máme, tak jsem tuto informaci do něj výjmečně přidal. Snad mě za to neukamenujete. :oops:
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6938
Registrován: 22 črc 2012, 19:00
Bydliště: Pardubice

Re: Elon Musk - SpaceX CEO, osobnost, vizionář

Příspěvekod Dugi » 30 říj 2019, 16:29

Musk je mimořádná osobnost a tudíž se nic nestane, když se do tohohle vlákna přidá něco aktuálního. Samozřejmě, že pokud by tohle vlákno jelo výrazněji víc, než vlákna o kosmických projektech, bylo by něco špatně. Ale občasné aktuality jsou v pořádku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 24249
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Další

Zpět na SpaceX

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků