Výročí startů

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

Zdravím lidi :)
jelikož SpaceX začalo s vysíláním svých nosičů před 12 lety, tak mě napadlo založit toto vlákno na téma výročí startů nosičů od SpaceX.
Máme již za sebou 60 startů (když počítáme Falcony 1 a neúspěšný Amos-6) a nebylo by od věci si všechny mise a jejich úspěchy připomenout v tomto vlákně. :palec nahoru:
Nechť žije SpaceX! :klaní se:
Naposledy upravil(a) EugeneSpace dne 5.5.2018 23:50, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Výročí startů

Příspěvek od laik »

Hezkej nápad...
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

laik píše:Hezkej nápad...
Děkuju, prostě vždy, když bude nějaké výročí startu Falconu 1 či 9, dám sem menší info o misi a logo mise ;)
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

Tak pánové, začínáme! Ještě jednou Vás vítám v tomto vlákně! :palec nahoru:
Z tohohle vlákna bych chtěl udělat takovou sérii, protože nevím jak vy, ale SpaceX je moje droga! :lol: Nedávno jsem si prohlížel fórum a Dugi myslím dával příspěvek o tom, že je to rok, co startovala tajná mise NROL-76 (1.5.2017). A v hlavě se mi začal rýsovat nápad, že bych založil takové vlákno. A máme ho tady. :tlesk:
Na konci článku bych vždy přidal emblém dané mise. :)

Dnes se podíváme na misi JCSat-14, která se přesně před 2 lety vydala na svou 15letou službu. A při této misi došlo ke 3. přistání prvního stupně a ke 2. přistání na plošině OCISLY. :)
Jedná se o telekomunikační satelit, který byl od japonského satelitního operátora SKY Perfect JSAT Group. Právě tato společnost oslovila SpaceX, zda by mohla vynést jejich 2 satelity, a to JCSat-14 a JCSat-16, který byl vynesen 14.8.2016, ale o něm si povíme v srpnu. Nyní zajišťují signál na území Asie, konkrétně Ruska a dále v Oceánii a na ostrovech v Pacifiku. Oba satelity se v této době nachází na GEO (geostacionární dráha).
JCSat-14 měl být vynesen 5.5.2016 v 7:21 SELČ, ale kvůli špatnému počasí byl start odložen o 24 hodin.
Dne 6.5.2016 v 7:21 SELČ na Mysu Canaveral, konkrétně na rampě 40, zaburácely motory Merlin a Falcon 9 v1.2 zamířil k nebi. V čase T+2:38 došlo k vypnutí motorů na prvním stupni a zapálil se motor Merlin 1D Vac na druhém stupni. První stupeň se otočil a zamířil k Atlantiku, kde čekala plošina OCISLY. Na hodinách byl čas T+8:39, když na plošině přistál první stupeň. Ve stejnou dobu se Merlin 1D Vac vypnul. Druhý stupeň provedl v čase T+27:26 restart motoru a v čase T+32:02, kdy sestava dosáhla GTO, došlo k oddělení satelitu od druhého stupně.
Jednalo se o 29. start SpaceX a 2. mise s novou verzí 1.2 (nebo FT).
Doufám, že se Vám tento styl bude líbit, případně mi můžete napsat, co zlepšit :)
Naposledy upravil(a) EugeneSpace dne 6.5.2018 12:44, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Výročí startů

Příspěvek od Raul »

EugeneSpace píše:Jednalo se o 21. start SpaceX ...
S dovolením drobně poopravím.. při JCSat-14 šlo o misi F9-024, čili 24. start F9.

Při té příležitosti také připomínám, že 6.5.2015 startoval i Dragon 2 svůj Pad Abort Test
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

Raul píše:
EugeneSpace píše:Jednalo se o 21. start SpaceX ...
S dovolením drobně poopravím.. při JCSat-14 šlo o misi F9-024, čili 24. start F9.

Při té příležitosti také připomínám, že 6.5.2015 startoval i Dragon 2 svůj Pad Abort Test
Děkuji za informaci, hned to opravím, hold jsem blbě počítal. :) A co se týče Pad Abort Testu, já jsem ho sem nedával z toho důvodu, že tohle vlákno se týká startů nosičů, ale můžu ho sem doplnit jako zajímavost ;)
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

Tak když je toho 6. května, tak si můžeme dovolit sem dát 2 příspěvky: JCSat-14 a Crew Dragon Pad Abort Test. :)
Upřímně jsem sem nechtěl dávat Pad Abort Test, ale po upozornění uživatele Raula (děkuju ;) ) jsem se rozhodl ho sem dát jako zajímavost. :)

Jak asi všichni víme, tak SpaceX úspěšně vyvíjejí loď Dragon pro lidskou posádku: Crew Dragon. Jde o novou verzi pilotované lodi, která by měla astronauty dopravovat na ISS. Kromě motorků Draco, které jsou na Cargo Dragonu, disponuje motory SuperDraco, které mají mnohem větší tah (celý motor je tištěn ve 3D tiskárně). No a s neustálým vývojem přichází i potřebné testy. Trochu mi tento test připomínal start Sojuzu a nechtěná zkouška systému SAS (systěma avarijnogo spasenija) :-D
Dne 6. května 2015, tedy přesně před 3 lety, se konal tento test únikového systému. Sice trval jenom 99 sekund, ale přinesl důležité informace a poznatky.
Přibližně v 15:00 SELČ došlo ke startu testu a motory SuperDraco se zapálily. Během 1 sekundy dosáhl Dragon rychlosti 100 mph(160 km/h). Během necelých 6 sekund spotřebovalo 8 motorů SuperDraco, poháněné oxidem dusičitým a monomethylhydrazinem, 2 tuny paliva. Loď dosáhla podle Elona Muska maximální rychlosti 345 mph (555 km/h).
Sestava Dragonu a trunku se po spotřebování paliva rozdělila a po 99 sekundách Dragon dopadl na padácích do Atlantiku.
Naposledy upravil(a) EugeneSpace dne 6.5.2018 11:13, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Výročí startů

Příspěvek od Dugi »

Nápad dobrý, ale doporučuju používat jiný imagehosting. První obrázek už není vidět.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
EugeneSpace
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 61
Reputace: 2
Bydliště: Hluboká nad Vltavou
Registrován: 3.4.2018 21:51
Kontaktovat uživatele:
Re: Výročí startů

Příspěvek od EugeneSpace »

Dugi píše:Nápad dobrý, ale doporučuju používat jiný imagehosting. První obrázek už není vidět.
Dobře díky, pokusím se to vyřešit :-D
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Výročí startů

Příspěvek od Pospíšil »

EugeneSpace píše:... Místo motorků Draco, které jsou na Cargo Dragonu, disponuje motory SuperDraco, které mají mnohem větší tah (celý motor je tištěn ve 3D tiskárně).
RCS motorky Draco na Crew Dragonu zůstaly, takže slovo "Místo" na začátku věty by bylo lepší nahradit slovem "Kromě".
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“