Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od geal »

Mimochodem, já si rozhodně nemyslím, že by ten počet satelitů bylo "číslo pro burzu", spíš mi přijde, že to je čistě technicky diktováno koncepcí celého systému a hlavně konstrukcí antény. I s přepínáním laloků v anténě se budou satelity muset nacházet v nějakých minimálních intervalech od sebe, a rotace Země a parametry antény budou zase diktovat počet drah s takovými "vláčky". Z toho pak vyleze nějaký nejnižší počet satelitů, při kterém ten systém bude ještě jakž takž fungovat.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od geal »

Pajos píše: No a o řádek níž píše 17.1.2015 - 13:20 Mirek pospíšil že budova patří Microsoftu :roll:
Kde se píše, že budova patří Microsoftu?
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od petrsida »

Nikde

příště by to chtělo lépe číst, než se začne spekulovat
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od Pajos »

petrsida píše:Nikde
příště by to chtělo lépe číst, než se začne spekulovat
Pravda promiň :oops: .... nehápu proč by to mělo být číslo pro burzu, když spaceX není bohužel veřejně obchodovatelná, cena tak sice může soupnout, ovšem nikomu to neprodají, ale je fakt že 700 je dost :-D
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od Jardax »

Nejenom. Planovat ve velkem internetove spojeni pomoci satelitu je pri dnesnim stavu technologii krok ci dva zpatky. Je to drahe, pomale a hlavne ma to obrovsky timeout a jitter. Je to pouzitelne, kdyz neni nic jineho, ale v normalni civilizaci naprosto zbytecne. Nevim co tim Musk sleduje, ale vazne pochybuju, ze je to cele presne takhle mysleno :)
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od geal »

No tak já pochybuji, že by se do toho pouštěli, aniž by měli představu o technických parametrech výsledku. Mnohem pravděpodobnější je, že o jejich plánech nemáme dostatečné informace, než že by v tom měli nějakou zásadní díru, která jim unikla, zatímco náhodní návštěvníci internetových diskusí na ni okamžitě přijdou. :)
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od Malky »

Jo, jo, Elon Musk je známý tím, že investuje do odvětví, kterým rozumí každý internetový diskutér a prodělá na tom majlant. Kéž by si aspon jednou nechal poradit, ale von né. To je taky důvod, proč každý z nás vlastní tři společnosti a mění kurz vývoje lidský civilizace, zatímco Musk nejen že chcípá hlady, ale hlavně ho nikdo nezná. /s

Ale teď vážně. Ano, jistě že současný satelitní internet je na houby. Tak jako bylo na houby placení přes internet, elektromobily a rakety předtím, než se do nich pustil Musk. Já nevím jak vy, ale já četl zprávy typu "SpaceX se chystá provést revoluci v odvětví satelitů, tak jak to udělala s raketami" a nikoli "SpaceX se chystá vytvořit produkt na houby jaký před ní vytvořilo padesát jiných společností". Co možná nevíte, že Musk počítá že i v případě úspěchu bude nadále 90% uživatelů internetu připojených přes kabel, ale existují odvětví a oblasti, kde jeho představa satelitního spojení (na rozdíl od dnešního satelitního spojení) je vhodnější - třeba když chcete komunikovat se serverem na druhé straně světa. 10% uživatelů internetu, ačkoli se to nemusí zdát jako velký číslo, je dost (vybavuji si číslo 400 milionů lidí, ale jistý si nejsem). A možná jste zapomněli, co je hlavní motivací pro Muska, tak jen malá nápověda: "Na Marsu žádný kabel není."

Netvrdím, že má sto procentní jistotu na úspěch, a Elon to moc dobře ví: "Hodně lidí ztratilo peníze v satelitním bysnysu." "Já bych mohl být jedním z nich.". Na druhou stranu, jeho dosavadní historie je - alespoň pro mně osobně - důvodem, proč bych si sázel spíše na Muska než náhodné uživatele internetu.

Pokud jde o kosmický odpad, to je zcela nepochybně problém, a nemyslete si, že o něm Elon neví. Osobně mám ovšem pocit, že je to trochu přeceňovaný problém - představte si čtyři tisíce satelitů, každý velký řekněme několik metrů, rozprostřených po povrchu celé naší planety. Jaký obrovský štěstí byste museli mít, abyste narazili aspon na jeden? A teď se bavíme o oběžné dráze tisíc kilometrů nad zemí a tedy povrchu mnohonásobně větším. Vesmír je velkej. Jako, opravdu velkej.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od Jardax »

Malky píše:Jo, jo, Elon Musk je známý tím, že investuje do odvětví, kterým rozumí každý internetový diskutér a prodělá na tom majlant. Kéž by si aspon jednou nechal poradit, ale von né. To je taky důvod, proč každý z nás vlastní tři společnosti a mění kurz vývoje lidský civilizace, zatímco Musk nejen že chcípá hlady, ale hlavně ho nikdo nezná.
Tak ono staci pozorne cist to co jsem napsal, namisto rekace na neco co nikdo nenapsal ;)

Vytvorit na bazi satelitni site masove komercni internetove spojeni je blbost, o tom neco vim. Vlastne o tom vim docela dost, takze to berte jako fakt nebo ignorujte, zalezi na povaze...
Ano, lze to dobre pouzit mimo civilizaci, ale na to je to zase prilis rozsahly a drahy projekt, aby dokazal komercne porazit stavajici moznosti.
Ale co je nejdulezitejsi - mnoho podobnych oznameni je ryze zalezitost byznysu, je potreba ve spravne dobe rikat spravne veci. Nezalezi az tak na tom jestli je to opravdu mysleno vazne a to co se rika se take chce realizovat.
Procpak to asi padlo na tiskovce den po konkurencnim oznameni... :D :D
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od geal »

Dugi píše:Myslím, že Martinovi šlo spíš o to, že po zavedení takhle masového počtu satelitů budou horší podmínky pro pozorování nočního nebe a astrofotografii, protože každou chvíli tudy něco přeletí.
To je bohužel asi pravda, ale na druhou stranu si myslím, že je to určitá daň za vývoj. Nechci soudit, ale myslím si, že pokud se má lidstvo rozvíjet, tak je to vždy na úkor něčeho.
Těch družic už teď je na oběžné dráze asi tři tisíce nebo tak nějak. Kdyby těch družic navíc mělo být jen pár set, tak netuším, jakou katastrofu těch ~20% navíc způsobí, když ty stávající to zatím nedokázaly.
MaG píše:Tak jistě, budeme muset pečlivě mediánovat snímky, protože na každé fotce bude stopa od družice.
Nebo někdo vyvine CCD čipy, které dokáží expozice maskovat? To není technologicky nemožné.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Výroba satelitů

Příspěvek od Dugi »

Jednu chvíli se objevila dokonce informace o 4 000 satelitů,které má SpaceX vyrobit, ale to už mi přijde trochu přitažené za vlasy. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“