Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.

Re: Výroba satelitů

Příspěvekod geal » 20 led 2015, 00:37

Mimochodem, já si rozhodně nemyslím, že by ten počet satelitů bylo "číslo pro burzu", spíš mi přijde, že to je čistě technicky diktováno koncepcí celého systému a hlavně konstrukcí antény. I s přepínáním laloků v anténě se budou satelity muset nacházet v nějakých minimálních intervalech od sebe, a rotace Země a parametry antény budou zase diktovat počet drah s takovými "vláčky". Z toho pak vyleze nějaký nejnižší počet satelitů, při kterém ten systém bude ještě jakž takž fungovat.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod geal » 20 led 2015, 00:39

Pajos píše: No a o řádek níž píše 17.1.2015 - 13:20 Mirek pospíšil že budova patří Microsoftu :roll:

Kde se píše, že budova patří Microsoftu?
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod petrsida » 20 led 2015, 02:14

Nikde

příště by to chtělo lépe číst, než se začne spekulovat
petrsida
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Pajos » 20 led 2015, 09:03

petrsida píše:Nikde
příště by to chtělo lépe číst, než se začne spekulovat

Pravda promiň :oops: .... nehápu proč by to mělo být číslo pro burzu, když spaceX není bohužel veřejně obchodovatelná, cena tak sice může soupnout, ovšem nikomu to neprodají, ale je fakt že 700 je dost :-D
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod MaG » 20 led 2015, 19:24

Pokud to pro Muska bude "big win" tak pro nás to bude "big loose", protože si neumím představit nic horšího, než tolik vesmírného smetí na tak nepříjemně zaplněných drahách, které se přirozenou cestou samy nevyčistí. Nehledě na zasranou oblohu družicemi pro astrofotografy. Sečteno podtrženo, vaše nadšení nesdílím, protože ten projekt je jedna velká pitomost.
MaG
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod geal » 20 led 2015, 19:40

Uživatelů komunikačních sítí je na světě o celé řády více než astrofotografů. To bychom stejně tak mohli chtít zrušit všechno veřejné osvětlení v okruhu kolem domu každého amatérského astronoma.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod Jardax » 20 led 2015, 19:41

Nejenom. Planovat ve velkem internetove spojeni pomoci satelitu je pri dnesnim stavu technologii krok ci dva zpatky. Je to drahe, pomale a hlavne ma to obrovsky timeout a jitter. Je to pouzitelne, kdyz neni nic jineho, ale v normalni civilizaci naprosto zbytecne. Nevim co tim Musk sleduje, ale vazne pochybuju, ze je to cele presne takhle mysleno :)
Jardax
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod MaG » 20 led 2015, 19:43

:tlesk: jen víc takových zjednodušených pohledů na svět. Jen více komerce a méně přírody. Jen jsem chtěl říct, že se tam současným tempem už do roku 2050 žádné satelity nevejdou, protože se ty dráhy neuklízí. Veřejné osvětlení, dokud se všude nebude budovat účelně, bude prostě trapný problém, ale největším problémem jsou taky soukromé firmy, které si praží do oblohy ve stylu když na to mám, tak si posvítím. To už jsme ale mimo téma.
MaG
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod geal » 20 led 2015, 19:45

No tak já pochybuji, že by se do toho pouštěli, aniž by měli představu o technických parametrech výsledku. Mnohem pravděpodobnější je, že o jejich plánech nemáme dostatečné informace, než že by v tom měli nějakou zásadní díru, která jim unikla, zatímco náhodní návštěvníci internetových diskusí na ni okamžitě přijdou. :)
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

Příspěvekod Malky » 20 led 2015, 22:13

Jo, jo, Elon Musk je známý tím, že investuje do odvětví, kterým rozumí každý internetový diskutér a prodělá na tom majlant. Kéž by si aspon jednou nechal poradit, ale von né. To je taky důvod, proč každý z nás vlastní tři společnosti a mění kurz vývoje lidský civilizace, zatímco Musk nejen že chcípá hlady, ale hlavně ho nikdo nezná. /s

Ale teď vážně. Ano, jistě že současný satelitní internet je na houby. Tak jako bylo na houby placení přes internet, elektromobily a rakety předtím, než se do nich pustil Musk. Já nevím jak vy, ale já četl zprávy typu "SpaceX se chystá provést revoluci v odvětví satelitů, tak jak to udělala s raketami" a nikoli "SpaceX se chystá vytvořit produkt na houby jaký před ní vytvořilo padesát jiných společností". Co možná nevíte, že Musk počítá že i v případě úspěchu bude nadále 90% uživatelů internetu připojených přes kabel, ale existují odvětví a oblasti, kde jeho představa satelitního spojení (na rozdíl od dnešního satelitního spojení) je vhodnější - třeba když chcete komunikovat se serverem na druhé straně světa. 10% uživatelů internetu, ačkoli se to nemusí zdát jako velký číslo, je dost (vybavuji si číslo 400 milionů lidí, ale jistý si nejsem). A možná jste zapomněli, co je hlavní motivací pro Muska, tak jen malá nápověda: "Na Marsu žádný kabel není."

Netvrdím, že má sto procentní jistotu na úspěch, a Elon to moc dobře ví: "Hodně lidí ztratilo peníze v satelitním bysnysu." "Já bych mohl být jedním z nich.". Na druhou stranu, jeho dosavadní historie je - alespoň pro mně osobně - důvodem, proč bych si sázel spíše na Muska než náhodné uživatele internetu.

Pokud jde o kosmický odpad, to je zcela nepochybně problém, a nemyslete si, že o něm Elon neví. Osobně mám ovšem pocit, že je to trochu přeceňovaný problém - představte si čtyři tisíce satelitů, každý velký řekněme několik metrů, rozprostřených po povrchu celé naší planety. Jaký obrovský štěstí byste museli mít, abyste narazili aspon na jeden? A teď se bavíme o oběžné dráze tisíc kilometrů nad zemí a tedy povrchu mnohonásobně větším. Vesmír je velkej. Jako, opravdu velkej.
"Lidé obvykle věří, že uspokojivá budoucnost vyžaduje návrat k idealizované minulosti, k minulosti, jaká ve skutečnosti nikdy neexistovala."
Frank Herbert - Božský Imperátor Duny
Malky
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník

PředchozíDalší

Zpět na SpaceX