Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od jakubv »

Dugi, zatím jsem mlčel, ale díval jsem na ty fotky, co jsou v článku a tady? Tvůj argument, že je ok, když 30% snímků je postižených, že to není mnoho a že je to vlastně super je hodně špatný a snažíš se obhajovat něco, co obhájit nejde stejně jako teď se vláda snaží s rouškama.
30% je opravdu hodně, a pokud třeba potřebuješ 6h expozici, která se skládá např 360 snímků po minutě, tak jich přes stovku zahodíš jen kuli družicím? Ok, amatérský fotograf bude nadávat, nebude třeba moci Ti přijít na jméno, ale nějak to dá.
Ale co velké astronomické observatoře, kde každá minuta pozorování stojí tisíce dolarů, kdo to zaplatí? jejich využití bude omezeno a jak v článku zaznívá, někoho se to dotkne méně a někoho více.
Až přilítne blízkozemní planetka a udělá tady pěknej kráter ze směru od slunce a jen díky nějaké mega konstelaci jí detektory nezachytnou, to se budeme divit a jak to pak chceš obhájit?

Promiň, beru Tě jako velkého popularizátora, nadšence a amatérského odborníka, ale neustálím obhajováním SX/EM a prohlášením, že 30% není tak špatný jsi u mě hodně klesl.

nejsem amatérský ani profesionální astronom, ten problém tam ale vidím a chápu, jak se astronomové musí cítit. Tady to chtělo opravdu více realistický a férový pohled.

Promiň, musel jsem to napsat.
jv
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Tak ony jsou i obory amatérské, kde to je na hlavu, třeba když chceš fotit kometu za soumraku, kdy je Starlinků vidět nejvíce a nemůžeš vyhazovat snímky, dále i amatéři si pronajímají dalekohledy a stojí to řádově tisíce na hodinu - to jen pro dokreslení těch dvou zasažených oborů - pozorovací čas na velkých observatořích + specifické objekty pozorované přehlídkami oblohy. Takže když LSST bude zasažen z 30 %, je to něco neuvěřitelného a řešením fakt nemůže být vesmírný dalekohled, protože v dohledné době (5 let) žádný takový Elon Musk pro astronomy nechystá.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi, myslím, že se v tomto vlákně opět objevují OT příspěvky, které více odpovídají zařazení do nitě Astronomie vs. družicové megasítě. Prosím zvaž, jestli by stálo za to je tam přesunout. Díky
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

Myslím, že by stačilo, kdyby Dugi nepsal pod každý příspěvek své hodnocení druhých účastníků. Ty příspěvky na to pak zákonitě reagují. Dokud tam nebyl jeho příspěvek, byla diskuse věcná k tématu.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od laik »

Nevíte někdo, kde sehnat CAD model Starlinku?

Google mi zběžně nic nenašel. V nejhorším vyrobit doma, no...

Díky!
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

jakubv: Na těch 30 % pozor. Netýká se to všech pozorování - je to pouze ten nejhorší stav u některých typů pozorování. Ta analýza uvádí, že normálně bude ten dopad ještě menší - u některých pozorování jen jednotky procent. proto píšu, že to není zdaleka taková apokalypsa, jak se tady snaží někteří tvrdit - zvlášť ve srovnání s přínosy té sítě.
A znovu musím zopakovat, že se rozhodně nezastávám SpaceX. Úplně stejně se zastávám i OneWebu (snad současnou situaci zvládne) a těším se na VŠECHNY chystané družicové sítě. Nejde o to, že bych byl fanoušek SpaceX - já fandím technologickému pokroku, který nám tyhle sítě přináší.
Respektuju, že jste u tebe klesl. Ale nemohu popřít svůj vlastní názor, abych se lidem zalíbil.

Pospíšil: Jasně, souhlasím.

milantos: Já pouze reaguju na to, že se z toho článku zase snažili astronomové vytáhnout jen to, že SpaceX nic nedělá. To si snad na svém vlastním fóru mohu dovolit.

laik: Tak to bohužel nevím. :Drbe se na hlavě:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

No, ve věcné debatě bys napsal, co SpX tedy dělá ( kromě slibů, že se tím vážně zabývá). Ale ono není co psát, tak je potřeba poučovat, kárat a časem možná i známkovat a trestat.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

V tom článku se jasně uvádí, že pracovní skupina astronomů, kteří celou věc aktivně řeší se SpaceX, mají ze spolupráce dobrý pocit a vidí, že na tom SpaceX pracuje. Nikde jsem tam nečetl, že by ti astronomové z pracovní skupiny SpaceX obviňovali, že nic nedělají, nebo, že je to jen PR. Ale chápu, že Češi tak nějak z podstaty vědí víc než lidé, kteří jsou přímo u zdroje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od jakubv »

Dugi, ok, díky za odpověď.
Shodneme se, že je to problém, shodneme se, že satelitní internet je pokrok, je ok, že se s tím SX ve spojení se zástupci astronomů snaží něco dělat, ale a čem se neshodneme je jak velký je to problém a za mě bych ho rozhodně nezlehčoval.

chápu, že z hlediska kapacity a latence dává smysl LEO, z hlediska bezpečnosti, počtu družic a světelného rušení pro astronomy dávají smysl spíše dráhu 800km+

tím bych to za sebe uzavře.
A klidně to přesuň do jiného vlákna, pokud uznáš za vhodné.
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Jo, máme na to spešl vlákno, kde se probírá vliv družicových sítí na astronomická pozorování.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“