3.11.1957 start Lajky

Sem patří všechny příspěvky o výročích historických misí, které měly ve své době mimořádný význam a stojí za to si je připomínat i dnes.
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Dlouho jsem tu nic nepublikoval, tekže jen ve stručnosti.
POVEDLO SE !!!
V letošním roce budou dvě výstavy věnované nejen 60.výročí letu Lajky do vesmíru.
Součástí výstav bude zhruba toto :
1. Lajka a psí kosmonauti
Fotografie skoro všech 48 psích kosmonautů - zatím jich mám identifikovaných 40, zbývá jž jen 8.
Nějaké historické informace a texty - lidi okolo letu, co napsala česká média jako Rudé právo atd,
Nějaké historické fotografie
modely, literatura, poštovní známky atd.
2.Animals in Space
část věnovaná zvířecím kosmonautům mimo psů bude představena ve formě raket a vesmírných stanic typu Skylab, Zond...
Zkoumání vesmíru
Třetí část bude všeobecně o zkoumání vesmíru, většinou prezentovaná pomocí modelů a k nim trochu textů.
K vidění budou rakety, kosmické sondy, vesmírné dalekohledy, pozemní teleskopy a hvězdárny, snad i nějaká česká stopa zkoumání vesmíru atd.
Obrázky
A jednou z hlavních součástí budou obrázky, respektive kresby a malby na téma zvířecí kosmonauti. Ať už od dospělých autorů z celého světa, tak od dětí z naší republiky.
A TÍMTO BYCH SE NA VÁS OBRÁTIL S PROSBOU. MÁTE-LI NĚKDO NĚJAKÝ VZTAH KE ŠKOLE - UČITEL, MANŽELKA UČITELKA ATD, POPROSIL BYCH, JESTLI BY NEBYLA MOŽNOST, ŽE BY DĚTI NAMALOVALY NĚJAKÉ ZVÍŘECÍ KOSMONAUTY.
NEVÍM, KOLIK SE MI JICH SEJDE, ALE TY NEJHEZČÍ BUDOU NA VÝSTAVÁCH URČITĚ K VIDĚNÍ.

První výstava bude otevřena dne 24.5 ve večerních hodinách v muzeu v Jílovém u Prahy, druhá pak v říjnu v muzeu v Lounech. Takže se můžete přijít podívat.

A tady malá ochutnávka modelářské práce

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od MilanSpace »

:o
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Mám ve smečce další hafany :lol:

Obrázek

Obrázek
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Mám dotaz, nevím, kam ho zde na foru směřovat.
Na ISS dorazila dvojice kosmonautů. Na netu bylo možné shlédnout video přiblížení se k ISS. A to video mne sakra zaujalo. Důvod ? Ten je jasnej ! Do vesmíru vzlétl po mnoha letech další pes :tlesk:
Je úplně jedno, že je plyšovej. :facepalm:
Při letech do kosmu asi není zvykem, že by si tam kosmonauti vozili kdejakou kravinu. Na videu je pes jasně přivázanej v kabině a nikomu to nevadí.
Hledal jsem a zatím nic nenašel.
Máte někdo informace o tom plyšákovi ? Proč letěl, jestli je to nějaký symbol , existuje nějaká slušná fotka ?
Dokáži si představit spojitost s 60 výročím letu Lajky, ale může to být klidně jen shoda okolností.
Ale zajímalo by mě to a to hodně. Přidal bych o něm informace do připravované výstavy a otevíráme už za měsíc.
Jestli narazíte na jakoukoliv informaci, prosím sem s ní.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od Dugi »

Tenhle plyšák měl stejný úkol, jaký při jiných startech plní jakékoliv jiné hračky, nebo podobné drobné předměty. je to jednak talisman pro štěstí, ale taky plní roli ukazatele stavu beztíže. :-)

A k první části, kde jsi psal, že nevíš, kam dotaz směřovat - ideální by to bylo do vlákna 51. expedice, v rámci které se start odehrál.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od MilanSpace »

-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Děkuji pánové, to je přesně ono, co jsem potřeboval.

Dugi - omlouvám se, jestli píši do nesprávných vláken. Případně to smázni.
Přiznám se, že se zde ale vůbec nedokáži orientovat. Většinu vláken hledám tak, že si najdu, kam že jsem to vlastně napsal - moje příspěvky, jinak se v tom motám jako nudle v bandě.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od Dugi »

Vlákna jsou dělená podle témat. Vezmi to logicky. Kam letěl ten Sojuz? Na ISS. A komu patří ISS? Je Americká, ruská, čínská, nebo evropská? Ani jedno, je to mezinárodní projekt. Takže zvolíš mezinárodní projekty. Tam hned uvidíš ISS a klikneš na ni. Tam jsou vlákna jednotlivých expedic, přičemž ve většině případů bývá ta aktuální úplně nahoře. A jsi tam. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
groupb
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 104
Reputace: 37
Registrován: 10.3.2016 23:23
Re: 3.11.1957 start Lajky

Příspěvek od groupb »

Abych zbytečně nezakládal nějaké jiné vlákno.

Výstava Lajka z zvířecí kosmonauti v Jílovém u Prahy skončila.
Myslím že byla úspěšná, navštívilo jí přes 2400 lidí.

Dne 3.10 bude otevřena její druhá modifikace v muzeu v Lounech.
Určitě ještě přidám podrobnosti.

Odpovědět

Zpět na „Výročí kosmonautiky“