50 let od Nedělinovy katastrofy

Sem patří všechny příspěvky o výročích historických misí, které měly ve své době mimořádný význam a stojí za to si je připomínat i dnes.

50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod Dugi » 25 říj 2010, 23:24

24.10.1960 – Nedělinova katastrofa

Dnes si připomeneme jedno smutné výročí. Je to už 50let od největší tragédie v historii kosmonautiky. Nejprve jsem váhal ,zda sem mám toto výročí vložit protože se týká mezikontinentální balistické rakety, ale jelikož v pionýrských dobách kosmonautiky byly nosné rakety pro výzkum a útočné rakety pro vojenské účely dvěma stranami jedné mince, rozhodl jsem se článek zveřejnit. Když už kvůli ničemu jinému tak jako důkaz, že spěch se skutečně zle nevyplácí.
Sovětský svaz se chystal na oslavy 43. Výročí bolševické revoluce a jejich součástí měl být test nové mezikontinentální balistické rakety R-16 (SS-7 dle označení NATO).

Obrázek

SSSR tomuto letu přisoudil velkou důležitost. Osobně se o jeho průběh zajímal vůdce Nikita Chruščov a na startovací rampu kosmodromu Bajkonur dorazil i nejvyšší velitel strategických raketových vojsk SSSR Mitrofan Ivanovič Nedělin.

Obrázek

Přípravy na let ale neprobíhaly vůbec dobře. Na raketě se vyskytly technické potíže, které znemožnily start plánovaný na 23. Října. Technici se vydali na rampu, aby závadu odstranili. Start se odložil o 24 hodin. A tady byl právě první z řady problémů. Raketa totiž jako palivo používala směs nazývanou příznačně Ďáblův jed – nesymetrický dimetylhydrazin a kyselinu dusičnou. Tato směs je hypergolická – při styku obou látek dochází k hoření okamžitě – není potřeba žádná jiskra. Zároveň je ale směs silně toxická a žíravá. Při odkladu startu se mělo palivo přečerpat z nádrží pryč – do externích zásobníků. To ale komunističtí pohlaváři odmítli – zdržení si přeci nemohou dovolit. Dalším varováním byl únik paliva z nádrží. V tuto chvíli mělo být všem jasné, že ďáblův jed už rozežral stěny nádrže a katastrofa je na spadnutí. Konstruktér rakety Michail Jangel to ale označil za nepodstatnou drobnost, která nestojí za pozornost. A za tohle pohrdání přišel krutý trest.
Katastrofa byla otázkou času, ale poslední kapkou byl okamžik, kdy systém poslal chybný signál, a palivové uzávěry se otevřely. Toxické hypergolické palivo se vylilo ven a v okamžiku vytvořilo ohnivé peklo. Raketa se rozlomila v půli a obalená plameny se zřítila na nic netušící lidi v okolí. Koho nezahubily plameny, ten našel smrt v jedovatých výparech, kterými byl vzduch prosycen. Explozi viděli lidé na 50 km daleko a tlaková vlna odhodila některé nešťastníky do vzdálenosti několika desítek metrů.Výsledek byl děsivý. Minimálně 79 lidí zemřelo přímo na místě, další desítky skonaly v nemocnicích. Mezi oběťmi byl i samotný Nedělin. Vyšetřovací týmy našly pouze část jeho čepice a hodinky, které se zastavily v čase exploze – 18:45. Sovětský svaz byl v šoku a snažil se celou věc ututlat. Podle oficiální verze, zemřeli lidé při „letecké nehodě“. Teprve až po 30 letech vyšla pravda na povrch, současné odhady hovoří o 125 – 200 obětech.

Obrázek

Paradoxní je, že samotný konstruktér rakety Michail Jangel nehodu přežil – krátce před výbuchem si totiž odběhl pryč na cigaretu. Ta mu zachránila život. Neúspěch jeho rakety mu ale změnil život a následkem stresu prodělal několik infarktů. Nedělinova katastrofa zůstala navždy největší tragédií v oblasti kosmonautiky a raketové techniky a zároveň smutným mementem lidské pýchy, spěchu a ignorování nebezpečí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 23526
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod hulvath » 26 zář 2017, 23:43

Tomas Prybil v Rude hvezdy ve vesmiru udava, ze Nedelina identifikovali jen podle medaili.
hulvath
 

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod Dugi » 27 zář 2017, 00:14

Možné to je. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 23526
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod hulvath » 19 říj 2017, 14:35

Takovy chaby, nemastny neslany clanek o tom z dneska : http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/te ... sitky-let/
hulvath
 

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod matej » 19 říj 2017, 14:47

hulvath píše:Takovy chaby, nemastny neslany clanek o tom z dneska : http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/te ... sitky-let/


A ešte sa pritom v tej záplave reklamy článok stráca. :? Aspoň je jasné čo je dôležitejše. :(
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
 
Příspěvky: 488
Registrován: 14 led 2014, 22:13

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod vai777 » 19 říj 2017, 19:29

Dočetl jsem pouze do věty "celý kosmodrom vybuchl". Doteď si vyčítám, že jsem tomu obětoval půl minuty života... :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 3600
Registrován: 26 dub 2012, 11:03
Bydliště: Opava

Re: 50 let od Nedělinovy katastrofy

Příspěvekod hulvath » 14 čer 2018, 19:44

Zde https://www.youtube.com/watch?v=3i63O_Ykisg v stopazi 8:50 zas rikaji ze z Nedelina nasli jen klice od sejfu. Tak krucinal, co z neho nasli ? :) Toto je uz asi ctvrta verze.
hulvath
 


Zpět na Výročí kosmonautiky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků