Obecné otázky o kosmonautice

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3281
Reputace: 4047
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Obecné informace o Tiangong-3

Příspěvek od Vaclavik »

Jardax píše:
Vaclavik píše:Např. standard ESA ECSS-E-ST-20C.
Zajimave. Tenhle takzvany standard se krome hromady nejruznejsich veci okolo zminuje konkretne pouze o 28VDC, alespon co jsem schopen ted dohledat.
A 28VDC je mimochodem standard pouzivany uz od dob Apolla, Skylabu a Saljutu po ISS. ISS ma jeste navic jen vykonnejsi 124VDC, protoze proste prenaseny vykon vs. prurez vodicu.
Krome toho ESA prijala standard IDSS, ktery definuje v propojovacich systemech prave tato dve napeti... se kterymi pracuje i Dragon a predokladam ze i ostatni lode.
Takze sorry, 100V neni zadny standard :) Neco vseobecne prijateho a pouzivaneho, a ne neco co vyplodi urednik a pak to lezi v hromade jineho balastu... ;)
No tak se podívej na družicové busy jako je SSL 1300 (100/31 V), BSS-702 (100/30 V) nebo Aplhabus (100/50 V), ty pracují či mohou pracovat (pokud zákazník chce) se 100 V power bus. Netuším o co ti v této diskuzi jde, proto jsem se tě na to o několik příspěvků výše ptal. Na to jsi ale bohužel neodpověděl. To že ESA u IBDM pracuje se 120, resp. 28 V je logické, protože se s ním počítá u při letech Dream Chaseru k ISS a do budoucna na DSG, HTV-X a možná pozdějších Orionech.

Prosím Dugiho o přesunutí tohoto a předchozích příspěvků, které se odchýlily od tématu TG-3, do jiného relevantního vlákna, kde můžeme pokračovat v diskuzi.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1022
Reputace: 338
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Otázky

Příspěvek od Alchymista »

27VDC / 28VDC je "letecký štandard" už od čias po prvej svetovej vojne.
Je to vlastne napätie naprázdno jednosmerného generátora potrebné pre nabíjanie 24V oloveného akumulátora - a to je zasa 2x 12V - teda dvojnásobok "automobilového štandardu". Vyššie napätie bolo zvolené kvôli menším prúdom a teda "ľahším drôtom". Prípustný rozsah napätí je 22-29V, stabilizátory bývajú nastavené na 27,7V. Pozemné zdroje sú schopné/musia poskytnúť až 450A trvalo a 1500A po dobu jednej minúty. Okrem toho sa v USA používa aj napätie 270VDC (prípustný rozsah 250-280V)

Ako striedavé napätie je v letectve štandard 3x115V 400Hz (108-118V), v USA pre niektoré účely tiež 3x115V 60Hz (105-125V). Vysoká frekvencia 400Hz je/bola zvolená kvôli ľahším transformátorom - hoci v lietadlách sa v minulosti viac používali rotačné meniče - motor-generátory.
V palubnej sieti lietadiel sa tiež niekedy používa(lo) aj napätie 3x36V 400Hz, spravidla pre napájanie prístrojov s gyroskopmi.

standard ESA ECSS-E-ST-20C (str. 40) :
For fully regulated buses, the nominal bus voltage value should be standardized according to the following:
1. 28V for power up to 1.5 kW;
2. 50V for power up to 8 kW;
3. 100V and 120V for higher power.
Čiže tých "100V" na čínskej stanici je "v súlade s normou".
Skôr ma prekvapuje, že sa neberú do úvahy zaužívané "priemyslové štandardy"
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Otázky

Příspěvek od Jardax »

Ja jsem ten standard cetl. To ze si ESA vyda neco cemu rika standard neznamena, ze je to vec ktera je standardem. Jedna vec je nejake takove dooruceni na konstrukci jednotlivych komponent v ramci jedne druzice, druha a uplne jina vec je univerzalni system ala vesmirna stanice, u ktere se predpoklada propojovani s mnoha dalsimi castmi.
A tady proste nejakych 100V je vec vycucana z palce, protoze pro takove napeti nikdo nic bezne nedela. Stejne tak je nesmyslna hodnota 50VDC v tom ESA dokumentu, kdyz je zavedeny a siroce rozsireny standard Telco 48VDC. Ale tak asi bylo nutne udelat papir a za kazdou cenu byt originalni... nejak me to u ESA neprekvapuje :)
A to jsme prave u tech zazitych prumyslovych standardu.

Co se tyce tech palubnich napeti:
28VDC ano, to je bezne na vsech stanicich co letaly na orbitu - standard.
115VAC3 400Hz take, to meli americane celkem bezne pred nastupem polovodicovych usmernovacu - standard, ale historie.
120VDC (124VDC) je dnes take bezne u ISS a kompatibilnich lodi, s vyjimkou ruske casti, ktera se drzi 28VDC - asi proto, ze nikdy nedosahli takovych energetickych naroku, aby museli realne uvazovat o vyssim napeti. Take standard.
Vsechna zarizeni, racky, moduly, ridici jednotky atd... vsechno je vymyslene a vyrabene na 28VDC nebo na 120VDC.
Ale nikdo nikde nepouziva 100VDC, a to je pointa meho prispevku. Jestli je to sum v informacich nebo proste just cinanu, ze budu mit neco extra extra, to ja nevim, jen vim, ze je to pitomost.

IDSS ma take normovany prenos pouze 28VDC a 120VDC, to jen tak naokraj.
Takze ano, lze se dohadovat o tom, ze prakticky na cokoliv co si kdo vycuca z prstu existuje nejaka norma, kdesi cisi na buhvico... ale to neznamena, ze je to dobry a funkcni napad.

Jinak je to celkove dost zajimave tema, skoro jako moje oblibene Jaky CPU je ve vesmiru... :)

EDIT: ESA pracuje u IBDM s tim co je schvaleno v norme IDSS, ESA si nemuze prekopat parametry podle sveho. A v mezinarodni zavazne norme je 28VDC a 120VDC, a i kdyby se ESA postavila na hlavu tak to asi nezmeni, maximalne muze tento zavedeny a prijaty standard ignorovat. Nebo cos tim chtel rict, ze s tim ESA pracuje, protoze to chce vyuzit? Ona nic jineho ani vyuzit nemuze, je to standard! :D
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3281
Reputace: 4047
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od Vaclavik »

Jardax píše:Ale nikdo nikde nepouziva 100VDC, a to je pointa meho prispevku. Jestli je to sum v informacich nebo proste just cinanu, ze budu mit neco extra extra, to ja nevim, jen vim, ze je to pitomost.
Přečti si ještě jednou pozorně můj příspěvek, tam máš příklad tři družicových platforem, které běžně používají 100 V, tzn. že jenom na základě těchto tří platforem jsou postaveny desítky družic.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Otázky

Příspěvek od Jardax »

Vaclavik píše:
Jardax píše:Ale nikdo nikde nepouziva 100VDC, a to je pointa meho prispevku. Jestli je to sum v informacich nebo proste just cinanu, ze budu mit neco extra extra, to ja nevim, jen vim, ze je to pitomost.
Přečti si ještě jednou pozorně můj příspěvek, tak máš příklad tři družicových platforem, které běžně používají 100 V, tzn. že jenom na základě těchto tří platforem jsou postaveny desítky družic.
Tak za prve to neni platforma definujici standard, ale jen moznost, jak sam uvadis. Korporatni norma pro spotrebni zbozi, kdyz to zjednodusim, u kazdeho vyrobce jina, notabene. Tedy tri ruzne systemy, SSL stavi po svem, Boeing stavi po svem a Evropa si holt taky stavi po svem.
A za druhe, asi jsi necetl pozorne muj prispevek, kde jasne pisu, ze postavit neco jednouceloveho a uzavreneho se da na cemkoliv vycucanem z prstu, ale univerzalni standardizovany system kosmicke stanice, u niz se predpoklada jeste navic mezinarodni solurace, tedy kooperacce ruznych systemu moduu, racku, zarizeni a vybaveni, je trochu neco jineho.
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1022
Reputace: 338
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Otázky

Příspěvek od Alchymista »

Ja by som túto debatu nehrotil.
Z jedného jednoduchého dôvodu: nie mi je celkom jasné, aké sú skutočné požiadavky na napájanie - teda, ako je riešený "hlavný rozvod" a ako je riešené napájanie prístrojov a ich blokov.
Je celkom dobre možné, že "hlavný" rozvod v buse je v napätiach ako uvádza Václavík ( SSL 1300 (100/31 V), BSS-702 (100/30 V) nebo Aplhabus (100/50 V)), a napájanie blokov prístrojov je "dvojstupňové" - v prvom kroku napríklad z 31V v hlavnom rozvode sa vytvorí dobre (s rezervou) stabilizovaných 28V a v druhom "interné" napätia pre bloky prístroja.

A štandartizácia? To nikomu nič nehovorí, každý sa hrá na vlastnom piesočku a je na to náramne pyšný.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3281
Reputace: 4047
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Otázky

Příspěvek od Vaclavik »

Abychom té diskuzi dali nějakou strukturu tak:

1. Chtěl jsi vidět standard na využívání 100 V. Ten jsem ti poslal (viz ECSS-E-ST-20C) s doplněním od Alchymisty, včetně příkladů jeho využívání napříč státy, napříč výrobci, napříč provozovateli. Čili toto považuji za vyřízené.
2. Dále jsi psal, cituji „Ale nikdo nikde nepouziva 100VDC, a to je pointa meho prispevku.“ Potvrdil jsem ti uvedením několika příkladů, že je 100 V běžně používaných. Čili toto je vyřízené.
3. Otevřená otázka, která je asi tím kamenem úrazu je to co je „standard/norma“. Já za něj ECSS-E-ST-20C, a obecně jakékoli ECSS, plně považuji, protože mi jasně definuje jaké požadavky po mě ESA bude chtít, když s ní budu chtít spolupracovat a nebo pro ní cokoli vyrábět. A každá kosmická agentura má tyto standardy svoje a někdy jsou totožné a někdy nikoli. Pak je nutné se dohodnout podle čí normy se pojede. A jinak těch 100 V prostě není jen tak vycucaných z prstu a má svoje opodstatnění u umělých kosmických těles s velkým příkonem. Tady prostě nevím jak ti více pomoci, takže to také považuji za vyřízené.

Ad Alchymista – ano, já se stále bavím o hlavních rozvodech za PPDU, a pochopil jsem že o tom je celá diskuze.

Tímto považuji tuto diskuzi z mé strany za ukončenou, neb já jsem vypotřeboval ve stručnosti své argumenty a na obšírnou polemiku nemám bohužel čas.
Uživatelský avatar
Rubicius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 55
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Registrován: 4.9.2017 20:48
Otázka na nový seriál

Příspěvek od Rubicius »

Zdravím všechny redaktory.

Chtěl bych se touto cestou zeptat, nechystá se nějaký nový klidně i historický seriál? Už mi to docela chybí, narovinu se přiznám. Celý týden jsou tu moc hezké články (tak poctivě, jako tento server, žádný jiný nesleduju), někdy se dozvím víc, někdy méně nového (podle toho, jestli stihnu před publikací zjistit, že se téma rozebíralo už na fóru či nikoliv). Se starty se nedá udělat nic, ty neplánujete, jen hezky komentujete. Plánuje se tedy něco či nikoliv? :-) Vůbec na nic a nikoho konkrétního nenarážím :andílek:

díky, sob. Jirka
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Otázky

Příspěvek od Wopat »

Milý Jirko, neboj se, brzy se dočkáš ;) Těší nás, že ti to chybí. Více prozradit nemůžu, jelikož nejsem autorem připravovaného seriálu.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Otázky

Příspěvek od vai777 »

No páni, to mě nenapadlo, že sobci už dorazili i sem! :lol: Je super, že lidé od komentů pod články přecházejí na fórum!
Něco ohledně dob minulých (ale s přesahem do současnosti) z pera (tedy klávesnice) kolegy by se mělo objevit příští týden, osobně se na to moc těším.
A na jednom seriálu z historie momentálně pracuju, ale jde to strašně pomalu, protože jednak jsem docela hodně (a tím myslím fakt hodně) vytížený pracovně a taky je to, alespoň ze začátku, malinko zamotanější, takže je docela kumšt to napsat tak, aby to dávalo smysl.
Jen malý podotek - nebude to Mir, chtěl jsem si na chvilku dáchnout od azbuky. Ale slibuju, že se do něj pustím, třeba po dokončení toho vejšplechtu, který mám rozdělaný teď. ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“