Velikost/stari vesmiru

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od tomas »

Chyb jsem si nevšiml, myslím, že si vedeš ohledně diakritiky velmi dobře.
S tou debatou to nebude moc horké, protože ráno vstávám brzo :-D

Nekonečný vesmír bych chápal tak, že nemá začátek ani konec. Pokud si vezmu současné znalosti o něm, které jsem stačil pochytit (proto může být můj pohled na vesmír pokřivený), tak vesmír začátek má. Budu brát vesmír jako 3D + čas, čili začátkem je Big Bang.

Vesmír se z velmi malé avšak velmi hmotné "kuličky" rozprskl do všech směrů, další sekundární projevy, například anihilace zřejmě rozpínání urychlily. Vesmír postupně narostl do dnešní velikosti a jeho rozpínání pokračuje. Chtělo by se mi říci, že se rozpíná v prostoru, což je asi nesmysl, protože prostor a čas fungují právě ve vesmíru a jestli fungují i mimo něj, nevíme. Ale stejně si ho svými omezenými smysly představuju jako mohutnou explozi v prostoru, která stále neskončila, protože jí patrně nemá co z vnějšku zastavit.

To, že vidíme své okolí jen tak daleko, jak nám dovolí rychlost světla, je věc druhá. A nebýt této vlastnosti, tak se nám historie vesmíru zkoumá daleko hůř.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od tomas »

Už je vyrovnáno. :-D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Gubarev »

tomas píše:Už je vyrovnáno. :-D
I kdyby to dopadlo 0/100% ve prospěch konečného, budu rád, protože tahle anketa nám neříká nic
o vesmíru samotném, ale o tom, jak my lidé ho vnímáme. Ten lidský faktor mě na tomhle dotazníku
zaujal. Ne fyzika samotná. Co se týče (pro mě) relevantních názorů na vesmír samotný, brouzdám
jinudy, ale tohle mě fakt baví. :)

Ale k tomu úplně (dle mě) nejdůležitějšímu, co si napsal:
Nekonečný vesmír bych chápal tak, že nemá začátek ani konec.
To mi malinko příjde jako omyl našeho selského rozumu. Ale měl jsem osvětlit už v předchozím textu
(i když - třeba ne, a ty jsi mohl napsat skutečný pocit, nezdeformovaný mou předchozí myšlenkou... :) )

Z toho, co teď víme/pozorujeme/počítáme (všechny faktory by vždy měly být ideálně v rovnováze)
má vesmír jednoznačný počátek, ale po expanzi mohlo nastat tak silné a překotné rozpínání,
že ten časoprostorový, jasně určený počátek nemá žádný konec v našem smyslu slova.
Konečný počátek nikterak nepredikuje podmínky konečného výsledku (stavu).

Jaká síla by byla dostatečně mocná na to, aby zastavila spontánní inflaci v přesně stanoveném čase??
(Pokud skutečně nastala, zatím se na tom shodneme, protože vysvětluje vesmír, jak ho pozorujeme)
A je tam těch věcí víc, ale pravdu díš, já taky jdu do postele, pač zítra příšerný den (technicky),
a pak ještě jeden cholericko/stresující pracovní, ale pak už výlet do Ženevy! :-D :-D :-D
(Těším se jak malej kluk)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Dugi »

Já osobně se v téhle oblasti moc jistě necítím, ale vycházím z (možná chybné) úvahy - Země se svou gravitací zformovala do tvaru koule. Vesmír má gravitaci mnohem větší (jak známo tahle síla působí na nekonečnou ( :-D ) vzdálenost jen s klesající intenzitou), tím pádem mohl díky ní zakulatit celý prostoročas.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Gubarev »

Tohle téma posledních 14 dní sleduji, ale v tom stresu jsem neměl čas, abych si na půlden sedl,
a všechno přeložil do srozumitelné češtiny. Naštěstí to udělali pánové z Osla, ani tenhle článek
už nestíhám přečíst, ale nepochybuji o briskním zhoštění se tématu. Je to moc zajímavá teorie.
Kdyby kdokoli chtěl, příští týden to proberem (teď odjíždím).

Vznikl náš vesmír z černé hyperdíry?
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7156
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Gubarev »

Detektor Alice.
Desetina pracovního času LHC je vyhražena na zkoumání ranných stádií vesmiru (v době přibližně
miliardtin sekundy po velkém třesku). Teplota i tlak byly tak vysoké, že kvarky ještě nestačily zkolabovat
do subatomárních jader. "Všude" bylo kvark-gluonové plazma. Teď ho dělá na strašně malém prostoru
detektor Alice. Tu desetinu času (měsíčně) se nesrážejí běžné vodíkové protony, ale jádra olova. Jsou
asi 207 x hmotnější, takže udělají větší paseku... ;) Alice je naprosto úžasný přístroj!
(A zřídkakdy se fotím, jsem ten vysmátej vlevo 8-) )



A tedy nikdo v CERNu nemluvil skoro o ničem jinym, než o Nobelovce příští týden.
Higgsovo pole to má asi jasné, ale jsem zvědavý, jak se popasuje komise s autorstvím..
Držím palce i na nohách! :lol:

Pohled shora (wiki, pořád čekám na ftp společné úložiště, fotili 4 lidi)


Naposledy upravil(a) Gubarev dne 13.10.2013 4:19, celkem upraveno 1 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Dugi »

LUXUS! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Gubarev »

Central velín. S každým úspěchem bouchají šampáňa. Jsou skoro podél celé místnosti... :lol:



a detail na speciál viněty při různých pokusech.. ;)

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Dugi »

Stylové. Musí to tam být úžasné, díky za tyhle fotky. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velikost/stari vesmiru

Příspěvek od Gubarev »

Byla to taková jízda, že se z toho vzpamatovávám na etapy.
Děkuji Dugi. Ještě nejsem schopen delších vět... :lol:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“