Skafandry

Název mluví za vše
michalkolesa
Skafandry

Příspěvek od michalkolesa »

Jaké jsou vůbec dnes skafandry ve ISS ? Ještě ty americké z doby Appola a ruský Orlany ?

Jaks e vůbec do nich leze ? Americké jsou dělené (kabátek a kalhoty) a do ruských Orlanů se leze "zadem" ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Skafandry

Příspěvek od Dugi »

Ano, je to tak.
Američané momentálně používají pro výstupy do volného kosmu skafandr EMU (Extravehicular Mobility Unit), který je dvoudílný. Horní část se jmenuje HUT (Had Upper Torso) a spodní nese název LTA (Lower Torso Assembly).
Rusové mají pro výstupy do volného kosmu skafandry Orlan-MK. Nastupuje se do nich zezadu a díru kryje "batoh". Kromě toho ještě Rusové používají skafandry Sokol. Ty ale nejsou pro výstupy do otevřeného kosmu - v nich je posádka po startu a před přistáním. Oblékají se s pomocí zipů.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Skafandry

Příspěvek od michalkolesa »

Když je EVA (česky výstup do volného prostoru) a kosmonautka nebo kosmonaut není přivázán lanem a má jen MMU (manévrovací jednotku s raketkami") jak je zajištěno, kdyby něco selhalo a astronautka či astronaut se nemohli vrátit pomocí MMU ?

Když jsou na kabelu to je obyčejný kus lana nebo v tom jsou i nějaké datové elektrické či optické vodiče ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Skafandry

Příspěvek od Dugi »

Ono je to trošičku jinak. Momentálně se používá systém karabin, kterými se kosmonauti při pohybu po stanici poutají k okům a dalším záchytným bodům na povrchu stanice. Ostatně to můžeš vidět i na záběrech z jejich kamer na helmách. Vezmou karabinu, odjistí ji, vytáhnou, umístí na nové místo zaháknou. A tak pořád dál, až se dostanou na místo, kde mají pracovat. Většinou mají karabiny dvě, aby je ta druhá jistila v době, kdy první odpojí. Systémem karabin k sobě zároveň připojují nářadí, nebo hotové experimenty aby jim neodletěly. Když Pavlu Vinogradovovi uletěl experiment Vinoslivost, stalo se to jen krátce předtím, než jej stačil zaklesnout do karabiny.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Re: Skafandry

Příspěvek od kudm05s »

Našel jsem na youtube velmi pěkný dokument o vývoji skafanrů pro lunární program Apollo, asi nejzajímavější pro mě byla vůbec konstrukce a chlazení, clověk by nevěřil o jak složitou záležistost se jedná.

Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Skafandry

Příspěvek od Edemski »

Celý ten seriál Moon Machines je bezvadný! Už jsem ho viděl snad 3x celý a dá se na to koukat furt :-)
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 171
Reputace: 0
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
Registrován: 2.5.2013 20:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Skafandry

Příspěvek od dominog »

jj mas pravdu videl sem to je to supr :-D :)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Skafandry

Příspěvek od tomas »

Na serveru japonské kosmické agentury je článek, ve kterém Akihiko Hoshide popisuje svůj výstup do otevřeného kosmu, který absolvovval v rámci Expedice 33 se Sunitou Williams. Kdo má zájem, tady je celý článek. Pro ostatní včetně mě, stačí obrázky s popisky:

Obrázek
Dýchání čistého kyslíku, před samotným výstupem kvůli vyplavení dusíku z krve a předejití dekompresní nemoci, kdy se v krvi tvoří bubliny dusíku. V tomto případě byla zkoušena poměrně nová metoda, kdy se oba kosmoanuti oblékli do skafandru a dýchali čistý kyslík. Přitom tělo zatěžovali jen mírnými cviky.

Obrázek
Skafandr je třeba individuálně nastavit, abyste nemuseli při práci ještě přemáhat odpor otočných kloubů. Chce to samozřejmě také nezanedbat pozemní přípravu a určitý nácvik správných pohybů.

Obrázek
Po pětihodinové přípravě je čas vyrazit do přechodové komory a otevřít poklop.
Spousta kosmonautů tvrdí, že když viděli prvně z průlezu pod sebou Zemi, tak se instinktivně chytali držáků očekávajíce pád do hlubiny. Akihiko se Sunitou byly toho ušetřeni, neboť vylézali při přeletu nad noční stranou. Pro Akihika to bylo první EVA v životě. Prý to bylo poměrně hodně srovnatelné s přípravou v bazénu, akorát mu nikde nepomáhali potápěči.

Obrázek Obrázek
Akihiko při připojování napájecí jednotky MBSU pro nový ruský modul. O problémech se šroubem, a použitím speciálních nástrojů jsem psal na blogu.

Obrázek
To jsou ony speciální nástroje.

Obrázek Obrázek
Další 2 fotky z inkriminované "vycházky"

Obrázek
A tady už jsou oba astronauti po vycházce jen v základním obleku.

Tak mě napadá, že by ta příprava v bazénu mohla být v nabídce agentur, které provozují různé zábavné atrakce. Pokud je ten pocit opravdu hodně podobný, tak by pak stačilo bazén výtvarně koncipovat jako kosmické prostředí. V dnešní době různých projekcí a zobrazovacích metod by nebyl problém mít tu Zemi pod sebou jako animaci.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Skafandry

Příspěvek od indian22 »

Doufám Tomasi, že poslední odstavec si u nás přečte někdo vlivný v některé z firem na zážitky. :-)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Skafandry

Příspěvek od tomas »

Já taky doufám. Zkoušel jsem nabídku těchto firem projít, ale nic jsem nenašel. Maximálně centrifugu a aerotrim.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“