ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Gubarev »

Snad se nebudete zlobit, kdyz v ramci tohoto klubu pripomenu jedno uzasne letosni vyroci.
(mozna by zdejsi diskuzi neskodilo rozsirit o fenomen radioastronomie (a nejen, vubec
"ne-opticke" astronomie, ale uvidime, prosim adminy i uzivatele-fanousky o pripadny feedback,
pokud sem nekdo vubec zavita, ja vim, je to trochu stranou od kosmonautiky, ale
ani nevite, kolik zajimavych projektu "vypustenych na orbitu by bylo... 8-) ..)

Arecibo Observatory Celebrates 50th Anniversary
http://www.sri.com/newsroom/press-relea ... nniversary

Obrázek

Je to k neuvereni, ale je to uz 50 let... :o Ze srdce preju minimalne jednou tolik :) (no, ja vim...)
kdo by chtel dodatecne informace:
http://www.naic.edu/public/descrip_eng.htm
http://www.sri.com/engage/specialized-f ... bservatory

Zajimavy povidani v AJ se spoustou zajimavych historickych i technickych detailu:
http://www.youtube.com/watch?v=gssXGPMGEaI[/youtube]
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od indian22 »

Nj taky na to myslím, Arecibo je úžasný projekt, těch 50 let by určitě vydržel být co platný, otázka je zda na něj budou peníze.
S neoptickou astronomií nemůžu než souhlasit. Co jiného by taky mohl říct hlavní správce rentgenové rubriky? ;)
A vůbec astronomii a kosmonautiku vnímám jako spojené nádoby.
Mimo to si nemyslím, že sem nikdo nechodí. Lidé tyhle věci čtou, ale nediskutují nad nimi. Taky mi chvíli trvalo než jsem to pochopil.
Naposledy upravil(a) indian22 dne 9.4.2013 21:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Wopat »

indian22 píše:A vůbec astronomii a kosmonautiku vnímám jako spojené nádoby.
Moje řeč! Jedno bez druhého by dnes nemohlo existovat.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Gubarev »

indian22 píše:Nj taky na to myslím, Arecibo je úžasný projekt, těch 50 let by určitě vydržel být co platný, otázka je zda na něj budou peníze.
S neoptickou astronomií nemůžu než souhlasit. Co jiného by taky mohl říct hlavní správce rentgenové rubriky? ;)
A vůbec astronomii a kosmonautiku vnímám jako spojené nádoby.
Mimo to si nemyslím, že sem nikdo nechodí. Lidé tyhle věci čtou, ale nediskutují nad nimi. Taky mi chvíli trvalo než jsem to pochopil.
Jupi! Diky, pane Indiane, za emotivne-energeticky nacutnuti! :lol:
Bohuzel nemam tolik casu, kolik bych chtel (to asi zname skoro vsichni), je to konicek - ale zivotni laska
(tedy myslim vesmir obecne), za druhy jsem tu porad novacek a rozkoukavam se, ale za tenhle pozitivni
feedback jsem tak rad! :tlesk: Diky moc. Casem se dostanu doufam i k jinym tematum.

PS: teeeeeda (a to je presne tim, jak se tady jeste moc neorientuju) zatim jsem netusil, ze spravcujes
rtg astronomii. Jop! to je dobry vedet, uz zacinam (pomalu, ale jiste) vyhledavat temata...
Wopat píše:
indian22 píše:A vůbec astronomii a kosmonautiku vnímám jako spojené nádoby.
Moje řeč! Jedno bez druhého by dnes nemohlo existovat.
Taky dik! Panove, mam to uplne stejne. Diiik moc! :-D
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od indian22 »

Teda to jsi čilý uživatel, já už tě tu mám jako inventář. O rentgenu stvořím jeden článek za uherák (jen se podívej po datumech), taky mám toho času potenku. Ale co, počítá se snaha.
Byl bych moc rád, pokud by s tím souhlasil i Dugi, kdyby si někdo vzal na mušku rádio. Tak se rozkoukávej, ať se cejtíš patřičně pevnej v kramflecích co nejdřív.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Dugi »

Pokud se na to někdo bude cítit, nebudu s tím mít problém. Aktivitě by se bránit nemělo. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Gubarev »

Smankote, panove, tak ted asi vzniklo mensi nedorozumeni - dovolte mi to ihned uvest na pravou miru..
Nejenze uz ctu vase clanky (jasny, ze musim vybirat, vsechno to casove nejde zvladnout), ale uz i "potaji
a z bezpecny vzdalenosti zavetri" posloucham vase skype debaty. (mimochodem tesim se MOC na tu novou -
posledni - a uz ji zde vyhlizim :) ), takze vim, jak jste spolu resili narocnost sepsani clanku..
Za prvy - klobouk dolu, panove! a za druhy - muj casovy pres je jedna vec, ale psat tak fundovane clanky
je aspon v soucasnosti nad me sily. Promin, Indiane, ze jsem te asi zklamal, ja jsem zatim rad, ze stiham
vsechny ty uzasny eventy sledovat. Spis jsem myslel, ze upozornim na nejakou zajimavou vec, prilozim
odkaz, kratce zkomentuji (jedinou vyhodou mi je uz celkem rutinni znalost AJ v porozumeni, ale pozor -
ne az tak v presnem odbornem prekladu do CJ, tzn. nelajznul bych si prekladat fundovane clanky.)

Snad se mi podarilo vsechno vysvetlit, velkej respekt chlapi, proto radsi hnedle pisu co a jak.
Nicmene porad vam dluzim dik za inspiraci a "nacut", byt by to byly jen drobky v tom, co se tu deje :)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od tomas »

To vůbec nevadí, že nemáš dost času ke psaní článků. Pokud občas přispěješ na fórum nějakou novinkou, postřehem či zajímavostí z oboru astronomie nebo kosmonautiky, tak to bude taky velký přínos.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Dugi »

Souhlasím s tomasem. Celý náš portál je jako jeden živý organismus, kde mají všechny jeho součásti svůj význam. To, že nestíháš psát články vůbec nevadí. Službu nám prokážeš víc než velkou i těmito "drobnými" příspěvky na fóru. Vytváříš tím totiž podhoubí, které k nám přivádí nové uživatele a ze kterého může náš portál dál růst. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: ALMA (Atacama Large Millimeter Array)

Příspěvek od Gubarev »

Dugi píše:Souhlasím s tomasem. Celý náš portál je jako jeden živý organismus, kde mají všechny jeho součásti svůj význam. To, že nestíháš psát články vůbec nevadí. Službu nám prokážeš víc než velkou i těmito "drobnými" příspěvky na fóru. Vytváříš tím totiž podhoubí, které k nám přivádí nové uživatele a ze kterého může náš portál dál růst. ;)
tomas píše:To vůbec nevadí, že nemáš dost času ke psaní článků. Pokud občas přispěješ na fórum nějakou novinkou, postřehem či zajímavostí z oboru astronomie nebo kosmonautiky, tak to bude taky velký přínos.
Skvely, dik moc, panove, to je ono :) ;)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“