Skok z vesmíru

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od MRR »

Celkom pekne je to popísané tu, tak to nebudem prepisovať :) http://www.gizmag.com/space-tourism-bal ... iew/29510/

Takže Malkyho nápad sa možno dočká realizácie 8-)
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 515
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Malky »

To zní skvěle!
Doufám že najdeš víc info, resp. aspon název firmy, zbytek už se dá dohledat. Já tomu sice prd rozumím, ale přijde mi, že let stratosférickým balónem by měl být levnější, než stíhačkou.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 515
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Malky »

MRR Díky za odkaz! :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od MRR »

Nie je za čo
Tak ešte heslovite aby si nemusel hľadať ;)
Spoločnosť sa volá World Wiew enterprisess ( http://worldviewexperience.com/ )-odnož paragon space development corporation.
Vstupenky má začať predávať "v priebehu niekoľkých mesiacov".(Zrejme si ale ešte počkáme :| ) Cena vstupenky pre jedného bude 75 000 dolárov. (čiže lacnejšie než ten Mig :-D )
Kapsula bude zavesená pod héliový balón s objemom 400000 m3, ktorý ju vynesie do výšky 30 km.
Plocha balóna je 101 171 m2, ale jeho hmotnosť iba okolo 2 t. To je dosiahnuté špeciálnym ultra pevným high-density polyetylénom hrubým len 20 μm.
US Federal Aviation Administration určil, že "technické a environmentálne výzvy, ktorým čelí kapsula pri takýchto tlakoch sú v podstate rovnaké ako tie, s ktorými sa stretol na nízkej obežnej dráhe.
Preto sa vyžaduje, aby kapsula bola navrhnutá a testovaná tak, ako by mala byť súčasťou dlhodobej expozícii v priestore, aj keď nikdy nebude určené pre prevádzku vo výškach nad 30 km. "
Z toho dôvodu bude navrhnutá tak aby vydržala aj pobyt vo vesmíre.
Zástupca FAA to okomentoval slovami, " Kapsula World View nie je raketa"
Výstup by mal trvať okolo dvoch hodín. Zostup ( na padákovom krídle ) by mal trvať 25-40 minút.
Celkovú nosnosť majú tvoriť 6. cestujúci.
Okrem "stratosférickej turistiky" má kapsula slúžiť tiež na rôzne vedecké experimenty na ktoré sa používajú bežne stratosférické balóny.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 515
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Malky »

Ještě jednou díky, jen ta cena se mi nezdá, podle googlu je 75k USD milion a půl českejch korun, podle vai777 cena za ten mig půl mega českejch... Tak nevím, jestli dělám chybu já, google, nebo je pes zakopanej jinde... Nezdá se mi, že by let balonem byl dražší než stíhačkou.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Wopat »

Malky píše:Tak mne napadlo, nedal by se podobny system jakym letel Felix vyuzit pro lacinou "vesmirnou" turistku?
Zrovna Felix neměl v té své kapsli ani dostatek vzduchu na návrat zpátky :lol: Ale s jistými úpravami to je určitě super nápad.

Na tom propagačním videu se mi ale nezdá ten padák. Dejme tomu, že je nějaký vyztužený a může být rozevřen celou cestu nahoru. Po oddělení od balónu v 30 kilometrech se ale nebude mít do čeho opřít. Tam je téměř jedno, jestli je padák otevřený nebo ne. Určitě nezačne ladně klouzat k zemi jako v tom videu. Nabere rychlost jako kráva a potom při brzdění se mohou začít dít prapodivné věci od pekelného roztočení po bůhví co. Navíc jak to chtějí řídit? Nejde jen o samotné přistání, ale např. ze 4 km nad zemí člověk uletí na padáku i 30 km. Z téhle výšky to půjde do stovek. Spíš bych to viděl na klasický kulatý padák(y), který se otevře po nějakém volném pádu. Tohle by mě fakt zajímalo.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od MRR »

Netuším :?
Možno pôjde o kombinovaný zostup- najprv menšie brzdiace padáky, v určitej výške sa otvorý hlavný....
Ak by tie brzdiace otvorili až v určitej výške po odhodení tak by cestujúci naozaj na krátku chvíľu zažili stav beztiaže :lol:
No je to veľmi zaujímavá otázka.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Wopat »

Ještě k tomu padáku... Pro zajímavost jsem si to spočítal. Samozřejmě jsem nebral v úvahu rozdílnou hustotu atmosféry v různých výškách, protože ji neznám a hledat to nebudu. Zase tak do podrobnosti se mi to počítat nechce :) Nahoře to tak moc dopředu nepoletí, ale zase tomu víc pomůže vítr. Těžko říct. Takže výpočet platí pro hustotu vzduchu v nadzemních výškách. Při bezvětří (které neexistuje), to dělá 270 km! Záleží na typu padáku, bral jsem průměr. Vždycky ale bude vát vítr, zvláště ve větších výškách to bude síla. Pak to číslo bude velmi rapidně narůstat.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 112
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od AlesH »

Ještě k té ceně. Podle informací na stránce http://www.space-affairs.com/index.php? ... of_space_d je cena za let stíhačkou skutečně pod 27000 USD (včetně třídenního ubytování a letecké dopravy z Moskvy), tedy opravdu mnohem levnější, než ten nabízený let balónem. Problém je zřejmě v tom, že ten balón a gondola musí být opravdu speciální (nově vyvinuté), zatímco ten MIG je mnohonásobně použitelný a má už splacené vývojové náklady. Takže musíme vzít jako fakt, že pokud chce být někdo levnější než MIG, musí dostat cenu pod 25000 USD na osobu.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Skok z vesmíru

Příspěvek od Wopat »

Navíc Migem to bude pořádný kolotoč, kdežto balón je pro důchodce ;)
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“