Teraformace Marsu

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Majk
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.7.2012 13:00
Teraformace Marsu

Příspěvek od Majk »

Ahoj, mám takový malý dotaz. Četl jsem pár článků k tomuhle tématu a napadlo mě, jestli by se nedalo při terraformaci využít sopečné aktivity. Ze sopek by totiž nevznikali pouze skleníkové plyny a taplo, ale při erupcích se uvolňujje taky kyslík a voda.(aspoň mi to říkal učitel nazaměpis). A taky vím že na marsu jsou sopky vyhaslé, ale daly by se nějak "nastartovat"? Dík za odpověď
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v prví řadě tě vítám na našem fóru. Mám radost, že se u nás zaregistroval další uživatel. Doufám, že se Ti bude u nás líbit. Jako každého nováčka se Tě zeptám, jestli Ti máme tykat, nebo vykat. ;)
K dotazu: Ještě než začnu pronikat do detailů musím upozornit, že jakýkoliv terraforming Marsu si za dnešních podmínek nedokážeme ani představit. Jednalo by se o bezesporu největší technickou událost v historii lidstva. Terraforming podle mého názoru přijde ke slovu nejdřív tak za 100 let.
Ale zpět k dotazu - netuším, zda by šla sopečná aktivita nějak nastartovat, ale na Marsu narážíme na problém jeho velmi slabé atmosféry - neustále ji totiž odnáší nabité částice od Slunce. Pochopení, jak atmosféra Marsu funguje bude klíčové pro všechny další snahy o její ovlivnění. Velmi důležité poznatky v tomto směru přinese družice MAVEN.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od KitFisto »

No na to ti asi bohužel nikdo nebude moc odpovědět,protože to nikdo neví :) Co se ví je,(když už zmiňuješ tu případnou vodu),že při současném tlaku na Marsu by začla voda vařit při 10 °C (myslím).Což by asi byl hlavní problém.Teda kromě toho se tam vůbec dostat :-D
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3880
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od petrsida »

Těch problémů je strašně moc. Tím prvním a největším, který souvisí i s otázkou sopek, je magnetické pole. To je na Marsu extrémně slabé a (také) díky tomu si Mars neudrží hustou atmosféru. Magnetické pole je na Zemi generované podle všeho konvektivními proudy v tekutém jádru a plášti. Na Marsu konvektivní proudění není a tak není magnetické pole.

Konvektivní proudění pláště na Zemi je motorem deskové tektoniky a s ní přímo souvisí i sopečná činnost (v místě vzestupu teplých mas ze spodního pláště je sopečná činnost velká, další pak probíhá na konvergentních okrajích desek.

Na Marsu nikdy desková tektonika nenastartovala. Konvektivní proudění bylo moc slabé, takže na jeho místech jenom vznikly sopky (právě díky neexistenci pohybu desek mohou být tak velké). Jak planeta stárla (rozuměj chladla), konvektivní proudění sláblo, sopky vyhasly a magnetické pole zesláblo.

Jak nastartovat sopečnou činnost? Teoreticky jednoduše, stačilo by znovu ohřát jádro a plášť planety o nějakých pár set (tisíc?) stupňů. To by nastartovalo konvekci, sopky, magnetické pole ...

Je tu ale jedno ale. Kde vzít tak enormní množství energie (bylo by třeba ohřát enormní hmotu o mnoho set stupňů) a jak ji tam dopravit?

hmotnost Marsu je 6,5 x 10^23 kg, hmotnost jádra a pláště může být tak polovina, to je 3 x 10^8 bilionů tun


tudy tedy nejjednodušší cesta určitě nevede
Uživatelský avatar
Majk
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.7.2012 13:00
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Majk »

1. Tykat, jelikož se mi to zdá přátelštější.
2. Děkuji za objasnění a zabití brouka v hlavě uživatelem petrsida :-D
3. Jaké je tedy jednodušší řešení. Jestli mohu být tak smělý.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Dugi »

Co tedy navrhuješ? Klidně buď smělý :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od indian22 »

Spekulace ty já rád. :-)
jednodušší řešení by bylo třeba. Nafukovací kopule, která nemá tlak jako u hladiny pozemského moře, ale třeba jako v 5000 - 6000 metrech, to je cca. polovina tlaku u hladiny moře. Možná by bylo reálné dopravit na Mars (pomocí pokročilých pohonů) materiál, který by takový rozdíl tlaků udržel. Pod kopulí by pak bylo možné stavět o dost lehčí, ale pořád přetlakové stavby nebo by možná mohly být přetlakové jenom některé.
Zvýšení a udržení přijatelné teploty na takovém místě by mohlo zvládnout šikovně umístěné zrcadlo na synchronní orbitě Marsu.
Výhody jsou zřejmé. Mnohem nižší vstupní náklady než v případě teraformace, zachována možnost snadného rozšiřování kolonie.

Další možností, by mohla být změna složení atmosféry pomocí (třeba i GMO upravených) mikroorganismů. Sice by to chvíli trvalo, ale stačilo by vysadit nepříliš velký náklad na povrchu Marsu a počkat. Tady je ovšem potřeba vědět jak dlouho bude trvat než Mars o nově nabitou atmosféru zase přijde, to zatím moc nevíme.

Zásadní otázka ovšem zní proč to všechno dělat?
Vědecké poznatky? Nic proti nim (ba naopak), leč na to stačí mnohem menší "obyčejná" stanice.
Suroviny? Ty lze mnohem snáz dobývat na asteroidech.
Životní prostor? Snad. Ale ten nám zase poskytnou i asteroidy, sice bez gravitace, zato s mnohem snažším přistáváním i dopravou k nim...

Navíc si nejsem úplně jistý zda z etického hlediska má člověčenstvo na něco podobného nárok. Zatím je pro nás každá planeta unikátní, můžeme si dovolit jen tak kompletně změnit prostředí na celém jednom světě?

Suma sumárum, pokud jde o řekněme užitnou kosmonautiku jsem jednoznačně pro asteroidy. Výzkum je samozřejmě jiná věc, ale jak často připomínám na obojí potřebujeme jiné pohony.
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Bojodun »

Souhlasím s indianem, teraformace, Marsu/Venuše je prostě zbytečná, těžit se dá lépe na asteroidech a na bydlení tu jsou také lepší místa, pro začátek aerostaty na Venuši, později pokud zvládneme fúzi, tak Saturn, Uran, Neptun, taktéž v aerostatech, tím bysme získali 130x více prostoru než zde na zemi a navíc s +- stejnou gravitací.

Mars se hodí skutečně jen pro výzkum, ke všemu ostatnímu zde jsou lepší alternativy.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Raul »

Účelem teraformace je samozřejmě uměle vytvořit komplexní životní prostor a co nejvíce přiblížit životní podmínky včetně teploty a tlaku atmosféry a dalších přírodních podmínek Zemi a učinit tím prostor obyvatelný běžnými lidmi v podstatě jakožto planetární kolonii. Nikoliv tedy pro těžbu, pro to jsou opravdu daleko vhodnější asteroidy/měsíce. A nikoliv ani pro výzkum a vědecké poznatky.

To se týče tedy té teraformace, tak v případě Marsu je jeho hlavní problém příliš malá velikost. S čímž souvisí i malý tlak v jeho jádru, který by mohl udržet jeho jádro dostatečně žhavé a tekuté. Další problém je neexistence hmotného měsíce, který by generoval dostatečnou slapovou energii, která by jednak podporovala teplotu jádra a udržovala jeho dynamo rotaci proti plášti, která by generovala dostatečné magnetické pole, bránící odnášení horních vrstev slunečním větrem.

Pokud někdy ve vzdálené budoucnosti budeme chtít Mars ohřát, nebude to tedy určitě z jeho nitra sopečnou aktivitou. Teoretická možnost by snad byla koncentrovat sluneční záření, např. nějakou čočkou nebo zrcadly umístěné v libračním bodě L1 Slunce-Mars. Zvýšení teploty ale není jediný požadavek teraformace, hlavně by se musel zvýšit atmosférický tlak na povrchu Marsu. Částečně můžem spoléhat na to, že se zvýšením teploty odpaří nějaký ten plyn z povrchu Marsu, jako např. skleníkový oxid uhličitý. Pokud bude atmosféru tvořit alespoň CO2 o dostatečném tlaku bylo by možné po Marsu chodit jen s dýchací maskou. CO2 je alespoň oproti vzduchu těžší (tj.má vyšší hustotu), takže by horní vrstvy atmosféry nebyly tolik odnášeny pryč a atmosférický tlak na povrchu by tedy vydržel déle.
Pokud by jsme totiž chtěli vytvořit dýchatelnou atmosféru musíme myslet také na to, že gravitace je na Marsu cca 2.6 nižší než na Zemi, a proto by vzdušná atmosféra za stejného tlaku na povrhu Marsu jako na Zemi, dosahovala také 2.6 krát výše než na Zemi. Jednak to znamená poměrně velký objem atmosféry, který by bylo nutno vytvořit a jednak takto vysoká atmosféra, začne v horních vrstvách celkem rychle ztrácet hmotu právě slunečním větrem kterému nebrání ochranné magnetické pole. A čím výše horní vrstvy atmosféry budou, tím snáze budou odfukovány.
Tlak na povrchu by mohl být i menší. Aby byla atmosféra dýchatelná, potřebujem kyslík o parciálním tlaku alespoň 35kPa. Pokud by byl atmosférou pouze 100% kyslík, stačilo by nám pro dýchání právě těch 35kPa. ale i tak nám to příliš nepomůže, jelikož i tak by atmosféra stále byla více než 2x vyšší než na Zemi.

Úplná teraformace Marsu je tedy velmi těžko proveditelná a hlavně dlouhodobě neudržitelná. Mars je prostě příliš malý.

Víc bych tedy uvěřil v možnost teraformace Venuše, než Marsu. Ta není o moc menší než Země.
Pokud bych si pustil fantazii na špacír, tak zde by to naopak chtělo nějaké superpožírače CO2 vznášející se v atmosféře Venuše ve výšce snesitelného tlaku a ukládaly ho nějak v pevné formě. Reálnější by snad byly nějaké biologické superfotosyntetizující vznášející se organismy vytvářející z CO2 kyslík. Ta fotosyntéza by zas ale potřebovala minimálně vodu, která by se musela dodávat z komet. Takové organismy by se mohli i lavinovitě množit a jejich mračna by mohla zastínit oblohu tak, aby porvrch Venuše i ochladili. Každopádně záležitost hodně vzdálené budoucnosti.
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Teraformace Marsu

Příspěvek od Bojodun »

Raven: ono jde spíš o to proč teraformovat planety zde ve sluneční soustavě, smysl by to možná mělo, když bysme se jednou dokázali dostat k jiným hvězdám a našli planetu, které chybí jen jedna malá ingredience, aby byla druhou Zemí, ale teraformování Marsu/Venuše, bude jen plýtvání prostředky, zvlášť když si přijatelné prostředí dokážeme vytvořit i v aerostatu/vesmírní stanici.
Pokud se pak podívám na Venuši, nepříde mi o moc jednoduší než Mars, masa atmosféry na Venuši je obrovská, na to aby sme si z ní vyrobili kyslík, bohatě stačí, když začneme až bude mít tlak jako na Zemi(navíc se mi zrovna nelíbí projekt GMO žrouta shopného v "krátkém" čase, dostat z atmosféry CO2, spolehlivější způsob jak zničit život na Zemi v případě jeho zavlečení asi neexistuje). Takže, jak dostat všechen ten plyn mimo Venuši? Jak ji roztočit, tak aby se jedna strana nepekla na slunci půl roku? Kde vzít inertní plyn?(100% kyslíkovou atmosféru asi nikdo nechce(Apollo-1 souhlasí)) Jak nastartovat magnetické pole? Jak vyrobit/ukrást a dopravit nějaký měsíc až k Venuši?
Když už chceme žít na planetách(v gravitačním poli, podobném jako na Zemi), není zkrátka jednuduší ten aerostat, který bysme navíc zvládli postavit již nyní?

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“