NORAD Two-Line Elements a GEO orbita

Název mluví za vše
Odpovědět
mmachon
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 1
Reputace: 0
Registrován: 24.2.2012 21:10
NORAD Two-Line Elements a GEO orbita

Příspěvek od mmachon »

Ahoj,

potřeboval bych, prosím, radu s následujícím problémem...

Pro účely své bakalářské práce bych potřeboval graficky znázornit rozložení satelitů na GEO orbitě (třeba nějakým grafem, to už je detail). Jako vstupní data bych přitom rád měl nějakou podobnou tabulku, kterou najdete například na wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sa ... nous_orbit). Je v ní ve sloupci "Location" uvedená délka, na které se satelit nachází. Tahle tabulka, resp. údaj o délce by mi postačoval, kdyby se nejednalo o wikipedii....

Za nejspolehlivější data jsou všeobecně považovány NORAD Two-Line Elements (http://celestrak.com/NORAD/elements/), přičemž na stránkách celestraku mám možnost prohlédnout si pouze GEO satelity. Neměl byste tedy někdo, prosím, nějaký nápad, jak z dat celestraku dostat "lokaci" po vzoru wikipedia? Neumí to nějaký program přepočítat na drahové elementy?

Děkuji předem za každou radu.
Míla Machoň
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: NORAD Two-Line Elements a GEO orbita

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,

v první řadě tě vítám u nás na fóru. Jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat.

Tvůj dotaz je hodně neobvyklý a musím se přiznat, že jsem se s podobným "problémem" ještě nesetkal. Osobně nevím o žádné metodě, která by se v tomhle případě dala použít. Možná má některý z našich uživatelů lepší informace než já a poradí ti.
Každopádně pokud by to na našem fóru, náhodou, nevyšlo, doporučil bych ti obrátit se na odborníky např. v planetáriích a hvězdárnách. Případně můžeš zkusit i portál kosmo.cz a jeho vyhlášené diskusní fórum, kde se pohybují skuteční odborníci. Také můžeš kontaktovat někoho, kdo se kosmonautikou aktivně zabývá. Největší studnicí znalostí bude bezesporu pan Mgr. Antonín Vítek, který však v posledních týdnech, bohužel, není na internetu aktivní. Jistě by ti poradil i pan Tomáš Přibyl, případně lidé z České kosmické kanceláře, třeba pan Milan Halousek.
Každopádně doufám, že potřebné informace najdeš a že bakalářka dopadne úspěšně. ;)

P.S. A doufám, že na naše fórum nezanevřeš, proto, že jsme ti zatím neporadili. Ostatně kdo ví, třeba sem napíše nějaký uživatel, který zvládne odpovědět. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: NORAD Two-Line Elements a GEO orbita

Příspěvek od tomas »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak jediný problém je v tom, že se pro bakalářskou práce nepovažuje wikipedie jako relevantní zdroj. Když jsem zadal do googlu "location geo satellites" tak mi sice na prvních místech vyjela wiki, ale dál už to byla spousta jiných zdrojů např. www.satsig.net/sslist.htm. Jestli to takhle stačí?
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: NORAD Two-Line Elements a GEO orbita

Příspěvek od baranka »

Jestli by nepomohl některý z těchto programů: http://www.dxzone.com/catalog/Software/ ... _tracking/

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“