Sondy

Název mluví za vše
Odpovědět
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Sondy

Příspěvek od sirzachy »

Ahoj, snad nevadí, že zakládám nové téma a jestli je to špatně, tak to klidně hned smažte, ale jelikož je mi celkem jasné, že za svého života se nějakého lítání do vesmíru lidskou posádkou a prozkoumávání planet vhodných ke kolonizaci nedočkám, tak se chci alespoň zeptat, jak jsou na tom velmoci, jako USA, RUSKO, Čína a další ve výoji sond, které by byly schopny se za nějakou rozumnou dobu přiblížit k tzv exoplanetám a mohli je tak podrobněji prozkoumat(odpovědět tak na otázky : atmosféra, život, podmínky, atd), už to by byl veliký krok vpřed a nemělo by to být přece tak náročné sestrojit sondu, jednodušší určitě ve velikosti, nákladu, ale složitější, co se týče rychlosti, ale když už se vysílali do kosmu sondy v 70. letech a jsou už kdoví, jak daleko, tak si myslím by to neměl být problém.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Sondy

Příspěvek od tomas »

Sondy k exoplanetám je hodně vzdálená budoucnost, pokud nebude učiněn nějaký průlomový objev. Problémem je samozřejmě obrovská vzdálenost. I nejbližší hvězdy jsou od nás vzdálené přes 4 světelné roky, zatímco naše současné nejvzdálenější sondy Voyager 1,2 ulétly teprve několik světelných minut.

K těmto cílům by nás mohly dovézt teprve nové typy pohonů, případně nějaké nové fyzikální principy, které dosud neovládáme, například ohýbání časoprostoru, červí díry a podobně.

Když si pročteš odkaz nanové typy pohonů a doporučené odkazy na další články, bude ti vcelku jasné, že teoreticky už mohla lidská sonda být u nejbližších hvězd už nyní, pokud by skutečně byly podpořeny programy, které se vyvíjely v 60.letech. Byla velká škoda, že se Rusům nepovedl pilotovaný lunární program, protože po úspěšném dobytí Měsíce Američany prakticky kosmické závody skončily a nenastavovaly se tudíž další mety.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sondy

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, vítám tě na našem fóru. Jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat. A doufám, že se ti bude na fóru líbit.
Na tvůj dotaz už velmi dobře odpověděl tomas - u exoplanet narážíme na problém obrovské vzdálenosti. Vždyť i nejvzdálenější lidmi vytvořené objekty jsou stále ještě ve Sluneční soustavě. A rozhodně se nedá říct, že by byly někde na jejím konci naopak - třeba o Oortově oblaku si můžeme nechat jen zdát. A pak je tu ještě mezihvězdný prostor, který je mnohonásobně větší. Takže můj pohled na rovinu - v nejbližších 100 letech nepředpokládám cestu kosmické sondy k exoplanetám.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Junge
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 0
Registrován: 9.1.2012 14:35
Re: Sondy

Příspěvek od Junge »

Je tu aj tá možnosť že sa žiadne sondy nikdy posielať nebudú. :(
Kým sa vyvinú dostatočné pohony vedci zrejme budú schopný exoplanety priamo pozorovať. Dnes ich objavujú len na základe gravitačných výchyliek, tranzitov a dá sa povedať že aj vďaka gravitačným čočkám.
Aj tie najlepšie teoretické pohony môžu dosiahnuť maximálne tak 12% c (c=svetelná rýchlosť) do čoho sa nepočíta čas na "rozbeh a brzdenie". Alpha Centauri je nejbližší hvězdný systém, vzdálený jen 4,35 svetelných rokov no hvězdné systémy ktoré nás zaujímajú ležia podstatne ďalej, pre príklad 1oo svetelných rokov od Slnka. To predstavuje 833 rokov letu. Kým sa k nám dostane signál zo sondy ubehnú ďalšie roky naviac.
Takýto výskum nemá cenu. Zvlášť keď uvážime že niektoré projekty netrvajú dlhšie ako vláda jedného prezidenta (ako poznamenal Dugi). :lol:
Reálnejšia je predstava že planétu budeme skúmať na diaľku priamym zobrazením a pošleme k nej priamo kolonizačnú loď s niekoľko tisícovou posádkou.
Treba ešte dodať že s takou sondou bude nutné komunikovať aby bola schopná manévrovať a pritom udržiavať smer. (Neviete niekto aká je rýchlosť rádiového signálu a jeho dosah?) Aj preto je loď s ľudskou posádkou reálnejšia.
O tom sa viac dočítaš tu: http://www.vzdalenesvety.cz/index.php/h ... terstellar
Ad astra per aspera.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sondy

Příspěvek od Dugi »

Junge píše:Neviete niekto aká je rýchlosť rádiového signálu a jeho dosah?
Pokud si to ještě pamatuju ze školy dobře, tak se rádiový signál pohybuje rychlostí světla a dosah závisí na dvou faktorech - síle vysílače a velikosti přijímací antény.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Sondy

Příspěvek od chobolatom »

Myslím si, že lidstvo bude muset dřív nebo později kolonizovat i jiné planety, pokud chce přežít. :)
Pokud si dobře pamatuji, tak existuje taková mini série - Do vesmíru se Stephenem Hawkingem.

V jednom díle pěkně popisuje, jak by mohlo cestování budoucnosti vypadat. Vřele doporučuji... :palec nahoru:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Sondy

Příspěvek od tomas »

Junge: Díky za odkaz. Dobře jsem si početl. Myslím, že alespoň o mezihvězdnou sondu by se lidstvo pokusit mohlo. V této chvíli mi ale připadá smysluplnější nejprve pořádně prozkoumat okolí a určit s větší jistotou cíle. Aby sonda skutečně letěla k hvězdnému systému (systémům), kde se nacházejí planety podobné Zemi.

Také by bylo dobré podívat se na jiné možnosti komunikace než elektromagnetické vlny. Přecijen čekat několik let, než signál ze sondy dorazí, se mi moc nezamlouvá. Otázkou je, zda ho vůbec budeme schopni zachytit. Síla signálu klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže by sonda musela mít opravdu silný vysílač, aby signál dorazil až k Zemi v nějaké rozumné amplitudě.

Možná by mohla pomoci kvantová fyzika a principy ovlivňování částic, které mohou být navzájem velmi vzdálené. Tím by bylo možno přenášet informace bez zpoždění.
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Sondy

Příspěvek od sirzachy »

Dugi, díky za přivítání a určitě tykat ;) Máte pěkný forum, dobře se mi v něm orientuje i když mi tu něco málo chybí....

Abych tak nějak zareagoval na to, co se tu napsalo, tak je bohužel pravda, že kosmické závody skončily, ale s výzkumem nových technologií a pohonů se můžeme dočkat toho, že budou pokračovat a navíc už to nebude jen o Rusku a USA, ale do hry se zapojí i další, což je jedině dobře... Podle mě by velkým konkurentem mohla být nejbohatší země světa Čína, pokud by však do tohoto oboru více investovala a to už kvůli jejich bohatsví si myslím je důvod začínat je brát vážně... Protože peníze znamenají téměř vše v dnešním světě, ale to odbočuju od tématu, za to se omlouvám....

Podle mě je Dugi moc velký pesimista v tom, že nepředpokládá žádnou cestu kosmické sondy k nějaké exoplanetě v nejbližších 100 letech.
Na další příspěvek od Jungeho, moc s ním nesouhlasím, určitě si přečtu odkaz, ale pro mě spíš jednoznačně jsou reálnější cesty sond, než nějaké kolonizační lodi... V tomto ohledu je podle mě jednodušší vymyslet nějaký typ sondy a opravdu už jen záleží na nějakém novém pohonu... Ale pokud by byla reálná představa zkoumat planetu přímým zobrazením, bylo by to určitě senzační...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Sondy

Příspěvek od Dugi »

Řešíme tu jeden hlavní problém - děsivá vzdálenost Sluneční soustavy a exoplanet. To je jasně daná, nepřekonatelná překážka. Vždyť i kdyby se nakrásně podařilo vyslat sondu nějakým novým typem pohonu velmi rychle k nějaké exoplanetě, měli bychom tu problém s přijímáním dat - ta by k nám letěla rychlostí světla, takže bysme na výsledky čekali mnoho desítek let (v lepším případě). Samotná sonda by k cizím planetám letěla několik desítek až stovek let. Jak zajistíme fungování všech vědeckých systémů na palubě? Materiálové inženýrství jde hodně dopředu, ale pořád má hmota své hranice. Limity, které se nedají překročit. A jak by to bylo se zásobou energie? Solární panely nepřipadají v úvahu, takže jaderný zdroj? Ale pro takhle dlouhou misi se nehodí? Každé jaderné palivo by po pár desítkách let zářilo tak slabě, že by se z něj nezískala prakticky žádná energie. Pozor - nepleťme si záření z jaderného odpadu, které je lidem nebezpečné ještě mnoho set let s efektivní využitelností radioaktivity pro výrobu elektrické energie.
Uložit sondu do hibernace a oživit ji až u cíle, kde by mohla využít solární energii? Velmi riskantní. Jednak mohou přijít potřeby nečekané korekce dráhy a druhak - jak by se sonda probrala? Co by jí řeklo - zapni systémy? Jelikož sonda bude během hibernace pasivní, aby nespotřebovávala energii, musí přijít tento signál ze Země. Nejde ani nastavit "prober se za 89 let 6 měsíců, 13 dní, 7 hodin, 5 minut po startu". Neznáme přesnou vzdálenost k exoplanetě. Musíme tedy signál vyslat ze Země. Jenže ten signál k oživení poletí k sondě rychlostí světla zase desítky let. Je to prostě neskutečně náročné a vysoce to přesahuje technické možnosti současné civilizace.

P.S. pokud máš tipy, jak to tu vylepšit, nenechávej si je pro sebe, napiš nám je. Pokud se shodneme, že nějaký nápad stojí za realizaci, určitě ho převedeme do praxe. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“