Kolonizace Venuše

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Kolonizace Venuše

Příspěvek od tomas »

Narazil jsem na pěkný článek Martina Petráska o možnostech kolonizování Venuše. Zajímavé je tím, že by se nejednalo o osidlování povrchu, ale atmosféry v částech, kde panuje stejná teplota a tlak jako na Zemi. Celý článek zde.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Dugi »

Hodně zajímavý článek. Přiznám se, že nad kolonizací Venuše jsem nikdy (z pochopitelných důvodů) nepřemýšlel. Ale ty argumenty uvedené v článku jsou hodně zajímavé. Hlavně mě zaujala možnost, že by konstrukci nadnášela lidmi dýchatelná atmosféra. Nezní to tedy špatně, ale než se tohle stane realitou uplyne mnoho desítek let. Naše děti budou možná rády, pokud se toho dožijí. Ale je určitě dobře, že se takové nápady objevují a že má lidstvo před sebou stále nějaké výzvy. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od WeZeX »

Zajimavé, akorát :) podle mě je lepší pokročit spíše s kolonizací Marsu ;)
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Dugi »

Tak to zcela určitě. Mars je prvním krokem vpřed. Ostatní planety přijdou až v dalších deseti/stoletích.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Junge
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 0
Registrován: 9.1.2012 14:35
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Junge »

No tento članok skvôr poukazuje na to že jedničkou môže byť venuša. Mars má iba lepšiu reklamu. ;)
Podobne članky o kolonizacii venuše som čítal viacero tento mi však pripada neprirodzene optimistický.
V prvom rade ťaženie surovyn nieje tak lahka pracička.
A problem s kyselinami? Ved proti mim bi museli byť imúnne aj solarne paneli, samotne balony a vôbec všetok material.
AKo je to vlastne zo slnečnym vetrom? Viem že cez hustu atmosferu sa nedostene až na povrch ale vo vyske 5okm?
Ja si tiež myslim že kolonizovat jaskyne na Marse bude jednoduchšie. No Venuša má určite čoto do seba :)
Ad astra per aspera.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Dugi »

Vítej na našem fóru!
Jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat. ;)

Já si nemůžu pomoct, ale plány na kolonizaci Venuše mi připadají za současných podmínek nerealizovatelné. Nejdřív tak za sto let (ideálně). Důvody jsou přesně stejné jako ty, které jsi uvedl. Navíc se bavíme o vynášení opravdu hmotných celků. A na to má lidstvo opravdu ještě hodně času.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Junge
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 0
Registrován: 9.1.2012 14:35
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Junge »

Tykať, samozrejmne. A snaď sa nik neurazi ak budem všetkym tykať.

Ono aj kolonizacia marsu tiež nieje úplne v sučastnosti realizovaťelna. Hovorim o nadmerných nakladoch na dopravu potravin a dĺžky cesty voľnym vesmirom. V tom má zase navrch venuša.
Ad astra per aspera.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Dugi »

Na fóru si všichni tykáme, takže v tom žádný problém určitě nebude. ;)

Mezi Marsem a Venuší je jeden rozdíl - zatímco na Venuši by musela kolonizace probíhat vysoko v atmosféře, na Marsu se bude pracovat na povrchu. V tom vidím ohromné usnadnění veškerých operací.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Junge
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 0
Registrován: 9.1.2012 14:35
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Junge »

S tým súhlasím. Ostatne... kolonizácia má význam iba za predpokladu že nám poskitne životný priestor, obrábatelnú pôdu a surovyny. A to všetko samozrejme za nišiu senu než na zemy.

Ale chcem sa spítať či sa v súčastnosti neplánujú do atmosféry Venuše vyslať nejaké balóny či vzducholode (namiesto vozítok). Dočítal som sa že v ďalekej budúcnosti sa niečo podobné plánuje na Titanu.
Ad astra per aspera.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kolonizace Venuše

Příspěvek od Dugi »

Pokud se nepletu, tak jediná družice, která se chystá a míří k Venuši je ruská mise Veněra-D. Myslím, že jinak žádná jiná družice není k této planetě v plánu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“