Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Starlink #1

Příspěvek od jakubv »

Praha, potvrzuji pozorování, pěkná šňůrka korálků :-)
otázka je, zda to následně neudělá matné, pokud to technika a teplotní regulace umožní, aby to tak neodráželo světlo.
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Starlink #1

Příspěvek od MaG »

Chtěl bych vyjádřit znepokojení nad tím, jak je zlehčován problém nás astronomů a astrofotografů nadšenců. Myslím, že si málokdo, kdo se na ty tečky na obloze rád podívá, uvědomuje, jak nám to znepříjemní zážitky pod noční oblohou. Jako fanda kosmonautiky se sice taky se zájmem rád podívám na něco nového a mám radost, že se nějak vyvíjí pokrok na poli telekomunikací, ale dosud jsme nezažili, že by se najednou na obloze vyskytovalo tolik jasných družic. V praxi to může být problém při širokoúhlé krajinářské fotografii i snímání meteorů. Opravné mechanismy a mazání stop může znamenat výraznou zátěž počítačovou i časovou, tedy i spotřebu elektřiny. Osobně považuji družice na obloze, zvláště v létě za poměrně rušivý jev, zvláště při pozorování meteorů a jsem zděšen, že je to považováno za pokrok a marginální problém. Lidstvo se jistě časem poučí a nějak se to vyřeší, třeba miniaturizací družic, ale dnes je to podle mě problém.
Uživatelský avatar
Squierik
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 401
Reputace: 332
Registrován: 6.6.2018 11:23
Re: Starlink #1

Příspěvek od Squierik »

Obávam sa, že ludstvo potrebuje viac satelity ako amaterskych astronomov. Ved aj ty tie satelity vyuzivas Maťo. Takze by som nejake zlepsovanie situacie moc nevidel realne.
A mozno nocni fotografovia proste zmenia svoje zameranie a budu si fotit druzice tak isto, ako pozenski fotografovia si fotia cesty, mesta a podobne. Vzdy, ked sa ide zastavat nejaka zelena luka, tak je pocut mnoho kriku. No ten uticha a uticha a nakoniec vsetci bez vynimky vyuzivaju nove vybudovane sluzby a na povodnu zelenu luku si uz nikto ani nespomenie. Pokrok nezastavime, clovek az na prvom mieste.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Starlink #1

Příspěvek od MaG »

Jo, přesně tak. Jednou se prostě nebude řešit, že máme na snímku čárky, jako neřeším budovy, komíny a stožáry, ale možná si ty čárky sem tam vymažu. Ale to že využívám družice, které mi snímky nekazí neznamená, že budu nadšený z těch, které mi snímky kazit budou a jsou mi při vší úctě k ničemu, když umíme dostat internet vzduchem i z pozemních vysílačů.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Starlink #1

Příspěvek od Samo »

MaG píše:Jo, přesně tak. Jednou se prostě nebude řešit, že máme na snímku čárky, jako neřeším budovy, komíny a stožáry, ale možná si ty čárky sem tam vymažu. Ale to že využívám družice, které mi snímky nekazí neznamená, že budu nadšený z těch, které mi snímky kazit budou a jsou mi při vší úctě k ničemu, když umíme dostat internet vzduchem i z pozemních vysílačů.
Vieme ho dostať po zemi len miestami to bude pomalé a neoplatí sa to preto prídu či chceme či nie satelity. GEO družice nestačia, MEO je tiež moc ďaleko a na LEO ich je potreba kopa no to ide ruka v ruke s priepustnosťou a má to najlepšiu latenciu ktorá je dnes kľúčová tiež.

My si užívame čisté fotky nočnej oblohy, naše deti budú pozorovať možno nemenej zaujímavé obrazce (a asi už aj my) ktoré budú kresliť svietiace družice ;) . Rovnako vždy keď sa pozrú na nočnú oblohu uvidia pokrok ľudstva, jeho húževnatosť a túžbu ísť ďalej tak ako to vidíme pri masívnych atómových elektrárňach v strede polí, obrovské mosty preklenujú údolia či mrakodrapy. Do budúcna budeme rovnako jazviť možno povrch mesiaca ľudskou prítomnosťou uvidíme zo zeme ťažobné stroje, mesačné cesty či obydlia už neodfotíme mesiac taký aký bol, bude iný. :)
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Nevím jestli to dobře chápu ale cílem je dostat internet do rozvojových zemí? Lidi tam trápí chudoba, nedostatek lékařů, vzdělání atd. Ale hlavně že budou mít internet a budou moct zaplavit socíální sítě srdceryvnými fotkami jak se tam mají špatně.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

stana85 píše:Nevím jestli to dobře chápu ale cílem je dostat internet do rozvojových zemí? Lidi tam trápí chudoba, nedostatek lékařů, vzdělání atd. Ale hlavně že budou mít internet a budou moct zaplavit socíální sítě srdceryvnými fotkami jak se tam mají špatně.
pokud považuješ americký venkov za rozvojový ….

jinak samozřejmě to bude využitelné všude, kde to po zemi nejde


k té viditelnosti a zaneřádění světelným smogem, dovolil bych si trochu zchladit vášně

před chvílí jsem na vláček starlinku koukal a dojmy jsou dva, ty družice skoro nejde okem vidět, proti běžným družicím lítajícím na polární dráze je to o několik magnitud slabší

užasný efekt dělá jediná věc, že jich jede 60 za sebou ve vlaku, celé to vypadá jako letící mlha

až se rozptýlí, nebudou k nalezení, až na záblesky nízko nad obzorem
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Pozorovatelé uvádějí jasnost 3mag a víc. To je dost. Jde hlavně o to že to bude kazit fotky astrofotografům.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Globální síť Starlink se nedělá kvůli tomu, aby mohli Somálci dávat fotky na Facebook. ;-) Je to technologické podhoubí, které může umožnit rozvoj mnoha nových odvětví - dokážu si představit třeba bóje, které by měřily znečištění vody, nebo hlídaly tsunami a v reálném čase odesílaly data.
A že to pokazí fotky? Nebude to o nic horší než letadla, nebo družice, které kolem Země krouží už teď. A jestli to někomu bude hodně vadit, tak je tu možnost nějakých korekčních algoritmů. Narozdíl od Martina si nemyslím, že by jejich aplikace byla nějak složitá, nebo že by se jejich použitím nějak výrazněji prodloužil čas zpracování. Tohle je prostě technologický pokrok. Svět kolem nás se mění už dlouhé stovky let a tohle je jen přirozené pokračování. Navíc mám pocit, že se z toho dělá větší hysterie, než si to zaslouží.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Letadel není tolik. Družice občas pokazí snímek. Ale tyhle budou v extrémním množství. A myslím že Martim moc dobře ví o čem mluví. Technologický pokrok ano ale ne za každou cenu. Technologie by neměla být na úkor přírodě. Jde to i jinak.
Jak by se vám líbilo kdyby při sledování televize kroužilo neustále před obrazovkou řekněme 10 much?
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“