SHS versus SLS

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Pospíšil »

milantos píše:Promiň, ale politiku jsi do tohoto vlákna zavedl ty.
.
Prosím, čti pozorněji. Politické pozadí tu první zmínil Alchymista.

"Iná vec sú tlaky v pozadí... Pokiaľ osud rakety stojí na tom, či sa dva šrubky budú vyrábať v západnej Pensilvánii alebo nie, aby to senátor mohol prezentovať vo svojej volebnej kampani a podľa toho rozpočet NASA podporí alebo nie, tak všetky ostatné parametre rakety sú ako na h****...."
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Realista11
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Registrován: 2.2.2019 10:47
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Realista11 »

K Pospíšil 3.2.2019 11:37.
Kde prosím berete právo mne školit? Z čeho posuzujete, že se odchyluji od pravidel diskuze? Jste administrátor tohoto webu?
Já jsem ve svém článku použil pouze zdrojů z wikipedie, pak citaci Dušana Majera a obecně známé raketové rovnice. Takže co je na tom špatné, prosím zcela konkrétně? Kdyby vadilo, že diskutuji o problémech raket, které jsou ve vývoji, tak by mělo být smrtelným hříchem, že se v jiných vláknech se např. diskutuje o teraformaci Marsu.
A proč bych měl fandit Muskovi více než NASA, která prozatím pro výzkum vesmíru vykonala mnohonásobně více než prozatím Musk, což je asi nezpochybnitelný fakt? Z mého článku spíše vyplývá, že nefandím ani SLS ani SHS, ale to by snad nemělo vadit. Nebo je zde nesprávné nefandit Muskovi – snad ne?
Jinak je mi líto, že jsem to zde musel napsat, a omlouvám se ostatním čtenářům, ale musel jsem ozvat na kritiku na věci které jsem nespáchal a páchat ani nemíním.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Lakely »

Tak takhle tedy ne, Realisto. Mirek sice není hlavním administrátorem, ale je tím, kdo má se zdejší diskuzí bohaté zkušenosti a to co říká je fakt. Debata, která se rozjela v tomto vlákně a ve vlákně o Teraformaci je za hranou toho, jak jsme tu zvyklí komunikovat. Jsi tu nový, takže ti to odpustíme. Jako nováčka bych tě doporučil, aby sis nejdříve prošel co nejvíce zdejších vláken, ideálně těch, které tě zajímají a upnul svoji pozornost na to, jak se zde komunikuje. Bude to jistě velmi poučné a pak pochopíš, proč se nám nelíbí to, jak píšeš zde. Výjimečnost tohoto fóra tkví v tom, že zde mluvíme věcně, přátelsky a k tématu. Všechny tři body si porušil.

Neber to nijak zle. Není lehké se oprostit od běžného způsobu komunikace, který je jinde na webu. My tu nejsme proto, abychom se hádali a fantazírovali nad kdyby coby. Jsme tu proto, abychom diskutovali pokud možno k tématu a byli informačně co nejvíce přínosní. Věřím, že to zvládneš a pochopíš, až si pročteš více vláken :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od milantos »

Pospíšil píše:Je to tak. Na tomto i dalších fórech to zaznělo už mnohokrát - SLS je především politický projekt, který s pokrokem a inovacemi, na rozdíl od SH, nemá nic moc společného. SLS poskytnul práci desítkám, možná stovkám tradičních aerokosmických firem a firmiček po celých USA, které vznikly a existovaly v mnoha případech jen a pouze pro program raketoplánů ze 70. a 80. let minulého století. Pro mnoho politiků, senátorů, guvernérů a zákonodárců je tato “heritage” významnou politickou silou a tak je SLS “nařízeným” slepencem 40-50 let starých technologií a metod, které vedou k obrovské ceně, nepružnosti a pramalém potenciálu pro radikální inovace typu znovupoužitelnost.
Pokoušet se srovnávat SLS se SuperHeavy je podobné, jako srovnání mobilu Sony CMD-Z1 (1997) a iPhone X (2018).
Ano, tohle je naprosto věcná diskuse k problémům, na kterou jste zde zvyklí. Děkuji, nechci.
Realista11
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Registrován: 2.2.2019 10:47
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Realista11 »

Tak takovou odezvu jsme nečekal. Za prvé jsem ve svých příspěvcích nikoho osobně nekritizoval, a přesto jsem se dočkal od p. Pospíšila zcela neoprávněného školení. Proto jsem se ozval a žádal jsem p. Pospíšila o sdělení v čem jsem konkrétně chybil a bohužel jsem znovu od Vás dočkal školení, bez uvedení konkrétních důvodů v čem jsem chybil. Proto, že ve svém věku jsem si různých školení užil až moc a o další nemám zájem a zejména v tom Vašem blahosklonném tónu, tak s jakoukoliv účastí na diskuzi na webu kosmonautix.cz končím. Myslel jsem si že rokem 1989 výsada na jediný výklad pravdy skončil, ale to jsem se bohužel zmýlil . Je mi jasné, že Vám to vadit nebude, já si bude muset hledat jiný web, kde člověk může slušně diskutovat, aniž bude někým okřikován.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od petrsida »

milantos píše:
Pospíšil píše:Je to tak. Na tomto i dalších fórech to zaznělo už mnohokrát - SLS je především politický projekt, který s pokrokem a inovacemi, na rozdíl od SH, nemá nic moc společného. SLS poskytnul práci desítkám, možná stovkám tradičních aerokosmických firem a firmiček po celých USA, které vznikly a existovaly v mnoha případech jen a pouze pro program raketoplánů ze 70. a 80. let minulého století. Pro mnoho politiků, senátorů, guvernérů a zákonodárců je tato “heritage” významnou politickou silou a tak je SLS “nařízeným” slepencem 40-50 let starých technologií a metod, které vedou k obrovské ceně, nepružnosti a pramalém potenciálu pro radikální inovace typu znovupoužitelnost.
Pokoušet se srovnávat SLS se SuperHeavy je podobné, jako srovnání mobilu Sony CMD-Z1 (1997) a iPhone X (2018).
Ano, tohle je naprosto věcná diskuse k problémům, na kterou jste zde zvyklí. Děkuji, nechci.
ale no tak, není to zbytečné? je to sice drsný, ale poměrně trefný popis stavu, jakým US government funguje ve vztahu ke kosmonautice, bohužel pro ni

to ale neznamená, že je SLS k ničemu, svoji úlohu jistě odpracuje a zapíše se do historie, současný vývoj ji ale dřív nebo později jistě překoná


Realista11: myslím že není třeba se urážet, ale pokud založíte téma, pak by se jej měly příspěvky držet, když jsem si pročetl ten úvodní, tak jsem vůbec nepochopil smysl, napsat stranu kvůli konstatování, že se nosnost znovupoužitím sníží je zbytečné, to se dá vyjádřit několika větami a jako dalším, vůbec nechápu, proč takové téma zakládat, když pak jediné, co se zde reálně k němu dozvím, je tato věta
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Dugi »

Milý Realisto, psal jsi, že Mirek Pospíšil není administrátor ani moderátor a tudíž nemá právo kultivovat diskusi. V první řadě se mýlíš, protože Mirek se jednak v oboru skutečně vyzná a navíc patří mezi uživatele, kteří tu jsou už dlouho. Má tedy zkušenosti s diskusí a proto je dobře, že pomáhá usměrňovat debaty.
Celé to asi vzniklo tím, že nikdo tady na fóru moc nechápe, proč jsi tohle vlákno založil a co přesně má tahle diskuse za účel. Na nic se neptáš, nechceš nic vysvětlit, jen konstatuješ. Abych byl upřímný, uniká mi smysl tohohle vlákna. Jsme diskusní fórum - o čem by se tady v tomhle vlákně mělo diskutovat?
A na závěr ještě o tom, že chceš odejít. Pokud opravdu chceš, tak můžeš, nikoho tu násilím nedržíme. Kluci ti nevyčítali názor, ale formu, jakou jej prezentuješ. A v tom je významný rozdíl.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Alchymista »

Mrzí ma, že som spôsobil, že sa to takto zvrhlo, ospravedlňujem sa.
Ale práve v prípade projektu SLS a jeho finacovania cez rozpočet NASA je toto politické pozadie vyjednávania/vydierania s financovaní rozpočtu projektu a celej NASA veľmi podstatné - podstatnejšie ako všetky ostatné technické detaily. Je to proste politický projekt na udržanie zamestnanosti v odbore a v určitých regionoch.
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od MartinH »

Tak tohle se mi nelíbí. Pouze sepsal ze svého pohledu porovnání mezi dvěma konkurenčními raketami a podělil se s ním s námi, navíc ve volné diskuzi. Proč by fórum muselo sloužit jen k otázkám? Mě se to třeba líbilo, krásně ty rakety porovnal včetně okolností jejich vzniku a jejich parametrů z poněkud ne zcela obvyklého úhlu pohledu. Pokud k tématu nemám co říct tak mlčím, kritika autora byla zcela zbytečná a já osobně z toho mám špatný pocit. Ničím si ji nezasloužil a ani se nedivím, že se cítí uražený, já bych také byl! Trošku jste to pánové přehnali.
Realista11
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Registrován: 2.2.2019 10:47
Re: SHS versus SLS

Příspěvek od Realista11 »

Díky za podporu. Pořád nechápu čím jsem si ten odsudek zasloužil. Ještě si rozmyslím, zda v tom vláknu pokračovat. Je přece mnoho cest jak v průzkumu vesmíru pokračovat a nikdo nemůže dnes říci, zda ta která cesta je perspektivní nebo slepá z různých důvodů, které ani nesouvisí s technickou úrovni projektu. Viz Apollo, raketoplány apod. Proto by neměl nikdo nikoho okřikovat, pokud není vulgární a osobní a to jsem nebyl.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“