Par dotazu

Název mluví za vše
Odpovědět
PetrKK
Re: Par dotazu

Příspěvek od PetrKK »

Dagmar píše:Děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je potřeba mít nějakou speciální školu, aby se ten vědec mohl dostat do NASA. Je nějaká taková škola i v ČR? děkuji ..... a k tomu vykání)tykání...Ještě mi nebylo 18 let, takže tykání mi vadit určitě nebude. ;)
záleží, co tam chcete dělat. Na ČVUT je teď dokonce nějaký obor s kosmonautikou (doktorský), jinak se dá studovat na 3 respektive 4 školách v ČR astronomie, astrofyzika či optika (Praha, Brno, Opava, Olomouc). Špatný nemusí být nějaký technický obor (například něco z letectví) apod.
PetrKK
Re: Par dotazu

Příspěvek od PetrKK »

Dugi píše:NASA zaměstnává spoustu odborníků mnoha různých specializací. Od fyziků, přes inženýry, až třeba po lékaře a biology. Své místo tam najdou také IT odborníci. Nerad bych na někoho zapomněl, ale je toho opravdu hodně.
No hlavně by potřebovali lepší účetní a ekonomy. Když dělají dalekohled a zjistí, že jim chybí 1,5 miliardy dolarů :lol:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Par dotazu

Příspěvek od tomas »

Dugi, asi Tě to překvapí stejně, jako to překvapilo dnes mě, ale i v NASA jsou archeologové. :-D
Zrovna dnes vyšel na National Geographic článek o zániku Mayské civilizace a spolupracoval na něm archeolog NASA Tom Sever.
Je jasné, že archeologie není vůbec typický obor pro práci v NASA, ale je vidět, že prakticky jakýkoliv odborník má šanci pro ni pracovat, pokud je dobrý a opravdu chce.
O filosofovi z NASA jsem ale opravdu neslyšel. :lol:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Par dotazu

Příspěvek od Dugi »

Tak to je opravdu gól :lol: . Dlouho jsem přemýšlel, než jsem vypotil tyhle dva obory, které podle mého názoru mají k NASA co možná nejdál. :-D
Jak je vidět, tak do NASA se člověk dostane prakticky s jakoukoliv specializací :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Par dotazu

Příspěvek od PetrKK »

Tak v NASA by se určitě pár starých vykopávek našlo :-D Ale vážně, existuje obor archeoastronomie. Dokonce jsem kdysi zvažoval, že se mu budu věnovat, pak vyhrály exoplanety. K té archeologii bych měl v rodině blízko ;)
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Par dotazu

Příspěvek od Andy »

Pro NASA navíc dělá i spousta geologů a geografů, potažmo geomorfologů. Vím nejméně o jednom českém geomorfologovi (bohužel nevím jméno, kdysi mi o něm říkal jeden přednášející, ale určitě by se dalo dozjistit), který pro NASA dělal několik výzkumů zabývajících se polygonálními tvary, které se na Marsu, stejně jako například na Zemi, vytvářejí v permafrostu. Navíc kdo jiný, než geolog či geomorfolog může řádně interpretovat nepřeberné množství příchozích snímků ze všech planetárních a měsíčních sond, které NASA vypustila? :-)

Cestiček je spousta, stračí jen chtít a jít si za svým!
Naposledy upravil(a) Andy dne 8.11.2011 20:35, celkem upraveno 1 x.
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
PetrKK
Re: Par dotazu

Příspěvek od PetrKK »

to by mohl být Petr Brož, toho znám osobně :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Par dotazu

Příspěvek od Dugi »

Přesně tak. Geologové jsou hodně důležití. Oni mají na starosti také rozbory hornin z Opportunity a v budoucnu i z Curiosity. A pokud zapátráme do historie, tak se v rámci mise Apollo 17 podíval na Měsíc profesionální geolog - Harrison Schmitt. A všichni se shodují, že informace, které na Měsíci získal jsou unikátní. Jelikož to byl odborník, prozkoumal i věci, které by řadového astronauta nikdy nenapadly.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 810
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Par dotazu

Příspěvek od Andy »

Jméno bohužel nevím, jak jsem psal výše, ale pokud si dobře pamatuju, pracoval nebo ještě pracuje na univerzitě v Torontu :-).
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Junge
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 16
Reputace: 0
Registrován: 9.1.2012 14:35
Re: Par dotazu

Příspěvek od Junge »

Zdravým. Tiež mám otázku.
V súčasnosti je najvedšou astronomickou víziou kolonizácia Marsu. A ako je to s Phobosom? Vraj má kolízny kurz s Marsom! Nebolo by múdrejšie Phobos naviesť na Mars hneď (raketami či inak- podobne ako sa počíta s odvracaním komét od Zeme)? Viem že s kolíziou sa počíta po niekoľký 1oo ooo ooo rokoch ale ten problém bi bolo dobré riešiť hneď. Nikto nemôže s istotou tvrdiť že to nepríde skôr a argumenty tipu že to už nieje náš problém alebo že sa toho ľudstvo aj tak nedožije my pripadajú nezodpovedné.
Chcem povedať že ak k takej katastrofe dôjde dnes tak je to lepšie ako v časoch keď sú na povrchu planéty plánované mestá (či dokonca už funkčná biosféra).
Neviem síce aké bi to malo globálne následky pre Mars (vyparenie ľadov, zdvihnutie prachu vysoko do atmosféry a podobne).
PS: Nie, nie som blázon. Som len trochu uletení a rozmýšľam asi až priďaleko do budúcnosti :-D
Ad astra per aspera.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“