Par dotazu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Svařování/pájení/lepení ve vesmíru - volný kosmický prostor

Příspěvek od vai777 »

VitezslavSkorpik píše:Svařování ve vesmíru se pokud vím zkoušelo na jednom z prvních Sojuzů. Konkrétně to byl Sojuz 6 s posádkou Georgij Šonin a Valerij Kubasov. Málem to ovšem skončilo dost špatně, když byl téměř přepálen plášť lodi. Kosmonauti neměli skafandry, jen teplákové soupravy, takže dostali strach a řekli, že do orbitální sekce, kde svařování probíhalo už nevlezou. Zavřeli ji a svařování dále řídili dálkově z přistávací sekce.
No jo, na Sojuz-6 jsem úplně zapomněl. Je to tak, na palubě byla aparatura Vulkan, která měla prověřit svařování ve vakuu. Kosmonauti OM uzavřeli (podle plánu, protože jak píšeš, neměli skafandry a taky kvůli bezpečnosti) a pak jej dehermetizovali. Vulkan byl schopen automaticky svařovat ve třech modech (nejsem odborník na svařování, tak doufám, že to napíšu správně)- nízkotlaký komprimovaný oblouk, elektronový paprsek a svařování obloukem pomocí elektrody.
Jenže nízkotlaký oblouk se malinko vymknul z ruky a když kosmonauti opět natlakovali orbitální modul a vydali se do něj pro vzorky ze svařování, všimli si, že je poškozená stěna modulu. Nejdříve oba "utekli" zpátky do návratového modulu, pak se Kubasov na pár okamžiků přece jen pro vzorky vrátil. Pak modul uzavřeli a do konce letového programu (který stejně končil ten samý den) už do něj nevstoupili.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
michalkolesa
Re: Expedice 36

Příspěvek od michalkolesa »

Pak si to někam přesuňte:

1) udělat vlákno, kam by členové fora psali svoje zážitky z exkurzí co souvisí s kosmonautikou (firmy vyrábí pro vesmír, exkurze, v planetáriích, hvězdárnách, ESA, NASA)

2) Vlákno kde se bude nějak ETICKY a s EMPATIÍ diskutovat o smrti kosmonautů.

Nemám na mysli žádnou nekrofílii, ale spíš něco jako "poučení se z chyb"

Je nějaký seznam komonautů co už jsou zesnulí ? * V sobotu mi umřel člen rodiny - na FCB je parte,tak mě to napadlo.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 36

Příspěvek od Dugi »

Obě tyto debaty patří do oblasti Volná diskuse. Pokud nějaký astronaut zemře, uděláme pro něj speciální vlákno - třeba jako v případě Neila Armstronga nebo Sally Ride.

P.S. Upřímnou soustrast.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michalkolesa
Re: Expedice 36

Příspěvek od michalkolesa »

A šikanují se kosmonauti na ISS jako ve škole :-D (VTIP)

Já jsem někde četl, že podstupují sérii psychotestů, aby byli maximálně psychologicky sociálně kompatibilní a nehrozili nějaké osobnostní či národnostní neshody.

Kolegové "šikanujete někoho ve škole/ v práci" ? Mě ubližovali už od mateřské školky a šlo to přes ZŠ, SOU, SPŠ
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Expedice 36

Příspěvek od Dugi »

Ano, astronaut musí být vyzrálá osobnost bez nějakých potenciálně škodlivých úletů. Proto se posádky sestavují i podle psychologických profilů účastníků. Je to docela alchymie. Ale historie ukázala, že si někteří lidé- ve vesmíru prostě nemusí sednout. Dnes se tomu věnuje větší pozornost.

Já nikdy nikoho nešikanoval. Přijde mi to jako trapný a zvrhlý způsob navyšování vlastního ega na úkor ostatních.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Expedice 36

Příspěvek od Wopat »

michalkolesa píše: Mě ubližovali už od mateřské školky a šlo to přes ZŠ, SOU, SPŠ
Se jim moc nedivím :lol:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
michalkolesa
Re: Par dotazu

Příspěvek od michalkolesa »

Já jsem tuším někde četl, že prý byl nějaký Rus odvolán z mise, protože se před tím krátce pohádal s kolegou ale nevím zda si to nepletu s jiným kosmonautem, tuším, že také z Ruska, ale tam byl problém jeho politické smýšlení. Bylo to ještě v hlubokém SSSR
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Expedice 36

Příspěvek od modelar »

Wopat píše:
michalkolesa píše: Mě ubližovali už od mateřské školky a šlo to přes ZŠ, SOU, SPŠ
Se jim moc nedivím :lol:
:lol:
"It was going well until it exploded."
MartinH
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 66
Reputace: 5
Registrován: 26.4.2016 23:06
Kontaktovat uživatele:
Re: Par dotazu

Příspěvek od MartinH »

Zdravím všechny kosmické nadšence, můžete mi tykat. :-)

Chtěl bych jen něco dodat k tématu hustoty atmosféry planet (především Venuše) co se tu probírala o pár stran dříve. Na výsledném tlaku při povrchu planety mají největší vliv následující dvě veličiny: Tíhové zrychlení (hmotnost planety a rychlost rotace) a hmotnost atmosféry. Právě na tu druhou veličinu jste u Venuše úplně zapoměli. Venuše má oproti Zemi ohodně větší atmosféru, je v ní jednoduše daleko více plynu a to oproti Zemi několikanásobně. Proto je na povrchu daleko větší tlak a z něho vyplývající větší hustota (plyny jsou stlačitelné).

Pokusím se to vysvětlit na přikladu s vodou a ponorkou. Čím víc se ponorka ponoří tím větší tlak na její trup působí. Ten tlak je dán váhou vody co je nad ponorkou, takže tlak narůstá lineárně s hloubkou (kapaliny jsou takřka nestlačitelné, mají stále stejnou hustotu). U plynů to je velmi podobné. Čím více se noříte do atmosféry (směrem z vesmíru k povrchu), tím větší bude tlak. Jenže plyny jsou stlačitelné takže se s tlakem zvedá hustota což znamená že tlak nenarůstá lineárně s hloubkou, ale rychlost nárustu se zvětšuje. Tato rychlost nárustu tlaku závisí na tíhové síle, čím hmotnější těleso tím rychlejší nárust atmosgériského tlaku.

Doufám, že jsem to vysvětlil srozumitelně, kdyžtak ještě rozvedu podrobněji. V úvaze jsem schválně zanedbal další vlivy co budou mít vliv na atmosféru, jako třeba teplota a teplotní roztažnost.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Par dotazu

Příspěvek od Edemski »

Taky jde o složení plynů...
Venuše 96% CO2 + 4% N = 4281 atomární hmotnosti
Země 78% N + 21% O + 1% CO2 = 1472,7

to je cca 2,9x

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“