Prosím pomozte mi s knihou

Název mluví za vše
Máma
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 8.7.2016 2:16
Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Máma »

Zdravím.

Píši knihu, kterou pravděpodobně nebude nikdy číst nikdo kromě mne a mé přítelkyně. Nicméně když už jsem začal, chtěl bych ji dokončit. :)
Ikdyž se jedná o sci-fi, nerad bych si vymýšlel úplné nesmysly a tak se na Vás obracím s několika dotazy. Děj se odehrává v budoucnosti cca kolem roku 2040 převážně na jiných planetách, ale cestě vesmírem na ony planety bych chtěl také věnovat nemalou pozornost. Jak se posádka vesmírné mise vyrovnává s několikaletou izolací, vztahy, psychická kondice atd.
Bohužel toho o kosmonautice moc nevím a tak jsem doufal, že by bylo možné některé věci konzultovat zde.
Jak už jsem psal, je to sci-fi, takže při odpovědích myslete prosím na to, že co dnes je jen teorie může být (a bude!:) v mém příběhu praxe.

1. Kosmická loď. Jaké typy raket se v té době pravděpodobně budou používat? Jaký druh pohonu? Jak probíhá start? Nebo spíše existuje nějaká vize lodi, která by teoreticky byla schopna cestovat na jiné obyvatelné planety?

2. Umělá gravitace v kosmické lodi. Jakými způsoby se toho dá dosáhnout a jak to funguje?

3. Obyvatelné planety. Kde by se mohly nejblíže nacházet? Jak dlouho by trval let, za předpokladu super vyspělé technologie vesmírné lodi roku 2040:)

4. Počítal jsem tak s pěti až deseti lety strávené na cestě vesmírem. Loď by v té době byla předpokládám plně samostatná bez nutnosti nějaké obsluhy posádkou. Za letu by neprobíhal ani žádný vízkum, jenže nicnedělání by mělo špatný dopad na psychiku posádky a tak musí pravidelně nějakou činnost vykonávat. (ikdyž třeba nesmyslnou, to oni ale neví) Jaké úkony by mohla posádka pravidelně provádět? Jaký by mohl být každodenní program? Zkrátka jak vyplnit jejich volný čas?

5. Komunikace se Zemí. Po dobu letu nesmí být žádná komunikace. To mám odůvodněno tím, že mise je tajná. Na konci mise se odešle jedna jediná zpráva o jejím výsledku. A to tak, že ji nelze odeslat z té planety, ale musí lodí například letět kus cesty zpět směrem k Zemi než ji bude možné odeslat, nebo minimálně z oběžné dráhy oné planety. Je to celkem důležité pro příběh a zatím úplně nevím, jak to obhájit. Nějaké nápady?

Uvítám jakékoli odpovědi, nápady, odkazy na články, fotky a cokoli Vás napadne. Snad se někdo najde:)
Prozatím děkuji!
Uživatelský avatar
RichardMt
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 93
Reputace: 1
Bydliště: Třebíč
Registrován: 23.6.2016 16:12
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od RichardMt »

Kolem roku 2040 se bude létat teprve na Mars, ale dobře, když je to sci-fi tak budiž. Každopádně vzhledem k tomu, že se ve vesmíru nelze pohybovat rychleji než světlo(cca 300 000km/s), tak během 10 let se zas až tak daleko od Země nedostaneš, nejbližší hvězda od Země(samozřejmě po Slunci :) ) je Proxima Centauri vzdálená (podle Wikipedie) 4,22 světelných let, takže s pohonem rychlým jak světlo by to trvalo přes čtyři roky a předpokládám, že v knize asi poletí mnohem dál, jak už to u sci-fi bývá. S tou lodí to kolem toho roku bude např. Orion, nebo Dragon.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Samo »

No k pohonu máš niekoľko možností nukleárny pulzný napríklad ako Project Orion https://en.wikipedia.org/wiki/Project_O ... ropulsion) Anihilácia hmoty a antihmoty (účinnosť premeny hmoty na energiu blížiaca sa k 100%) https://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter_rocket a Warp Drive je teoreticky možný len je preň potrebná temná hmota ktorú nemáme :(
Umelá gravitácia sa dá dosiahnuť jednoducho pomocou centrifúgy alebo rovnomerného zrýchľovania do pol cesty a následného rovnomerného brzdenia v druhej polovici cesty.
Problém dĺžky cesty je v tom že by daná loď nesmela noc zrýchľovať kvôli preťaženiu človek znesie dlhodobo maximálne 2G niekde som videl že pri prijateľnom zrýchľovaní a následnom brzdení by k najbližšej teoreticky obývateľ planéte trvala cesta minimálne 90 rokov čo by riešil Warp keďže sa pri ňom loď nepohybuje ale pohybuje sa okolný časopriestor jedine tak by ta cesta mohla trvať tých 5 až 10 rokov ;).
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od MaG »

Účinná by mohla být ještě velká solární plachta sluneční plachetnice, ale netuším, jak dlouho by trvalo to rozhýbat a pak brzdit u jiné hvězdy, každopádně se to mělo odehrávat tak ve 2340 :-)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem foru a doufám, že se ti tu bude líbit.
Já se ztotožňuju s názory, které tu zazněly. jen bych dodal, že sám pojem sci-fi je mimořádně široce rozkročený. Na jedné straně tohohle žánru si autoři pouští fantazii na špacír - což by byl třeba ten mezihvězdný let v roce 2040, další postupují reálně. Pokud chceš patřit ke druhé skupině, pak ti zbývá jedině Mars.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Edemski »

Dugi píše:...Pokud chceš patřit ke druhé skupině, pak ti zbývá jedině Mars.
Já bych poskočil k Titanu, je tam "palivo" a od něj třeba zkoumal Enceladus (voda - kyslík/vodík) :-)
Uživatelský avatar
PepaSFI
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 28
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina
Registrován: 3.3.2016 19:54
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od PepaSFI »

je dobře že chceš konzultovat odbornou stránku, je s podivem kolik nesmyslů se dá napsat a to platí bohužel i pro velká díla Holywoodu. Bohužel, není to jednoduché, já občas říkávám že Matka Příroda a její dcera Fyzika jsou pěkné mrchy a s oblibou nám kazí radost.
Čím a jak se poletí? Pro mne, fanouška sci-fi a současně kosmonautiky je nejpřijatelnější když se to prostě neřeší. Osobně mám rád příběhy kde si vystačíme s tím co máme, tedy Měsíc, Mars, snad ještě po té naší soustavě se to dá snést s těma raketama s mechanickým postrkem, tedy kde něco odněkud tryská a tím se to kosmidlo pohybuje. Ale když už se má lítat někam do dálek nesmírných, než fantazírovat o nějakém ohýbání prostoru a času, to už mi přijde lepší to prostě neřešit. Někam to letí a děje se příběh. Co tam vrčí pod kapotou radši nechme stranou.
Taky pořád ještě neumíme ovládat základní věci jako je gravitace a fyzikální jevy jako je setrvačnost a přetížení. Zase je ta možnost moc to neřešit, máme v lodi nějaké inerciální tlumení a umělou gravitaci, takže se v tom dá žít a při manévrech nám to neudělá z lidí a vybavení paštiku a jak to funguje do toho nebudem tahat. Nebo to můžem řešit ale zas jen na úrovni toho co máme. Gravitace se dá vyrobit odstředivou silou, rotací lodi. Mnohokrát už se to ve scifi použilo, bohužel málokdy si autor zjistil co to obnáší. Chce to docela kalup aby vznikla náhrada gravitace aspoň trošku přijatelná. Taky by se dalo využít přetížení. Prostě první půlku letu zrychlovat s přetížením 1 G a v druhé půlce letu to obrátit a brzdit stejně. Za jak dlouho by se někam doletělo tímhle způsobem se dá vypočítat, což já neumím a musel bych to hledat ale to teď není podstatné.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Pospíšil »

Pokud se má sci-fi děj s posádkou odehrávat na vzdálené exoplanetě, doporučuji do letopočtu přidat jedničku, tedy posunout to až na 2140. Ono totiž do roku 2040 není zase tak daleko a technologie, které bude mít lidstvo za oněch 24 let k dispozici, téměř s jistotou nebudou umožňovat cestování lidí na takové vzdálenosti.
Pokud ale autor zasadí děj románu do doby 124 let vzdálené ode dneška, tak je to mnohem jistější - nikdo z nás se toho nedožije, aby to zkontroloval. :-D
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Máma
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 8.7.2016 2:16
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od Máma »

Díky za odpovědi!
Tušil jsem, že budu trochu mimo. Snad jsem ze sebe neudělal úplného blbce:)
Letopočet bohužel o moc posunout nemohu :D kvůli mé vymyšlené představě politické (a celkové) situace ve světě, ne-příliš vzdálené současnosti, která v příběhu hraje roli.
Snažit se příliš zabývat nějakými technickými detaily bude v tomto případě opravdu na škodu. Tak bude asi lepší vše podávat jako samozřejmost, než se snažit krkolomně vysvětlovat, jak někdo zmínil.
Tím pádem budu patřit spíše k těm, kteří pustí fantazii na špacír:)

Část letu mi přišla nesmírně zajímavá hlavně kvůli psychologii postav, intimní život, vztahy, morálka atd. O tom už mám určitou představu, ale za boha to nemohu zasadit do nějakých reálných situací, protože netuším, čím vším by se mohli za letu zabývat.


Ještě další dotaz: rád bych si přečetl nějakou knihu o tom, jak se vůbec člověk stane kosmonautem, vesmírné mise a život ve vesmíru z první ruky, nějakou zajímavou autobiografii. Co mi doporučíte?
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 588
Reputace: 126
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Prosím pomozte mi s knihou

Příspěvek od matej »

:( No tá zatiaľ nevyšla, ale na blogu je taký :palec nahoru: skromný mini seriál Vesmírne Osudy, ktorý máš za pár týždňov prečítaný. :lol:

alebo si vyhladaj na blogu štítok: Samantha Cristoforetti
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“