Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 150
Reputace: 26
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Adhara »

Otváram túto tému na popis príbehov, ktoré vás doviedli k záujmu o výskum vesmíru.

Čo sa mňa týka, tak kým o astronómiu som sa zaujímala prakticky odjakživa, pretože mi to pripadalo tak nejako prirodzené zaujímať sa o svet okolo seba (a ten vzdialenejší svet predsa nie je o nič menej zaujímavý než bližší, práve naopak :-)), s kozmonautikou to prišlo náhle. Mala som pätnásť rokov a vtedy havarovala Columbia – to bol taký prvotný impulz. A čo vy?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Dugi »

To je dobrá otázka. Já se už odmala tak nějak zajímal o vědu - začínal jsem biologií člověka - ještě na prvním stupni ZŠ jsem chtěl být chirurg, ale časem se můj zájem přesouval spíše k technice. Možná tomu pomohl i časopis ABC, ve kterém vycházela slepovánka ISS, kterou jsem začal stavět. O kosmonautiku jsem se tak nějak zajímal na normální úrovni - věděl jsem, že ISS existuje, že Rusové mají Sojuzy, Američané raketoplány.
Ale největší zlom přišel asi na podzim roku 2008, kdy jsem hledal téma, o kterém bych napsal na svůj soukromý blog. Zjistil jsem, že má startovat raketoplán a napadlo mne, že by to nemuselo být špatné téma. Tak jsem si k tomu začal hledat informace a už to jelo - od raketoplánů k ISS, od ISS k NASA a od NASA ke všem možným sondám. Skoro přesně za rok od tohohle článku jsem založil tohle diskusní fórum. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Amper »

priznam se ze nevim presne ale za komara byly kosmonauti neco jako rockove hvezdy. Navic jsem bydlel relativne kousek od Zateckeho letiste takze nadzvukovy tresk byl dost casty jev. Kousek od nas byly povrchove doly které byly urceny jako dopadova oblast takze později uz se dalo videt i třeba mini airshow od Vaclava Vaska na Migu 29.

Plus to bylo podporovano režimem takze se skolni ditko párkrát na letiste dostalo :-) , behem pionyrskeho tabora v SSSR byla navsteva pamatniku na miste havarie Gagarinova Migu automatickou soucasti.

Takze to bylo tak nejak prirozene - se ctenim scifi (Troska, Lem, klasika Cesta na Mars) a veci v ABC, L&K atd....... se letadla roztahli i na kosmonautiku.

Takze tak nejak od tech 10-12ti let kdyz clovek zacal trochu chapat co se deje :-)
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Lakely »

Nejsem vůbec schopen vystopovat, kdy poprvé jsem se setkal s kosmonautikou. Co pamatuji, to mě fascinoval vesmír a všechno s tím spojené. Když mi bylo nějakých osm, tak jsem měl takový sešit, kam sem si lepil obrázky vystřižené z novin s různými událostmi z kosmonautiky. Druhý významný krok bylo, když jsem v roce 2003 koupil první číslo časopisu 21. století, který jsem pak asi pět let odebíral pravidelně, tam mě nejvíce zajímaly zprávy právě z kosmonautiky.

Zaznamenal jsem havárii Columbie, nebo vyslání MESSENGERu a tehdy už jsem se o toto téma zajímal hodně. Přečetl jsem všechny dostupné knihy a v roce 2010 jsem začal hledat místo, kde bych mohl najít lidi, kteří mají stejný zájem a narazil jsem na skromné fórum s pěti, nebo šesti členy a to se mi líbilo. A od té doby to jde z kopce, až to došlo do fáze, že se mým zájmem i živím v planetáriu. Nikdy nezapomenu říct: Díky Dugi za ten nápad fórum založit. :)
Naposledy upravil(a) Lakely dne 11.5.2016 15:43, celkem upraveno 1 x.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3262
Reputace: 4016
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Vaclavik »

To bylo rok léta páně tisící devítistý devadesátý druhý, první článek v roce dvoutisícím prvním, první přednáška v roce dvoutisícím druhém, první mediální výstup v roce dvoutisícím pátém, první grant v roce dvoutisícím sedmém, první tematické zaměstnání v roce dvoutisícím osmém :facepalm: :P
Uživatelský avatar
DanHeřt
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 726
Reputace: 1
Registrován: 19.12.2015 1:38
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od DanHeřt »

Na mě měl určitě vliv časopis 21. století, články o kosmonautice byly vždycky moje nejoblíbenější. Pamatuju si na úžasné obrázky od Cassini, přistání na Titanu a start New Horizons. Dalším velkým vlivem pak byl určitě Kerbal a úspěchy SpaceX (o kterých jsem se dozvěděl z Dobývání Vesmíru). Od té doby jsem se začal o kosmonautiku zajímat intenzivněji, a start CASSIOPE jsem už sledoval v přímém přenosu. Teď studuji LeKS na FELu, tak schválně jak to bude do budoucnosti.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"I reject your reality and substitute my"
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od MaG »

Já jsem si četl knížky, pak jsem začal fotit a začal o tom vyprávět. od 1999 vlastní web, pak články do IAN a astro.cz. Ke kosmonautice mě nejvíc přivedl Mars. Mám rád focení oblohy, hlavně komet a jiného měnícího se smetí, kromě proměnných hvězd a mám rád popularizaci všemi formami.
Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 133
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Lynx »

Pěkné téma. Rozhodl jsem se. že se tady společensky znemožním :) Začal jsem jako školák hltat knihy nejprve spíše o vesmíru než o technice. Třeba knihu "Vesmír" (Mladá Fronta 1983). Do toho jsem leckde sbíral a lepil výstřižky o UFO. Navíc jsem někdy v páté třídě ve škole založil "Klub UFO"! :lol: Poté už přišel zájem o lunární a planetární sondy. Vypisoval jsem si z jedné starší encyklopedie všechny, na které jsem tam narazil a dělal si papírovou kartotéku. Asi nejvíc si vybavuji oba Fobosy v ABC. Úžasný obrázek, na kterém jsou sondy nad Phobosem, vysílají na povrch moduly a snad tam byl zobrazen i laserový paprsek pálící do povrchu. Nádhera. O to více mě poté ranil ten výsledek :krčící rameny: Nicméně zájem zůstal a pitvání detailů taky.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Samo »

No ja ani presne neviem, mám k tomu sklony od malička keď mi otec vysvetľoval z takých hrubých obrazových kníh o vesmíre, zemi atd. celkovo som moc obyčajné dieťa nebol keď som viac času strávil z klincami pílkou a kladivom (nemyslím tým tie hračkarské ;) ) potom som asi od siedmich rokoch denno denne skedoval Discovery, NGC a Viasat explorer potom som sa dostal k casopisom ako Quark a 21 století ale priamo ku kosmonautike som sa dostal v období krátko pred štartom EFT-1 ( ktorý som nakoniec aj zmeškal) a bolo to v súvislosť s už neexistujúcemu programom Constelarion a Aresmi :) no a od vtedy to už nejak išlo samo, musím sa priznať že prave vtedy som sa dozvedel aj o kosmonautixe ktorý vďaka parádnym článkom tento môj záujem definitívne prehĺbil ;)
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od fretka323 »

Ani si nevzpomenu jestli někdy přišel nějaký zlom, kdy jsem se začal o kosmonautiku zajímat. Vím, že rodiče mi od malička kupovali různé encyklopedie a knihy o vesmíru, pak jsem začal sledovat různé dokumenty (hlavně Discovery channel) a nakonec jsem se kolikrát přichytl, že jsou dvě ráno a já na mobilu pročítám stránky z MEK na Kosmo.cz. Netrvalo dlouho a začal jsem hrát KSP, pomocí kterého jsem objevil toto fórum a už to jelo.
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“