Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Pocházím z vědecké rodiny, takže můj zájem o vědu byl tak nějak skoro dán dopředu. Dědeček s babičkou pracovali v oblasti šlechtění nových odrůd obilí, zvláště dědeček dosáhl několika významných úspěchů a má tuším že asi 7 vyšlechtěných odrůd pšenice. Tatínek s maminkou se zase věnují ochraně přírody, maminka vystudovala biologii, tatínek zemědělskou univerzitu, ale věnuje se převážně entomologii. Sestra je rovněž bioložka, zabývá se podobně jako tatínek hmyzem. Kromě svého primárního zájmu je však tatínek i nadšeným amatérským astronomem.

Právě on mi už kdysi v raném dětství začal vypravovat o astronomii, prý už ve školce si na mne učitelky stěžovaly, že pletu dětem hlavu řečmi o Kuiperově pásu a Oortově oblaku :-D Následně mi tatínek začal kupovat vědecké knihy, mimo jiné i publikace týkající se kosmonautiky. Jako první mne zcela jistě ovlivnily Encyklopedie vesmíru a Člověk a vesmír, z pozdější doby například Poslední muž na Měsíci od E. Cernana.

K vědě mne tedy jednoznačně přivedl tatínek, ovšem měl jsem i velké štěstí na skvělou učitelku matematiky a fyziky, která můj zájem podporovala a která je druhou nejdůležitější osobou, jež můj zájem o vědu ovlivnila.

Když jsem se poté rozhodoval co dál dělat, řekl jsem si, že budu černou ovcí rodiny ( :-D ) a rozhodl jsem se nastoupit ke studium fyziky, která mne z přírodních věd bavila nejvíc. Rozhodně nelituji a baví mne nejvíc dodnes. Přestože se k biologii, převážně přes pomoc tatínkovi s entomologickými výpravami, stále vracím, fyzika je pro mne jasnou prioritou. No a fyzika má k mnoha záležitostem týkajícím se kosmického výzkumu velmi blízko.

Pokud jde o to, proč právě fyzika, nelze nezmínit dva špičkové fyziky a zároveň skvělé popularizátory svého oboru, Stevena Weinberga a Richarda Feynmana, jejichž knihy jako First Three Minutes nebo Surely You're Joking Mr. Feynman mne zásadně ovlivnily.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
george118
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 33
Reputace: 0
Registrován: 30.8.2015 21:02
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od george118 »

Já osobně asi od 12 let (jsem rocnik 81) s tim, že tehdy jsem si pral jako darek pod stromeček svoji první encyklopedii o vesmíru. No a to už mě nepustilo no a sem v tom až po uši dodnes. :lol:
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Evžen111 »

Jednoznačně mohu říct, že fascinace kosmonautikou mne drží od startu Vladimíra Remka, který si dodnes pamatuji jak běžel v televizi v přímém přenosu. Byl to pro mne opravdu životní zážitek i když mi tehdy bylo jen sedm let. Už tehdy jsem slyšel na slovo raketa a kosmonaut docela hodně, takže možnost vidět něco takového byla ta, která se neodmítá. Od té chvíle jsem hltal vše, i když tehdy se k nějakým informacím dostat bylo velmi nesnadné. Na vánoce toho roku jsem dostal na svou dobu fantastickou knihu "Společný let" kde byly vypsané všechny starty tehdejšího SSSR, fotky a jména kosmonautů, výcvikové prostory, skafandry, fotky raket, fotky z vesmíru a podobně. Oči navrch hlavy, prostě neskutečná paráda pro malého kluka. Já ji pomalu uměl nazpaměť a mám ji schovanou dodnes. Vystřihoval jsem z novin jakékoli zmínky o raketách a po spolužácích sháněl kdejaké obrázky. Když poprvé letěl raketoplán, už mi ve třídě děcka nosily z novin vystřižené obrázky.
Drží mne to dodnes i když se nemohu znalostmi srovnávat s mnohými na tomto fóru, které, jak jsem již kdesi napsal, sleduji nebojím se říct, od prvního dne, co se objevilo. Našel jsem ho přes web "scienceweek" či jak se to správně píše, kde byly odkazy na různé vědecké a technické články napříč internetem. Jen na fórum jsem se neodhodlal přihlásit, jelikož jsem si myslel, že mezi takovými odborníky nemám co pohledávat natož si s nimi ještě vyměňovat nějaké informace či si jen tak pochválit fotku. Nakonec jsem to loni s blížícím se průletem kolem Pluta udělal a nelituji toho.
E
Uživatelský avatar
Lubix
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 15
Reputace: 0
Registrován: 9.9.2015 14:59
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Lubix »

U mě to bylo tak že táta je automechanik a bývalý závodník tak sem měl k technice jistý vztah od malička, a když sem se naučil číst tak sem ležel v encyklopediích a měl jsem ve školní knihovně brzo přečtený všechny knihy o astronomii o technice a kosmonautice a konkrétní kniha co mě ke kosmonautice dostala se jmenuje Rakety a Kosmodromy autora si nepamatuju ale jistě tu ve fóru už byla taky někdy zmíněná.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Pospíšil »

Lubix píše: Rakety a Kosmodromy autora si nepamatuju ale jistě tu ve fóru už byla taky někdy zmíněná.
Růžička a Popelínský
http://www.antikvariat390.cz/antikvaria ... kosmodromy
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od indian22 »

Už jsem to tu na fóru zmínil a ti co mě znají osobně to také vědí, ale když je tu teď na to vlákno...
Kdysi jako asi sedmiletý kluk jsem viděl Spielbergovo Blízká setkání třetího druhu, překvapivě se do tehdejších čech musel dostat jako celkem čerstvý. Do dnes je to oceňovaný počin, tehdy mě to samozřejmě dostalo do kolen. Když jsem se naučil slušně číst, tak jsem pokračoval v další četbě Sci-fi, a zároveň jsem hloubal co z toho všeho je a není nebo může-nemůže být pravda. Proto také mám rád Clarkovo dílo, jeho reálie jsou skoro až učebnicově přesné.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3257
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Vaclavik »

Pospíšil píše:
Lubix píše: Rakety a Kosmodromy autora si nepamatuju ale jistě tu ve fóru už byla taky někdy zmíněná.
Růžička a Popelínský
http://www.antikvariat390.cz/antikvaria ... kosmodromy
Lehce off topic, ale posmrtně vydaná knížka dr. Růžičky https://www.kosmas.cz/knihy/209376/rusk ... ove-valky/
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od Amper »

indian22 píše:Proto také mám rád Clarkovo dílo, jeho reálie jsou skoro až učebnicově přesné.
A nektere dokonce ne "skoro" ale uplne :-)

Tady je scan originalniho clanku od Clarka s navrhem geostacionarnich druzic - http://lakdiva.org/clarke/1945ww/ , vetsina lidi vi ze to Clarke navrhl ale spousta lidi netusi jakym zpusobem. Tj. nikoliv jako cast sci-fi povidky ale jako clanek v odbornem casopise.

Pokud nekdo necetl tak doporucuju Sestupovou drahu, Clarke tam zpracoval svoje vzpominky na WW.2 a praci u radaru presneho navadeni.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od vai777 »

Tak přidám svou trošku do všeobecného veselí... :-)
Jako malý šestiletý kluk jsem "ukořistil" bráchovi knihu Milana Codra "Sto hvězdných kapitánů", kterou dostal na Vánoce. Bylo v ní 100 krátkých životopisů kosmonautů a astronautů. Docela se mi líbila a zajímavě a podivně voněla. :lol: (I to je někdy důležitá vlastnost knih. A mimochodem - voní tak pořád, zrovna jsem si to ověřil!).
Pořád to ale bylo jen takové laškování, nicméně v roce 1985 jsem v tehdejším časopisu Květy objevil článek s názvem "Saljut 7 znovu na příjmu" s popisem záchrany Saljutu 7 Danibekovem a Savinychem. Do něj jsem se zahloubal už trochu více a definitivní přelom nastal o rok později, když jsem dostal k Vánocům knihu "Kosmonauti 20. století" pana Pacnera. Díky ní jsem začal chápat základy kosmonautiky a chytila mě historie pilotovaných letů. A od těch desíti let věku mě to - s několika krátkými přestávkami kolem puberty a v období studia na VŠ - drží dosud... :lol:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
RichardMt
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 93
Reputace: 1
Bydliště: Třebíč
Registrován: 23.6.2016 16:12
Re: Kedy a prečo ste sa začali zaujímať o kozmonautiku?

Příspěvek od RichardMt »

Mě zajímala věda již od mala. Nejraději jsem měl fyziku a matematiku, ale bavila mě i chemie a biologie. Kolem 11 let mě zaujala astronomie, ale už vůbec nevím, jak jsem se k ní dostal, každopádně jsem za to opravdu rád a i kdybych mohl změnit osud, tak tuto část bych určitě neměnil. No a ke kosmonautice jsem už neměl daleko. Po nějaké době mě zaujala navíc ještě částicová fyzika. Vesmír se pro mě stal v podstatě vším a pořád tím je.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“