Sojuz na Měsící?

Název mluví za vše

Sojuz na Měsící?

Příspěvekod jirik » 27 bře 2016, 12:02

Uvědomuji si, že tohle je asi záludná otázka, ale třeba se tu najde nějaký znalec....

Jak víme, NASA byla ješte v roce 1961 poměrně pevně rozhodnuta přistát na Měsíci s kosmickou lodí Apollo CSM (tj. to, čemu se obvykle říká Direct Ascent / Earth Orbit Rendezvous mission profile). Postupy, jak to udělat, měli vypracované do detailů (viz např. http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=21473.0). Až v červnu 1962 veřejně oznámili změnu plánu: k měsíci poletí *dvě* kosmické lodi, Apollo CSM (start/přistání Země) a Apollo LEV/LEM/LM (start/přistání Měsíc) tzv. "Lunar Orbit Rendezvous". I když technika LOR byla v teoretické podobě známá už mnohem dříve.

U Sovětů to bývá s dostupností informací nepoměrně horší. Jejich finální měsíční program je do značné míry obdoba Apolla včetně LOR. Zajímalo by mně, jestli jsou dostupné informace z brzkých fází sovětského programu. Kdy poprvé detailněji propracovali plány na přistání na Měsíci? Bylo to před rokem 1962? Uvažovali podbně jako Američani o variantě DA/EOR?

Přiznám se, že představa Sojuzu přistávajícího na povrchu Měsíce mi přijde (možná neprávem) o něco kurióznější než kdyby tam přistávalo Apollo CSM (asi je to čistě otázka estetiky). Myslel jsem si (opravte mně), že LK je více méně inspirovaný americkým LM, tak mě kdyžtak uveďte na pravou míru.

Odtud tedy titulek - měl Sojuz přistávat na Měsíci, nebo jak to měli soudruzi vymyšlené, než došli ke konceptu LOK/LK? (pokud vůbec?)
jirik
Aktivní nováček
Aktivní nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2016, 11:33

Re: Sojuz na Měsící?

Příspěvekod vai777 » 27 bře 2016, 13:27

Takhle z hlavy to možná nenapíšu úplně přesně, ale Sověti původně počítali pouze s obletem Měsíce. Až někdy kolem roku 1964 (? na data jsem fakt levý...) začali oficiálně rozpracovávat Koroljovův program N1-L3, tedy přistání na povrchu a mám pocit, že to bylo od začátku LOR.
Současně s L3 ale začal pracovat i Čeloměj na svém projektu LK-3 (který později vyústil do LK-700), který měl využívat právě DA, ovšem přes Čelomějovo lobování se nikdy nedočkal oficiálního "bene" a v CKBM na něm pracovali víceméně potají až někdy do roku 1974-75, kdy hodili ručník do ringu.

Obrázek

Vzletový stupeň LK-700 na podpůrné konstrukci (konstrukce je součástí pozemního vybavení).

Obrázek

Sestupový stupeň LK-700, který měl zůstat na Měsíci. Skrze něj měla "čouhat" tryska hlavního motoru, použitého pro přistání i start k Zemi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 3518
Registrován: 26 dub 2012, 11:03
Bydliště: Opava

Re: Sojuz na Měsící?

Příspěvekod Dugi » 27 bře 2016, 13:56

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 22668
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava


Zpět na Volná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jakubv, modelar a 3 návštevníků