Certifikace + právní věci vesmíru

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Certifikace + právní věci vesmíru

Příspěvek od Wopat »

Trabis píše:Já, jako občan ČR můžu vlastnit akcie na USA burze (dnes běžná reálie - mám akcie HP). Problém může nastat, pokud zainvestuju nějaký např. star-up, akciovku apod. co se týče oné těžby vesmírných nerostů: Z pohledu občana ČR, na věci nemohu získat zisk, protože pro mě platí zákon, že "vesmír je všech".
Hodně přínosné info. Tohle mě nikdy nenapadlo. Díky :palec nahoru:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Trabis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 101
Reputace: 44
Registrován: 10.3.2016 14:46
Re: Certifikace + právní věci vesmíru

Příspěvek od Trabis »

Wopat píše:
Trabis píše:Já, jako občan ČR můžu vlastnit akcie na USA burze (dnes běžná reálie - mám akcie HP). Problém může nastat, pokud zainvestuju nějaký např. star-up, akciovku apod. co se týče oné těžby vesmírných nerostů: Z pohledu občana ČR, na věci nemohu získat zisk, protože pro mě platí zákon, že "vesmír je všech".
Hodně přínosné info. Tohle mě nikdy nenapadlo. Díky :palec nahoru:

jen upozorňuji, je to jen má polemika a není to žádný plně fundovaný výrok - není-li k věci samozřejmě žádné oficiální stanovisko. Uvedený zákon sice mluví krom občanů i o "amerických společnostech", ale zda pak lze z nich vyvést zisk právě na občana jiné národnosti, či je-li jen částečným vlastníkem společnosti (např. jen 1 akcie), to je zatím velký otazník.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Certifikace + právní věci vesmíru

Příspěvek od Pospíšil »

Poněvadž jsem nenašel žádné všeobecné vlákno na téma těžba surovin ve vesmíru, přidávám následující informaci sem, jelikož také souvisí s právními aspekty takových aktivit.

Vláda Lucemburského velkovévodství na tiskové konferenci 3.6.2016 oznámila oficiální státní finanční a právní podporu iniciativy SpaceResources.lu, mající za cíl podporu těžby a zpracování surovin získaných na Měsíci, asteroidech a dalších tělesech Sluneční soustavy. Vládní podpora bude prozatím ve výši 200 mil €, z čehož má být jednak financována příprava a schvalování nového zákona, zajišťujícího právní rámec a ochranu investic pro libovolné společnosti se sídlem v Lucembursku, které se budou zabývat těžbou nerostných zdrojů na cizích kosmických tělesech a za druhé bude umožňovat činnost vládního poradního výboru, jejímiž členy jsou například Jean-Jacques Dordain (bývalý řiditel ESA) a Pete Worden (bývalý riditel NASA Ames Research Center), jež bude mít za úkol hlavně lákat a podporovat podnikatelské iniciativy a subjekty, snažící se realizovat své záměry v této oblasti.
Lucembursko se tak chce stát hybnou silou a jedním z předních států, které budou všemožně podporovat (snad) perspektivní nové odvětví v komerčním využití vesmíru.
http://www.spaceresources.public.lu/en/index.html
http://www.spacepolicyonline.com/news/l ... -resources
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Trabis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 101
Reputace: 44
Registrován: 10.3.2016 14:46
Re: Certifikace + právní věci vesmíru

Příspěvek od Trabis »

Tak Artemis nám otevírá i další konotace a dle článku se zdá se, že současná vládní admistrativa USA úplně budoucnosti uspořádání nároků ve vesmíru na základě konsenzu a dohod v OSN moc nefandí. Asi v duchu A. first.. :( https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3092 ... obejit-osn

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“