Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Gubarev »

Dnes jsem byl na krátké procházce v okolí bydliště, a byl jsem překvapený, jak masivní útok podníká UPC v oblasti internetového připojení. A hned jsem si vzpomněl na jedno z řešení FP. Civilizace s datovou infrastrukturou přesunutou "pod zem" do pevných sítí, takže se méně a méně "prozrazuje" vysíláním do okolního vesmíru...
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Samo »

To isté by mala zvládnuť aj laserová komunikácia s rovnakou bezdrôtovou dostupnosťou ako rádiové vlny !
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od tomas »

Ony i mikrovlnné spoje jsou díky své směrovosti a malému výkonu takové "zakopání" i když nikoliv pod zem. Navíc pozemní internet vítězí u uživatelů s potřebou nízké latence. Třeba hráči on-line her by si s netem přes GEO moc neškrtli. Pokud by se nakonec internetem šířilo rádio a TV, pak se radiový hluk Země docela sniží.

Taky nastupuje laserová komunikace, která předčí v zacílení příjemce mikrovlnný spoj. Taky naše el. přenosová soustava bude slušně zářit do kosmu.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Malky »

Anebo se všechny ostatní civilizace snaží zůstat nenápadné, protože tam venku číhá něco nebezpečného :)
Hodně toho bylo napsáno jak nesmyslná je představa mezihvězdné války, ale vzhledem k tomu, jak málo toho víme, se necítím úplně dobře při pomyšlení že se aktivně snažíme na sebe upozornit... cokoliv co je tam venku.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od ptpc »

Malky píše:Anebo se všechny ostatní civilizace snaží zůstat nenápadné, protože tam venku číhá něco nebezpečného :)
Hodně toho bylo napsáno jak nesmyslná je představa mezihvězdné války, ale vzhledem k tomu, jak málo toho víme, se necítím úplně dobře při pomyšlení že se aktivně snažíme na sebe upozornit... cokoliv co je tam venku.
Tiež mám ten pocit. Keby malo prísť k nejakej konfrontácii bol by to rýchly proces...
Uživatelský avatar
vombat
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 221
Reputace: 18
Registrován: 3.9.2015 17:29
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od vombat »

Mám opačný názor. Současný nahromaděný jaderný potenciál nemůže být udržován dlouhodobě. Dříve nebo později někomu hrábne a BUM!...Udržitelný rozvoj naší civilizace je možný pouze při velkém utlumení naší agresivity. Nejhorší scénář kdy ještě přežijeme je ten,že na úder způsobený šílencem nebude odpověděno stejně šíleně. Poté se na základě zkušeností s lokální nukleární válkou pustíme do eliminace naší agresivity. Skutečně inteligentní mimozemská civilizace by musela projít podobným procesem. Z čehož vyplývá další řešení Fermiho paradoxu: Ještě žádná civilizace nepřežila začátek své technologické fáze. V tom případě je základní otázka budeme (nikoli jsme!) skutečně první? :krčící rameny:


Je tenhle obrázek důkazem naší inteligence?
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Malky »

Ale jo, taky si myslím že scénář "každá dostatečně technologicky vyspělá civilizace se sama zničí" je mnohem pravděpodobnější než "něco zlého čeká ve stínech". Ostatně, když vezmeme v úvahu jediný příklad technologické civilizace, který máme (nás) pak se zdá, že takový scénář může být vůbec nejpravděpodobnějším (osobně ho považuji za jedno z nejnadějnějších vysvětlení).

Svým předchozím příspěvkem jsem chtěl říct, že vzhledem k míře naší neznalosti bychom měli být velice opatrní. Bez jakékoliv představy o tom, jak vypadá situace začít volat do všech stran "heeej, tady jsme!" mi nepřipadá jako chování inteligentní civilizace, když už jsme u toho.

Ale jsem optimista, takže věřím že se na naší současnou situaci dá dívat i jinak než černočerně. Vezměte v úvahu Kubánskou krizi - nakonec jsme ty zbraně nepoužili. Nebo změna klimatu a ekologický kolaps - snažíme se s tím bojovat a zabránit tomu nejhoršímu, sice se ani zdaleka nesnažíme tolik, jak bychom měli, ale snažíme se. Nedá se říct, že neděláme vůbec nic. Nevím jestli to bude stačit, nicméně lidstvo vymírá nerado, párkrát v historii už jsme měli opravdu namále a zatím jsme to vždycky zvládli. Teď je situace mnohem horší než kdy dřív, ale také máme mnohem víc schopností než kdy v minulosti. Ta bitva ještě není prohraná.

Také mě napadlo, že vysvětlením může být kombinace hned několika faktorů - třeba je a) inteligentní život vzácný a b) většina technologických civilizací se sama zničí a c) vzdálenosti v prostoru i čase jsou příliš obrovské a k tomu d) pro vyspělé civilizace má větší smysl zůstat doma a věnovat se virtuálním realitám, než se snažit plahočit ve skutečném vesmíru omezeném rychlostí světla.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Gubarev »

Objevil teleskop Kepler megastrukturu mimozemské civilizace?
Nejspíš ne. Naštěstí. Ale pouhá možnost něčeho takového rozvířila divoké dohady po celém světě.
Divy z teleskopu Kepler neberou konce.
http://www.osel.cz/8485-objevil-telesko ... izace.html

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od indian22 »

Ono se tu zapomíná ještě na jednu věc. Že vám tu do toho skáču. Jakkoli jsem optimista ohledně vzniku jednoduchého, třeba i buněčného života, třeba i na Marsu, Enceladu i jinde - důvody jsou ve vlákně o životě na Venuši, tak jsem poněkud pesimističtější ohledně vzniku inteligentního života.

Oni totiž evoluční procesy mají jednu nepříjemnou vlastnost. Mají tendenci uvíznout v libovolném optimu, které se jim víceméně náhodně (do té míry nakolik je to náhodný proces) namane. Dělají to i evoluční algoritmy v počítačích - proto se také říká, že jsou výkonné na řešení problémů s mnoha lokálními optimy - abychom je z toho optima vyhodily je potřeba nějaký tvrdý zásah do populace, který ji zásadně zdecimuje, i to se v počítačové evoluci uplatňuje nebo se spouští paralelně více vývojových vláken aby se porovnaly jejich výsledky. Asi už tušíte kam mířím, ano je to Yucatán, patrně díky němu nebo jiné katastrofě opustili dinosauři scénu. Pokud budeme mít příliš klidnou planetu tak třeba tam dinosauři - či spíše nějaký jejich ekvivalent nevyhynou včas, na příliš divoké planetě by zas nebyl čas na vývoj složitějších forem. Není to sice úplné řešení Fermiho paradoxu, ale z velké části ano. Klidně to může vysvětlovat mlčení v naší Galaxii, při čemž na ty vzdálenější zatím jenom nestačíme, nehledě na poněkud nezáživné tempo případné komunikace.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Fermiho paradox - inteligentní život ve vesmír

Příspěvek od Edemski »

Myslím si, že je to pořád o tom našem pohledu, coby "špička vyspělosti". Jak žili dinosauři se můžeme dohadovat, ale jsou indicie, že byli velmi společenstí a "chytří". Dnes tu máme velké mozkovny (delfini, sloni,...), ale nerozumíme jim, naopak oni spíše rozumí nám. Pak třeba uvedu havrany, velice chytří a jsou tu déle jak homo. Představte si, že by měli větší mozkovou! Dnes jsem poslouchal na ČR Leonardo porad o vážce, pecka...

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“