Hra na konstruktéry

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od petrsida »

Když to tak čtu, šel bych na to jinak

mělo by to být co nejlevnější, ale pro nosnost o velikosti cubesatu se ti znovupoužitelnost pekelně nevyplatí, strašně ti se všemi těmi hračičkami (štít, přistávací systém) roste balast, který neseš nahoru, takže místo 1-2 kg nosnosti najednou potřebuješ 50 i víc, to je strašný poměr

takže co na to jit opačně, osekat to na minimum - takže nahoru letadlem do +-12 km, rychlost na počátku 1000km za hodinu

pak raketově, ale co nejednodušejí, takže cca dva stupně na TPH, výkon optimalizovaný na nesenou hmotnost, a na špičce nosič cubesatů, malý počítač, tlakovou nádrž dusíku, kryt a malý TPH motor na deorbit

řízení a orientaci v atmosféře křidélky, mimo pak tryskami na stlačený dusík

odpadne ti sice krása znovupoužitelnosti, ale proč zachraňovat dva tupé válce železa a malý počítač za pár set dolarů

pro nosnost několika kil na orbit by ty motory ani nemusely být moc velké

jo a orientaci pomocí čipu GPS
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

To je pravda, samotna raketa by se poskladala za par korun na koleni, ale s nadzvukovou stihackou to bude slozitejsi. To by uz mozna bylo lepsi velkou raketu, ale fungujici jak jsem popsal vyse.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od petrsida »

nepotřebuješ nadzvuk, ale normální letadlo, jde hlavně o výšku, ta rychlost je podružná

nebo můžeš přidat jeden TPH stupeň, koneckonců VEGA je taky složená jak dort

ono to letadlo vypadá jako drahé, ale zase nepotřebuješ rampu a kosmodrom, nad moře si doletíš

stačil by obyčejný menší boeing nebo airbus v cargo úpravě s podvěsem
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od indian22 »

Petrsida:
Přesně tohle si říkám celé odpoledne. Jak jsem psal, že ten kryt je práce do garáže, tak proč tak nekoncipovat celou takovou raketu. On by ten padák sice nemusel být velký - dutá nádrž bez paliva taky nemusí být nijak těžká ani se s tím nemusí zacházet v rukavičkách - ale proti váze nákladu to i tak bude hodně, tak proč ho sebou tahat.

A přesně tak měl vypadat ten GoLauncher 2. Hybridní motor s parafinem, a jinak prostě válec, s křidélky a špičkou. A to je GoLauncher proti tomuhle ještě docela bumbrlíček, na LEO má umět 45 Kg a podle vizualizací mohl mít tak 2,5 metru na délku. Tohle může být klidně ještě menší a tudíž jednodušší. BTW už jenom záběry na palubu toho Gulfstreamu z něhož má GoLauncher startovat, jak tam sedí s těmi notebooky, mi imponují.

http://www.generationorbit.com/golauncher2.html

Sám jsem GoLanuncher zmiňoval tady. http://www.kosmonautix.cz/2013/12/princ ... -nejmensi/

Tady Vai zmínil SALVO http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... sat#p51145

Tady samotný SALVO http://space.skyrocket.de/doc_lau/salvo.htm
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Tak když se nikdo další nehrne - malý motorek (využití jak na amatérské raketě tak na výše zmíněné) na plynné palivo a okysličovadlo. Pokud dobře uvažuji, při použití (za normálního tlaku) plynného paliva (třeba velmi lehce sehnatelný propan-butan) a plynného okysličovadla (kyslík) není třeba žádné čerpadlo, jen regulovatelné ventily. Tím by se konstrukce motoru velmi zjednodušila - spíchnout nějaký ten "váleček s tryskou" z žáruvzdorné oceli by byla hračka. Díky určitému skupenství by se asi nemusel řešit super složitý injector.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od Matyn »

To já mám trochu šílenější plán. :-D
Někde seženu pár barelů, nádrží, nevim a spojim je k sobě tak, aby udržely nějaký tlak. Ve spodku se nějak nabodnu na tlakovací systém a nahoru dám nějakou provizorní kosmickou loď. :-D Raketa bude vysoká asi dvacet metrů a dolet tipuju na půl kilometru (optimista :P ) Vodu budu brát z rybníka a u něho budu taky startovat. (aby ta voda zase "napršela" zpátky) Kapsle se nahoře oddělí a přistane (se mnou) na padáku. Samotná raketa přistane taky na padáku někde do pole. :-D

Vzhledem k tomu, jak vypadá můj žalostný vodně-raketový program teď, myslím, že se mi to nikdy nesplní. Ale kdo ví? Třeba jednou ... :-D
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Jednou jsem uvazoval nad vodni raketou pro krecka/neco stejne velkeho. Nakonec jsem nepostavil ani jednu raketu, ale v hlave mi to lezi furt :D Myslim si, ze budes mit problem s hmotnosti - vodni rakety na tom s ucinosti ani z daleka nejsou jak chemicke motory. Ale vyse zmineny motor mi vrta hlavou... Asi jak dodelam rozdelane veci (kv prijimac a astronomicke hodiny) tak se zacnu divat po zaruvzdorne oceli :D Precijenom - pohled na stand s funkcnim motorem musi byt uzasny :D
Jinak k te tvoji megalomanske vodni rakete - jak chces resit vyzvednuti? Minimalne 150kg pocitej na kabinu a to uz bude velky padak. To jen tak na koleni (co jsem pochopil tak to neni zadny profi projekt) asi nespichnes.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od Matyn »

Jasně, že vodní rakety jsou celkem dost neúčiné, ale jsou ekologické, a tak bych líp sehnal sponzora, který by mi zajistl hangár pro výrobu a rozjel bych to jako nějakou atrakci. :-D No a vyzvedl by mi to taky nějaký sponzor (stačí náklaďák :-D ) a je to.

Jinak k tomu tvojemu motoru: Rozhodně to je dobrý nápad. Jo když líta něco, z čeho už se kouří, to se na to líp dívá, než na vodní rakety.
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od fretka323 »

Dopravit to nakladakem je to nejmensi - me zajima samotne pristani. Tady ti pujde o kazdy gram a dostatecne velky pristavaci system bude neco vazit + raketa samotna by nemela dopadnout tvrde. Klidne si muzes vymyslet i vodni pristavaci rakety ve stylu Dragona v2 :D to uz ale je moc Sci-Fi.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Hra na konstruktéry

Příspěvek od Matyn »

Jo, o tom jsem taky přemýšlel. Je to ale vážně moc sci-fi. Tam by muselo být šíleně elektroniky a všech dalších blbostí, že by to jen tak vodou pohánět nestačilo. :-D
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“