Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Název mluví za vše
Odpovědět
sasikmaster
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 24.1.2015 13:52
Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od sasikmaster »

Zdravím,
Nedávno jsem se začal zajímat o kosmonautiku a proto bych se chtěl jsem se zeptat, jak dostat práci v NASA nebo v ESA popřípadě, jak se přímo stát kosmonautem.

Studuji strojní inženýrství v Brně a jsem snaživý :)

Díky za jakoukoliv odpověď
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
v první řadě tě vítám na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit. ;)

K dotazu: Na to, abys spolupracoval s ESA sis vybral dobrý obor. Nenapsal jsi, jestli jsi na střední škole, nebo už na VŠ. Každopádně pro spolupráci s ESA potřebuješ VŠ. Pokud ji budeš studovat, tak je dobré se už při studiu věnovat kosmonautice - třeba při semestrálních nebo závěrečných pracích. Některý z profesorů by ti určitě poradil, koho třeba kontaktovat, abys získal známosti z oboru. Samozřejmostí je velmi dobrá angličtina.
Pak je tu ještě Česká kosmická kancelář, která se specializuje na pomoc lidem, jako jsi ty. Pomáhá navazovat kontakt mezi českými firmami a kosmickým průmyslem, dělá a propaguje akce pro studenty - právě k tomu, aby nabrali známosti, kontakty a dali o sobě vědět. Můžeš je kontaktovat přímo na webu czeschspace.cz, nebo na našem fóru jsou registrováni dva její členové Milan Halousek s nickem MilanSpace a Michal Václavík (Vaclavik). Pokud si tuhle zprávu přečtou, možná ti tu odpoví.

Stát se kosmonautem je ještě těžší. Musíš mít vysokou školu (tvůj obor je dobrý) a navíc musíš projít i fyzickými testy. ESA navíc dělá nábory do svého týmu astronautů jen jednou za několik let. Zájemců je strašně moc a volných míst jen pár.

Každopádně ti v obou směrech držím palce a přeju hodně úspěchů. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
sasikmaster
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 24.1.2015 13:52
Re: Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od sasikmaster »

Děkuji za odpověď a rady. Ano zapomněl jsem dodat, že po 8 úmorných letech na gymplu, jsem konečně na VUT.:).Momentálně v prváku, tak se teprve rozhlížím :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od Dugi »

Až se tam trochu rozkoukáš, zkus se poptat profesorů, jistě ti některý z nich poradí. Nebo kontaktuj Českou kosmickou kancelář. Vědí o projektech, které jsou určené třeba právě pro vysokoškoláky. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od fretka323 »

To já tak nějak doufám, že nezůstanu u matury, seberu odvahu na výšku a zkusím využít jednoho z mnoha programů ESA pro čerstvé absolventy VŠ. Víc se o tom dá dočíst přímo na stránkách ESA (About us -> Careers at ESA -> Early careers)
S oddílem astronautů to bude horší. Na poslední nábor se hlásilo přes 8 000 lidí. Vybráno bylo 6. Na stránkách ESA mají i pěkný článek s videem kde je tohle vysvětleno.
Ovšem, pokud by jsi byl ochotný odcestovat do zahraničí, tak spousta firem zabývajících se kosmickým výzkumem (NASA, SpaceX, OSC, atd). Ovšem to by už asi chtělo někde praxi, nevím totiž jestli ještě někdo krom ESA nabízí programy pro čerstvě vystudované.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3281
Reputace: 4047
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Jak se aktivně podílet na výzkumu vesmíru ?

Příspěvek od Vaclavik »

sasikmaster píše:Zdravím,
Nedávno jsem se začal zajímat o kosmonautiku a proto bych se chtěl jsem se zeptat, jak dostat práci v NASA nebo v ESA popřípadě, jak se přímo stát kosmonautem.

Studuji strojní inženýrství v Brně a jsem snaživý :)

Díky za jakoukoliv odpověď
Dostat se do ESA, NASA nebo obecně ke špičkovému kosmickému výzkumu není tak složitá, jak by se na první pohled zdálo. Zaprvé se jí zabývají nejenom státní agentury, ale na velmi vysoké úrovni také ústavy akademií věd, univerzit a vysokých škol, ale i soukromých společností. Dovolím si zde vypsat několik obecnějších zásad, které je potřeba dle mého ctít:
• Znalost minimálně anglického jazyka + jazyka země/instituce ve které bys chtěl pracovat. Zde je pikantnost, že některá americká pracoviště vyžadují americkou angličtinu. Znalost cizích jazyků je také důležitá k získávání informací po dobu studia a přípravy na budoucí zaměstnání.
• Technické nebo přírodovědné vysokoškolské vzdělání téměř jakéhokoli oboru. Nevyužitelné, až na čestné výjimky, je vzdělání v oblasti humanitních a společenských věd. Uplatnit se dá samozřejmě i s nižším stupněm vzdělání, ale na běžných pozicích. To platí dvojnásob, pokud člověk nemá praxi.
• Důležité je získání kontaktů a praxe již v době studie. K tomu slouží mnoho kurzů pořádaných organizacemi v Evropě, pro vyšší ročníky na VŠ jsou pak dobré stáže vypisované např. ESA. Dobrý znalost prostředí a lidí je velmi důležitá pro snadnější nalezení budoucího uplatnění. Jako první instanci mohu doporučit třeba stáž u nás v CSO pro obecné seznámení s fungováním evropské kosmonautiky.
• Dobré je také zaměřit své studentské práce na VŠ na kosmonautiku. Nemusí jít hned o bakalářku nebo diplomku, ale i semestrální projekty mohou mít významný dopad jako reference zájmu a znalostí. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze již mnoho let s kolegy externě vyučuji předměty zaměřené na kosmonautiku a raketovou techniku a nyní máme samostatný studijní obor. Už se nám také podařilo úspěšně vypsat několik témat na bakalářské a diplomové práce.

Sepsal jsem to velmi obecně, protože neznám tvé zaměření ani cíl kam by ses chtěl dostat. Klidně mi napiš a můžeme příležitosti pro tebe probrat podrobněji.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“