Velký Třesk

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Velký Třesk

Příspěvek od Gubarev »

SuperRAPIT píše: Důvod, proč nejdou spojit 3 základní fyzikální jevy s gravitací (to mimochodem řešil i Einstein) je ten, že gravitace je asi (s tím číslem si nejsem jistý) 1000 krát slabší, než jeden z těchto 3 jevů.
Těmi jevy myslíš zbylé tři síly ve vesmíru? (silná+slabá jaderná a el.magnetická)?
Tak ten rozdíl je 10^33 krát.

Elektrická síla je 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 silnější než gravitace ;)
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
SuperRAPIT
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 264
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2014 18:23
Re: Velký Třesk

Příspěvek od SuperRAPIT »

Já jsem říkal, že to číslo bude větší, ale nevím proč jsem si zafixoval 1000.... Ale pokud se to dokáže ve Švýcarsku, tak vidíte, že je spíše náhoda, že tu nějaka gravitace je.
PS: Tu Elektromagnetickou jsem věděl, jenže mě nenapadlo, jak se správně těm zbylým 2 jevů.

PSS: Jinak doporučuji se kouknout na všechny 4 dokumenty o Superstrunách. Najdete tam hodně informací. Zde je díl první: https://www.youtube.com/watch?v=KsamvfNxrA4
"Všechno má své limity." -Daniel Štěpánek-
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Velký Třesk

Příspěvek od Dugi »

Jen taková malá drobnost - do debat o existenci paralelních vesmírů či čehokoliv dalšího se pouštět nechci, nicméně dovolím si malou opravu, která mne trochu tahá za oči - prosím - membRána. Děkuji ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Velký Třesk

Příspěvek od Edemski »

SuperRAPIT píše:...Proto byl ve Švýcarsku uděláno 7 km dlouhé "potrubí". Které má za úkol sledovat a "vyfotit". Jak tyto částice po srážce mizí.
Tak o tomhle zařízení mi není nic známo. Zatím existují tři detektory (na detekci GRAVITAČNÍCH VLN - ne částic) a to: německý GEO600, italský VIRGO a americký LIGO. Do budoucna se připravuje vesmírný detektor LISA, který ale "očesali" a přejmenovali na eLISA. Ale je to hudba budoucnosti... start je plánovaný na 2034 :-(
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Velký Třesk

Příspěvek od indian22 »

Mizení nějakých částic (které by potenciálně mohly být gravitony) vychází s ze strunových teorií, konkrétně z předpokládané mnohorozměrovosti prostoru, s tím že by tyto gravitony unikali do ostatních dimenzí. Pozorování by bylo jen nepřímé, na základě zákona zachování hmoty a energie, při srážce se zkrátka gravitony nevyrobí z ničeho, energie která padne na jejich vznik by v pozorováních chyběla, protože by ji prostě odnesli sebou do těch nám nedostupných dimenzí. Samozřejmě by pak bylo nutné vyvrátit jiné chyby a možnosti. Fyzici občas připouští, že mizení gravitonů by mohlo (ale ne muselo) vysvětlit onen nepoměr gravitačních a ostatních interakcí. Navíc pokud vím, je to spíš jen hypotéza nepodložená nějakým solidním modelem. Teď valím do práce, večer se pokusím dohledat víc, budu asi muset prolézt knihovnu.

Pokud zmiňuji srážky, myslím samozřejmě srážky částic v urychlovačích.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Velký Třesk

Příspěvek od Edemski »

Neříkal bych úplně nepoměr, neb je třeba si také uvědomit, na jaké vzdálenosti tyto síly působí ;-)
Uživatelský avatar
Machi
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 321
Reputace: 0
Registrován: 2.8.2013 23:19
Re: Velký Třesk

Příspěvek od Machi »

Edemski píše: Tak o tomhle zařízení mi není nic známo. Zatím existují tři detektory (na detekci GRAVITAČNÍCH VLN - ne částic) a to: německý GEO600, italský VIRGO a americký LIGO. Do budoucna se připravuje vesmírný detektor LISA, který ale "očesali" a přejmenovali na eLISA. Ale je to hudba budoucnosti... start je plánovaný na 2034 :-(
Těch detektorů je více, ale je problém zjistit, který zrovna funguje, který je odstaven (údržba, modernizace) a který už je odstaven nadobro. Měly by fungovat v testovacím provozu rezonanční detektory MiniGrail a Mario Schenberg, před pěti lety ještě fungovala AURIGA. Interferometrických detektorů je více a pracují na nich Australané (AIGO), Američané (LIGO), Francouzi a Italové (VIRGO), Britové a Němci (GEO-600) a Japonci (TAMA-300, CLIO).
Budoucí projekty jsou třeba už zmíněná eLISA, LCGT nebo Einsteinův teleskop.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“