Marťanská kronika a Rudý Mars

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Edemski »

Nebyl by naopak po ochlazení atmosféry ten tlak ještě větší?!? :Drbe se na hlavě:
ondralukas1010
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 71
Reputace: 1
Registrován: 8.5.2014 17:07
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od ondralukas1010 »

Gubarev píše:
ondralukas1010 píše:Neříkám že je možné teraformovat Venuši ale přeháníš. Přistávací modul Věněry 13 vysílal z povrchu planety 2 hodiny a 7 minut.
Ale to je přeci úplně jedno. I kdyby tam vydržely týden, měsíc...
Na terramorfaci potřebuješ obří "chemičky", které musí pracovat v řádech desítek ale spíše stovek let.
Ono, kdyby jsme byli schopni vytvořit takovýto přístroj a dopravit ho na cizí planetu, byla by vyvinutější i technologie ochranných materiálů.
Fredy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 0
Registrován: 29.4.2014 13:32
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Fredy »

Jo, to mi občas taky vrtal hlavou, a teď mi to tu bylo připomenuto: jak by kratší dny, třeba taková 14ti hodinové, měly vliv na lidskou psychiku a vývoj? Když už dokáže člověka zdeptat časový posun mezi pásmy?

A co jde o kontaminaci, vemte si, jaký obrovský problém byl už jen to, když se v rámci jedné planety stěhovali lidé z Nového a Starého světa.

Tisíce Indošů zemřelo na rýmu a kašel, a my jsme zase od nich získali pro ne naprosto triviální sifilis. Co by se stalo s jinými světy, to se nedá domyslet (i na toto myslel Ray Bradbury, kde všichni Marťani vymřeli na spalničky).

Proto mě trošku zarazilo, v dokumentu o Voyagerech, který sem viděl jako dítě, někdy v druhé třídě, když se nějaký vědec chlubil tím, že si naslinil palec a otiskl ho na sondu: podle mě kecal, zejména, když moc dobře vím, jak ve sterilním, prostředí se tyto věci montují, právě, proto, aby se předešlo "oplodnění" planety. Vždyt je prokázáno, že pouhé vakuum bakterie nezničí (jedna mise Apollo odmontovala z jedné nefunkční, několik mesíců/let na povrchu Měsíce umístěné sondy kameru, a zjistilo se, že pozemské bakterie tam bez potíží žily).
ondralukas1010
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 71
Reputace: 1
Registrován: 8.5.2014 17:07
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od ondralukas1010 »

Teraformace je právě tohle, zničení starého ekosystému planety, který bude nahrazen vhodnějším pro kolonizátory. Záleží na úhlu pohledu zda je to zničení přírodního bohatství nebo nutný krok vpřed.
Fredy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 0
Registrován: 29.4.2014 13:32
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Fredy »

Je propastný rozdíl mezi neobyvatelnou dírou, světem, kde žijí mikroby a světem, kde žije civilizace, kterou vystřílíme. ;)

A co jde o život ve vesmíru, nejlegračnější by bylo, kdyby my sme byli ten první život, co se právě teraformací rozšíří dále.
ondralukas1010
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 71
Reputace: 1
Registrován: 8.5.2014 17:07
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od ondralukas1010 »

Teď mě napadlo jak bude probíhat komunikace až najdeme cizí civilizaci, asi je nepravděpodobné že budou mít stejnou řeč a i význam posunků by mohl být jiný.

Aby jsem je nakonec doopravdy nevyvraždili :-D .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Dugi »

Hoši zlatí, to už jsme dost i za hranou sci-fi :lol: :lol: :lol:
Raději bych stočil debatu zpátky na obor našeho fóra, tedy kosmonautiku. Celé vlákno přesouvám do sekce Volná diskuse, protože v sekci Ostatní se řeší reálná kosmonautika.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Amper »

ondralukas1010 píše:Aby jsem je nakonec doopravdy nevyvraždili :-D .

Ze by jsme tahali za kratsi konec my vas nenapadlo ? Sice ve vetsine sci-fi nejaky udatny vedec/vojak prijde na to jak vyhrat ale mam obavu ze v realu by jsme mohli dopadnout fakt blede.
Fredy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 0
Registrován: 29.4.2014 13:32
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od Fredy »

Tak když vidím, že už dnes jsou téměř vynalezený bojový lasery pro použití na US válečných lodích (a k tomu i obdoba gaussových pušek), tak se neodvážím tipovat, co přinese další dekáda. :o
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Marťanská kronika a Rudý Mars

Příspěvek od indian22 »

Při úvahách nad terrafomací mne dříve napadala možnost částečné terraformace, to by třeba v případě Marsu obnášelo částečné navýšení tlaku na sice nepříjemnou, ale ne životu nebezpečnou hodnotu s trvalým pobytem pod kopulemi, které by zase díky menšímu namáhání mohly být méně odolné.
Jenže poslední dobou mne napadá otázka, proč terraformace? Není mnohem jednodušší zůstat na heliocentrické dráze? Ušetří se za energeticky i materiálově náročné starty z povrchu i problematické návraty, materiál v podobě různého kamení si stačí jen přitáhnout a využít, stavba rozměrné solární elektrárny je v podmínkách mikrogravitace také mnohem snazší. Pokud už uvažujeme v takovém měřítku, tak umělá gravitace vytvořená rotací už také dává jiný smysl, možná by ji mohly mít pouze obytné moduly, do beztíže by se tak chodilo pracovat.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“