SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Název mluví za vše
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od rexino »

Tak poslednú dobu sa v kozmonautike toho deje dosť na poli politiky a myslím že na to treba samostatnú tému a nepísať všade off topic po fóre. Čo si myslíte o týchto sporoch. Momentálne je aktuálny hlavne spor o motory RD 180 resp. NK 33, ktoré chcú Rusi zakázať na vynášanie vojesnkých satelitov (problém je čo myslia pod vojenským, či špionážne sondy, zbrane alebo proste všetko s označením NROL). Samozrejme všetky tieto info stoja iba na slovách Dmitrija Rogozina, ktorého,ako sme sa už naučili, netreba brať vážne takmer v ničom :lol: Ja si osobne myslím že najviac z toho môže ťažiť práve SpaceX, kde práve vďaka "okolnostiam" nedostali žiadne zákazky od armády. Mať strategický nosič postavený na ruských motoroch je prinajmenšom divné. Pokiaľ viem tak v USA je momentálne dosť motorov na 2 roky služby Atlasov a čo potom, ak by dodávka RD-čiek skončila.
Taktiež je tu aj vec so Sojuzmi a toto opäť hraje do karát SpaceX keďže sú so svojim DragonRiderom najdalej a ako jediný majú zaručený nosič bez ruskej technológie.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od Dugi »

Dívám se na to prakticky stejně. Pokud někomu hraje současná situace do karet, je to SpaceX.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od MRR »

To-Rexino díky za to, že si to sem dal :palec nahoru: , aspoň to bude pokope a ako si už napísal,na fóre nebude zbytočné OT

Dmitrij Rogozin je veľmi kontroverzní politik, ktorého hlavnou náplňou ( vychádzajúcou aj z povahovej stránky a spomienok na ZSSR ) je všemožne očierňovať a ohovárať USA a to nie je len momentálna zaangažovanosť kvôli Ukrajine ale už dávne námietky, ohovárania etc. najmä na pôde OSN kde si nikdy nenechal ujsť možnosť nejako zaútočiť na USA. Jeden Americký politik myslím povedal, že mať toho doma tak ľudia volajú po vojne s Ruskom.

V tomto zmysle je treba chápať jeho vyjadrenia, ktoré sú určené najmä pre povzbudenie Ruskej verejnosti a väčšinou ide o nezmysly, ktoré ak by boli uskutočnené tak by sa nezaobišli bez patričnej odozvy.

Je treba však rozlišovať a na rozdiel od populistických vyjadrení určených pre ruskú verejnosť typu nabudúce poletím v Tu-160 atp. sa napr. vyhrážka, že po šiestich rokoch nepredĺži využívanie Medzinárodnej vesmírnej stanice sa zdá byť reálna vzhľadom na to, že sa Rusko nechystá ďalšie moduly (napr. Nauka ) poslať hore, ale skôr to úmyselne zdržiava a pravdepodobne ich použije ako základ svojej budúcej vesmírnej stanice. takáto forma sankciovania a "vydierania" je zatiaľ veľmi účinná, všimnime si, že sankcie ktoré Rusko zasiahli neboli pre ekonomiku nijako veľmi závažné.
V podstate ide o formu ochrany pred výraznými sankciami, pretože Americko-Ruské systémy ( napr Rus. súčasti družíc ) ktoré sú vo vesmíre by sa neobišli bez postupu druhej strany, čo by poškodilo ako Ameriku tak aj Rusko.
Je to miernejšie ako napr. plyn ktorý by prinútil druhú stranu konať, zatiaľ čo toto jej len ďalej zväzuje ruky.
Kompletné zastavenie dodávky motorov RD 180 je nepravdepodobné, ale Rusom už dlhšie vadí, že sú používané na vynášanie vojenskej techniky ( nie je to len momentálny spor ) a tak zrejme budú v rámci istého politického nátlaku na USA požadovať aby na tieto úkoly motory NK 33 neboli používané.

Situácia naozaj veľmi nahráva SpaceX ktorý v podstate ako jediný vsadili na vlastné systémy a vyvinuli veľmi spoľahlivý nosič. SpaceX situáciu pochopil a začal vyvíjať nátlak na armádu. viz vyjadrenia E.M. o Atlasoch.
Armáda zatiaľ z praktických dôvodov nechce na spoluprácu zo SpaceX privoliť, nezostáva jej ale veľa možností a závislosť od Ruska je to posledné čo si praje takže v budúcnosti je to pre ňu asi najschodnejšia cesta.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od rexino »

Proti SpaceX samozrejme stojí armáda lobistov ULA v kongrese, skutočnosť že sa sebou ešte nemajú veľa štartov a hlavne nedostačujúci počet štartov, ktoré sú schopný urobiť za jeden rok. Problém je, že všetky podmienky boli splnene pre armádne zakázky a oni si to "len tak" dali všetko pre ULA. Ak by ale dostali tie peniaze tak by nebol problém rozšíriť výrobné linky, a napr. aj štarty, ktoré teraz robi Delta 4 heavy by boli pri FH reusable lacnejšie (aj keď potvrdit to neviem, to je len dohad). U ULA je práve problém RD 180. Som zvedavý ako to dopadne, ale tradične fandím SpaceX (veď kto nie :lol: ). Ja ale dúfam že aj tieto, aj keď nie veľa hovoriace, reči o trampolíne prinútia kongres, aby dali na pilotované lode dostatok financii aby sa dokončili v pláne, resp. aj skôr.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od Agamemnon »

nechce sa mi čítať všetko, tak som prečítal len posledný príspevok (jednak to je veľa zbytočného textu a potom podobný thread je na nsf, takže si viem predstaviť, čo sa tu píše)
rexino píše:Problém je, že všetky podmienky boli splnene pre armádne zakázky a oni si to "len tak" dali všetko pre ULA.
a toto nie je pravda, samozrejme...
- spacex má síce počet štartov splnených pre náklady kat. myslím, že B (určite nie tej najvyššej), ale to nie je jediná podmienka
- takže - spacex nemá splnené podmienky na štarty pre dod/usaf...
- falcon 9 nemá schopnosti na väčšinu štartov (niekto na nsf dával čísla, a vychádzalo to na cca 35% štartov atlasu v - a zvyšok by f9 lietať nemohol kvôli performance)
- spacex vôbec nemá vertikálnu integráciu (kde veľká väčšina nákladu od dod/usaf si ju vyžaduje)

btw -
- fh reusable je xy rokov ďaleko
- fh expendable možno poletí budúci rok, ale poletí slabšia verzia a kým poletí 53 t verzia, tak si ešte pár rokov počkáme (ak sa vôbec dočkáme)
- fh expendable, tak ako bude lietať, na niektoré orbity na delta iv heavy nestačí výkonovo
- a ak poletí fakt len to, čo som videl čísla, tak to nedá ani niektoré orbity atlasu 5-x51

edit:
ešte som zabudol...
fh, keď začne lietať... samozrejme nebude mať certifikáciu pre tie náklady
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od rexino »

Aký je rozdiel medzi slabšou a silnejšou verziou? :Drbe se na hlavě: A nie je nejaký odhad koľko tá slabšia verzia utiahne?
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od Agamemnon »

rexino píše:A nie je nejaký odhad koľko tá slabšia verzia utiahne?
posledné, čo som videl, je 35 t na leo

edit:
prvé verzie poletia určite bez cross-feedu... ale boli tam aj iné rozdiely, a nepamätám ale už aké... musel by som pohľadať niekde na nsf
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od rexino »

Takze to budu riesit priskrcovanim centralneho stupna? Mimochodom, neda sa to pri armadnych zakazkach vyriesit tak ze niektore starty by dostala SpaceX a niektore ula? Lebo potom nechapem Elonove vystupi v senate.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Agamemnon
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1162
Reputace: 23
Bydliště: Nemecko
Registrován: 10.6.2013 18:20
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od Agamemnon »

-
jj, predpokladam, ze ciastocne centr. stupen priskrteny bude...

-
samozrejme, ze ano...
spacex ide o to, aby zrusili ten posledny block buy, co ula dostala - xy startov na nasledujuce 3 roky alebo kolko to bolo...
spacex chce, aby na kazdy start bol samostatny tender, a nie ako teraz vsetko naraz (lebo na taky block buy spacex nemoze v podstate ani podat ziadost do sutaze, pretoze nema nosic na vsetky starty)

btw -
elonove vystupenia su hlavne pr a politika... malokedy je to nieco technicke a pod... take veci ovela viac prichadza zo strany gwynne shotwell
Per aspera ad astra [42]
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SpaceX vs. (ULA vs. Rusko)

Příspěvek od rexino »

http://www.hlavnespravy.sk/rogozin-spoj ... umu/291121
Tak Rusi sa začinaju spoliehať na Čínu. Neviete ako je to teraz s tým americkým keroloxovím motorom? Má sa vyvýjať nový motor, alebo to neriešia. A vedeli by vôbec američania postaviť motor tak efektívny ako RD-180? Sú schopný navrhnúť a hlavne skonštruovať použiteľný motor s uzavretým cyklom? :Drbe se na hlavě:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“