Teleskop na Měsíci ?

Název mluví za vše
Odpovědět
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Teleskop na Měsíci ?

Příspěvek od sirzachy »

Je to už dlouho a mrzí mě, že se od tohoto plánu upustilo.... Kdysi se plánovalo postavit teleskop přímo na Měsíci... Četl jsem si o tom jeden docela starý článek, kde se to rozebíralo... Přijde mi, že by to bylo daleko efektivnější, než vyslat JWST....
Můžete mi o tom prosím napsat více informací ? :-)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Teleskop na Měsíci ?

Příspěvek od Gubarev »

O konceptu dalekohledu na Mesici se zacalo uvazovat cca nekdy pred 2 lety. I v nekterem zdejsim klubu
se to objevilo, ale zatim se mi to nepodarilo najit.

Ale slo by o maly astronomicky dalekohled, tusim radiovy, ktery by mel vyhodu, ze by byl stineny
pred radiovym smogem pozemske atmosfery (vysilani apod...byl by na odvracene strane Mesice)

Nelze to srovnavat s infracervenym JWST, ktery bude mapovat pocatky vesmiru a bude mit
zorne pole cca o pul milionu sv.let dal, nez treba Hubble.

Ty dva koncepty jsou neporovnatelne, stejne jako nemuzes srovnavat motorku a TGW,
i kdyz to jsou oba dopravni prostredky.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Teleskop na Měsíci ?

Příspěvek od Gubarev »

Az bude chvilka, zkusim pohledat ten starsi clanek.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Teleskop na Měsíci ?

Příspěvek od sirzachy »

http://technet.idnes.cz/na-mesici-bude- ... vesmir_vse

Tohle se mi velmi líbilo a těch výhod je podle mě spousta, píše se o tom i v samotné článku...

Sice je to trochu scifi, ale přišlo by mi lepší, kdyby místo ISS jsme měli základnu na Měsíci, která by byla spojená s vybudováním teleskopu a podle mě by to nebylo nereálné, vždyť na měsíci jsme byli před několika desítkami let a od té doby technika pokročila dopředu... Navíc pozorování z Měsíce by bylo mnohokrát lepší, než pozorování ze Země.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Teleskop na Měsíci ?

Příspěvek od Gubarev »

No jedna věc je ISS par set km nad hlavou. Levnější úsržba/zásobování, ale v případě závady se
posádka přinejhorším nasouká do modulů a přistanou na Zemi. S Měsícem je to daleko komplikovanější.
V první řadě jsi už mimo ochranné el.mag. pásmo Země, trvá to pár dní se na/z Měsíce dostat, nemluvě
o nákladech tam zbudovat cokoli pro posádku.

Zamysli se, proč se člověk tolik desetiletí nevydal na Měsíc znovu (kromě nedávného landeru/vozítka Číny).
Finance. A pak ještě finance.

Ad pozorování z Měsíce/Země:
V optické části spektra na Měsíc nedostanem nic tak velkého a výkonného, jako zrcadla největších observatoří -
ať těch stávajících, či těch připravovaných. Dnes mají všechny adaptivní optiku a s velikostí primárního zrcadla
ti i krz atmosféru dají lepší výsledky, než malá zrcadla v kosmickém prostoru.
Navíc provoz a údržba je nezměrně levnější.

Kolik by mělo to zrcadlo na Měsíci?
Jak by vyřešili ty brutální výkyvy teplot, když na poz. observatořích už vadí rozdíl pár stupňů??...
(zrcadla jsou na to hodně náchylná)

Ten článek, cos posílal jsem nestihl přečíst, ale je to jiný projekt, než o jakém jsem psal dříve.
Jak bude chvilka, přečtu to.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“