Terraformácia Marsu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Vaclavik píše:
VitezslavSkorpik píše:Jinak na Marsu mohou mikroorganismy přežít již teď, pokud jsou někde v půdě nebo v ledové krustě.
Pro toto téma zásadní připomínka. Na žádném jiném přirozeném tělese sluneční soustavy kromě Země se půda nevyskytuje.
Jasně, máš samozřejmě naprostou pravdu. Bylo myšleno v povrchové vrstvě respektive zkrátka kdyby žily pod povrchem. Ale vyjádřil jsem se v rychlosti a špatně.

A díky za doplnění hloubky potřebné pro ochranu před radiací.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od indian22 »

Jasně pandpermie je v tomhle kontextu velmi zajímavé téma. Tím právě navážu dál, je zjevné že pokud by případný mikroorganismus měl v DNA něco jiného než to notoricky známé A C G T, tak je celkem jasné na čem jsme, ale pokud by byly stejné tak je tu furt za možnost, že život si zrovna tyto báze z nějakého důvodu vybírá přednostně. Jistě je tu právě i ta možnost, že život nám přebehl bez naší účasti nebo pomoci, ale i to lze vystopovat, ovšem za předpokladu, že to co tam najdeme je pokud možno co nejpůvodnější.

Ten případný místní život může být po setkání s tím pozemským sice ne zahuben, to by asi nezvládly ani ty bakteriální supermani, v pro ně cizím prostředí a v početní menšině bych na ně nevsadil, ale můžou ho pozměnit, místní mikrofauna se s nimi bude muset vypořádat a může (neříkám že musí) to na ní zanechat nějaké změny a jelikož libovolný výzkum probíhá tak nějak už principu zrovna na místě možné kontaminace, tak i kdyby ta změna byla také místní a třeba i dočasná tak my to nemusíme poznat.

Ano bezpečná hloubka je podle současných poznatků skutečně necelé dva metry, proto exomars má vrtat do těch dvou metrů
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

Vaclavik píše: Pro toto téma zásadní připomínka. Na žádném jiném přirozeném tělese sluneční soustavy kromě Země se půda nevyskytuje.
Na Marsu je půda? Myslel jsem že půda se vyskytuje pouze na Zemi, neboť je součástí definice obsah mikroorganismů (o kterém tady sice spekulujem, ale nemáme jej potvrzený).
indian22 píše: Ten případný místní život může být po setkání s tím pozemským sice ne zahuben, to by asi nezvládly ani ty bakteriální supermani, v pro ně cizím prostředí a v početní menšině bych na ně nevsadil,
Invazivní druhy na Zemi dokážou místním ekosystémům pořádně natropit, ač jsou v počátku také zpravidla v menšině a cizím prostředí. Ono to cizí prostředí taky může znamenat třeba absenci jakýchkoliv predátorů. Ikdyž samozřejmě jakékoliv cizí prostředí na Zemi je pro pozemský organismus mnohem důvěrnější než Mars..
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Malky píše:Na Marsu je půda? Myslel jsem že půda se vyskytuje pouze na Zemi, neboť je součástí definice obsah mikroorganismů (o kterém tady sice spekulujem, ale nemáme jej potvrzený).
Ano, půdy se vyskytují jen na Zemi. Michal Václavík reagoval na můj komentář, kde jsem psal, že mikroorganismy by na Marsu mohly přežít v Marsovské půdě. Myslel jsem samozřejmě, že by mohly přežít hlouběji pod povrchem, ale nepřesně jsem se vyjádřil.
Malky píše:Invazivní druhy na Zemi dokážou místním ekosystémům pořádně natropit, ač jsou v počátku také zpravidla v menšině a cizím prostředí. Ono to cizí prostředí taky může znamenat třeba absenci jakýchkoliv predátorů. Ikdyž samozřejmě jakékoliv cizí prostředí na Zemi je pro pozemský organismus mnohem důvěrnější než Mars..
Pokud by někoho zajímala problematiky invazních druhů, doporučuji k tomu tuto přednášku:
Naposledy upravil(a) VitezslavSkorpik dne 8.6.2016 19:15, celkem upraveno 1 x.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od indian22 »

Invazivní druhy na Zemi dokážou místním ekosystémům pořádně natropit, ač jsou v počátku také zpravidla v menšině a cizím prostředí. Ono to cizí prostředí taky může znamenat třeba absenci jakýchkoliv predátorů. Ikdyž samozřejmě jakékoliv cizí prostředí na Zemi je pro pozemský organismus mnohem důvěrnější než Mars.
Mám takový pocit, že píšeš vlastně to samé co já, vlastně sis odpověděl poslední větou. Tady je predátor číslo jedna rozhodně prostředí. A přesně to mám na mysli, i kdyby se naši zavlečení mikroby na něco zmohli, tak doma je doma. Jenže nic není zadarmo mohla by utrpět místní diverzita, těžko hádat k čemu všemu by mohlo dojít, v případě nějaké kompatibility možná i k horizontálnímu přenosu, cokoli z toho je pro vědu prohra.

Přednášky si určitě pustím, na oplátku dám látku k přemýšlení. Jakoby nás někteří redaktoři sledovali.
http://21stoleti.cz/2016/05/31/jake-poz ... -na-marsu/
Jde o mou navždy první lásku z řad extrémofilů Deinococcus radiodurans, přivedl mě k ní Ludvík Souček Povídkou Pan Kolega. IMHO není bez zajímavosti, že jejich strategie je podobná systémům používaných zajištění požadavků extrémně vysoké spolehlivosti v IT. A sice trojnásobné jištění, využívající toho, že stejná chyba ve dvou systémech ze tří je krajně nepravděpodobná, takže v případě nesrovnalostí se opravuje ten jeden odlišný.
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2007_03_rad.php

I když se časem objevili další neméně fascinující druhy (http://www.osel.cz/2188-radioaktivita-j ... ivota.html a jiné), tak Deinococcus radiodurans má v mém soukromém panoptiku čestné místo. :-D
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

indian22 píše:
Invazivní druhy na Zemi dokážou místním ekosystémům pořádně natropit, ač jsou v počátku také zpravidla v menšině a cizím prostředí. Ono to cizí prostředí taky může znamenat třeba absenci jakýchkoliv predátorů. Ikdyž samozřejmě jakékoliv cizí prostředí na Zemi je pro pozemský organismus mnohem důvěrnější než Mars.
Mám takový pocit, že píšeš vlastně to samé co já, vlastně sis odpověděl poslední větou. Tady je predátor číslo jedna rozhodně prostředí. A přesně to mám na mysli, i kdyby se naši zavlečení mikroby na něco zmohli, tak doma je doma. Jenže nic není zadarmo mohla by utrpět místní diverzita, těžko hádat k čemu všemu by mohlo dojít, v případě nějaké kompatibility možná i k horizontálnímu přenosu, cokoli z toho je pro vědu prohra.

Přednášky si určitě pustím, na oplátku dám látku k přemýšlení. Jakoby nás někteří redaktoři sledovali.
http://21stoleti.cz/2016/05/31/jake-poz ... -na-marsu/
Jde o mou navždy první lásku z řad extrémofilů Deinococcus radiodurans, přivedl mě k ní Ludvík Souček Povídkou Pan Kolega. IMHO není bez zajímavosti, že jejich strategie je podobná systémům používaných zajištění požadavků extrémně vysoké spolehlivosti v IT. A sice trojnásobné jištění, využívající toho, že stejná chyba ve dvou systémech ze tří je krajně nepravděpodobná, takže v případě nesrovnalostí se opravuje ten jeden odlišný.
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2007_03_rad.php

I když se časem objevili další neméně fascinující druhy (http://www.osel.cz/2188-radioaktivita-j ... ivota.html a jiné), tak Deinococcus radiodurans má v mém soukromém panoptiku čestné místo. :-D

Díky za odkazy, článek v 21. století jsem i zaznamenal, ale dosud nepřečetl. I já si dovolím přidat jeden odkaz ze stránek kamaráda Tomáše Petráska, jednoho z kamarádů astrobiologů. Týká se rekordů extremofilních organismů: http://www.distantworlds.wz.cz/DisWorld ... /Extre.htm

Tomáš Petrásek měl v Praze i zajímavou přednášku o panspermii, ale bohužel video není zatím zveřejněné.

Jinak když tady vidím odkaz na Aldebaran. Od čtvrtka do neděle jsem s Aldebaranem na Astrosoustředění, bude tam i jejich biofyzik Vítězslav Kříha, zkusím s ním tedy některé zde nadnesené otázky prodiskutovat.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od Malky »

Indian, rozhodně souhlasím, jen jsem chtěl namítnout že i v cizím prostředí se dá prosperovat, ale samozřejmě že ta šance na Marsu je mnohem menší než kdekoliv na Zemi.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
VitezslavSkorpik
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 226
Reputace: 125
Bydliště: Praha
Registrován: 30.4.2013 2:38
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od VitezslavSkorpik »

Malky píše:Indian, rozhodně souhlasím, jen jsem chtěl namítnout že i v cizím prostředí se dá prosperovat, ale samozřejmě že ta šance na Marsu je mnohem menší než kdekoliv na Zemi.
V cizím prostředí se dá někdy nejen prosperovat, ale dá se tam prosperovat mnohem víc než v původním prostředí, zvláště chybí-li přirození nepřátelé. Dokladem budiž řada invazních druhů na Zemi... Samozřejmě co se týče Marsu bychom se již pouštěli do obrovských spekulací.
skeptik, horolezec, astronom

Richard P. Feynman: "První pravidlo vědy zní, že nesmíte oklamat sami sebe. A oklamat sebe je nejsnazší."
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od jregent »

Nasa: Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS)

Nasa ends year-long Mars simulation on Hawaii
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-37211051
Tým šesti lidí ukončil simulaci letu na Mars na Havaji, po jednoroční izolaci.

v češtině

Rok na ‚Marsu‘ znamená jednu sprchu týdně. Na Havaji skončil experiment NASA
http://relax.lidovky.cz/rok-na-marsu-zn ... ranici_ele
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Terraformácia Marsu

Příspěvek od jregent »

Univerzita vypsala kurz přežití na Marsu. O předmět, jenž naučí žití na rudé planetě, je velký zájem
http://magazin.aktualne.cz/kuriozity/un ... 5900fea04/

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“