Další obří astronomické observatoře - MIX

Název mluví za vše
Odpovědět
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od ptpc »

Čo by som k mojej argumentácii ešte doplnil...

Gubarev, áno, máš pravdu viazaná rotácia nie je ideálna pre vznik života. Ja som v podstate nič iné netvrdil. Je možné že život by vznikol aj na takejto planéte. Ako si sám napísal v prvom odstavci je tam niekoľko ale a to samo osebe už možnosti vzniku života znižuje. Napr. čo keď voda nie je v oblasti terminátora? Tým pádom je život pasé, pretože ju potrebujeme v kvapalnom stave. Takýchto otázok je veľmi veľa. Samozrejme že sa môžeme hrať s rôznymi okrajovými podmienkami čo sa týka atmosféry alebo iných parametrov. Z toho dostaneme však to, že je oveľa menšia pravdepodobnosť vzniku života ako jeho „nevzniku“. K tej viazanej rotácii – vychádzal som z informácii vyplývajúcich z numerických modelov.

S tým že aj na Zemi boli podmienky nevhodné pre vznik života sa dá na prvý pohľad súhlasiť. Lenže čo to vlastne znamená? Veľkým problémom je, že máme nejaké predpoklady čo by asi bolo nutné aby život na Zemi vznikol. Ale akosi sme narazili na hranicu kde nevieme ako z ingrediencií čo tu mohli byť vznikli vyššie stavebné kamene potrebné pre vznik života. A ešte horšie je to že v podstate ani nevieme ako ďalej. Takže vlastne ani nevieme posúdiť podmienky na iných planétach či sú alebo nie sú vhodné pre život.

Čo sa týka tých oceánov na exoplanétach okolo červených trpaslíkov, to sa mi moc nezdá. Lebo ak tie planéty majú viazanú rotáciu, oceány vody tam nebudú – max. nejaká kvapalná voda v oblasti terminátora. Ďalej je problémom žiarenie UV a RTG ako aj samotný slnečný vietor. Ak by planéty mali viazanú rotáciu, nemali by magnetické pole a ak by aj mali zo začiatku atmosféru (akúkoľvek) tak by ju časom stratili – viď. Mars. Aj keď si spomínal že exoplanéty nemusia mať viazanú rotáciu, z našej Slnečnej sústavy máme veľa príkladov že je veľa takých prípadov. Ale beriem že toto nie je argument. Ale ako som spomínal, tá viazaná rotácia vychádza zo simulácii takýchto sústav. Bohužiaľ oblasť habitabilnej zóny = viazaná rotácia pri planetárnych sústavách okolo červených trpaslíkov.

S tým objavovaním exoplanét aj tam kde sme ich nečakali plne súhlasím. Čiže sme zistili že naše predpoklady boli nesprávne. Problémom ale je že pri hľadaní života ani nevieme posúdiť či podmienky sú alebo nie sú vhodné pre jeho vznik.

Aby som to zhrnul – aby vznikol život na Zemi muselo sa zísť veľmi veľa nutných faktorov či už z materiálneho hľadiska ako aj z hľadiska časového. A v súčasnosti ani nevieme aké všetky to museli byť. Môj pohľad na tento problém je taký že čím sú naše vedomosti lepšie tým viac klesá pravdepodobnosť života mimo Zeme. A to sme tu len tak naťukli problémy v rámci planetárnych sústav okolo červených trpaslíkov. A je ďalších mnoho podmienok ktoré musia byť splnené vo väčších merítkach Vesmíru.

Ale súhlasím s tebou že je to veľmi zaujímavé dobrodružstvo... :)

P.S.1: Napísal by som ti SZ ale nechcel som aby bol matej ukrátený. Len dúfam, že nebude sklamaný.
P.S.2: Ak by to bolo moc OT v tomto vlákne, tak by som navrhoval presun buď do vlákna Fermiho paradox alebo do vlákna Exoplanety.
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od Gubarev »

ptpc píše:Čo by som k mojej argumentácii ešte doplnil..
Díky za odpověď, zas to potrvá, než bude chvilka reagovat, tak to neber tak, že téma usnulo.. ;)

Krátké ale moc zaímavé povídáí Katie Bouman na TEDx. Teď se podílí na vývoji algoritmů pro EHT.

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od Gubarev »

A abych nezapomněl, Arecibo má nové stránky

http://www.naic.edu/

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od ptpc »

Gubarev píše:
ptpc píše:Čo by som k mojej argumentácii ešte doplnil..
Díky za odpověď, zas to potrvá, než bude chvilka reagovat, tak to neber tak, že téma usnulo.. ;)


Ok. :)

Díky za video. Simuláciami ako by sme videli čiernu dieru (teda okrem iného) sa zaoberá aj prof. Stuchlík a jeho tím spolupracovníkov na Sliezskej Univerzite v Opave.

Inak, holka je celkom k svetu... :-D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od Gubarev »

Parádní krátký dokument o spektroskopu MUSE instalovaném na 4. teleskopu VLT (Yepun) na Paranalu.



https://www.eso.org/public/usa/announce ... 7025/?lang
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od ptpc »

Gubarev píše:Parádní krátký dokument o spektroskopu MUSE instalovaném na 4. teleskopu VLT (Yepun) na Paranalu.
Presne tak, parádny dokument!
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od ptpc »

Také pohodové časozberné video z pozorovania rôznych observatórii v 4K kvalite:

Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1654
Reputace: 587
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od Edemski »

Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1023
Reputace: 338
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od Alchymista »

Dosť ma prekvapuje, že to prevážali "ešte žeravé".
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvek od ptpc »

Ďalšie animácie teleskopu ELT:





Naposledy upravil(a) ptpc dne 13.6.2017 17:14, celkem upraveno 2 x.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“