Další obří astronomické observatoře - MIX

Název mluví za vše

Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvekod Gubarev » 29 zář 2017, 00:13

Podivné struktury v mlhovině Saturn

Působivá planetární mlhovina NGC 7009, známá též pod jménem Saturn, se zjevuje z temnoty v podobě skupiny podivně tvarovaných bublin krásně svítících v odstínech růžové a modré barvy. Tento pestrobarevný snímek byl pořízen pomocí výkonného zařízení MUSE a dalekohledu ESO/VLT v rámci projektu, který se poprvé zaměřil na mapování rozložení prachu v nitru planetární mlhoviny. Mapa odhalující paletu komplikovaných prachových struktur – obálek, hal i podivných vlnitých útvarů – astronomům pomůže pochopit, jakým způsobem se v planetárních mlhovinách utvářejí typické symetrické útvary.

Mlhovina Saturn (Saturn Nebula) se nachází asi 5 000 světelných let od nás a na obloze ji nalezneme v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Své jméno získala díky podivnému tvaru, který vzdáleně připomíná planetu Saturn.

Ve skutečnosti však planetární mlhoviny (planetary nebulae) nemají s planetami nic společného. Mlhovinu Saturn vytvořila málo hmotná hvězda, která v závěrečné fázi svého života expandovala do vývojové fáze rudého obra a následně začala odhazovat vnější plynné obálky. Hmotu odfukoval silný hvězdný vítr a intenzivním ultrafialovým zářením (ultraviolet) ho ozařovalo odhalené horké jádro umírající hvězdy. Vznikla tak mlhovina tvořená prachem a barevně svítícím plynem. V srdci mlhoviny Saturn leží zbytek samotné hvězdy, viditelný i na snímku, který se pomalu stává bílým trpaslíkem.

http://www.eso.org/public/czechrepublic/news/eso1731/

http://www.eso.org/public/archives/images/screen/eso1731c.jpg
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 6657
Registrován: 17 úno 2013, 21:24
Bydliště: Praha Letná

Re: Další obří astronomické observatoře - MIX

Příspěvekod marekS » 10 říj 2017, 11:38

Obrovský nový 500 metrový teleskop FAST v Číne objavil dva nové pulzary : :palec nahoru:
Čínski vedci oznámili objav dvoch nových pulzarov, ktoré označujú ako prvé potvrdené nálezy z najväčšieho teleskopu sveta.Nové pulzary PSR J1859-01 a PSR J1931-02, tiež označované ako FAST pulsar 1 a 2 (FP1 a FP2), boli objavené 22. a 25. augusta a potvrdené teleskopom Parkes v Austrálii 10. septembra.
"FP1 je pulzar s rotáciou 1,83 sekundy a vzdialenosťou 16 tisíc sv. rokov a FP2 je pulzar s časom rotácie 0,59 sekundy a vzdialenosťou 4 100 svetelných rokov," povedal Li Di, Námestník hlavného inžiniera projektu FAST.
Riaditeľ Yan Jun povedal, že "dva nové objavené pulzary symbolizujú úsvit novej éry systematických objavov čínskych rádiových ďalekohľadov."

https://gbtimes.com/chinas-huge-new-fas ... ew-pulsars

https://static.gbtimes.com/uploads/old/2016/09/09/fast-radio-telescope-guizhou-june-2016-cd-1.jpg
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 1816
Registrován: 08 srp 2012, 09:57

Předchozí

Zpět na Volná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků