Mars Base Camp - zakladna na orbite Marsu

Název mluví za vše
Odpovědět
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 333
Reputace: 224
Registrován: 9.11.2018 11:04
Mars Base Camp - zakladna na orbite Marsu

Příspěvek od Hawk »

Koncepce od LM, doba pilotovane mise cca 1000 dni:

https://www.lockheedmartin.com/en-us/pr ... -camp.html
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Mars Base Camp - zakladna na orbite Marsu

Příspěvek od DrHorak »

Hawk píše:Koncepce od LM, doba pilotovane mise cca 1000 dni:

https://www.lockheedmartin.com/en-us/pr ... -camp.html

Prosím, prosím - nemůžeš se více rozepisovat? Ne každý (třeba já) chce prohlížet všechny odkazy.
A když už zakládáš nové vlákno, tak bych očekával nějaký úvod. :o
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 333
Reputace: 224
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Mars Base Camp - zakladna na orbite Marsu

Příspěvek od Hawk »

DrHorak píše: Prosím, prosím - nemůžeš se více rozepisovat? Ne každý (třeba já) chce proh
lížet všechny odkazy.
A když už zakládáš nové vlákno, tak bych očekával nějaký úvod. :o
Na tom jednom odkazu jsou ale fakt souhrnne informace vcetne pekneho grafickeho znazorneni stanice.

Vlastni tema si to podle me urcite zaslouzi. V tematu o SpaceX je treba tema Mars Base Alpha, a to je proti teto vizi zatim scifi. protoze Mars Base Camp pocita s vyuzitim technologii, ktera snad konecne budou po letech vyvoje v rutinnim provozu(zejmena SLS+Orion).

Argumenty pro tuto vizi jsem nechtel moc psat, protoze bych papouskoval v podstate to co jsem napsal ve vlaknu zde(http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=44&t=3284):
Koncepce orbitalni stanice jako predvoje "kolonizace" jine planety/mesice se mi v soucasne dobe libi zejmena z duvodu ,ze vyznamne snizuje riziko stopnuti projektu napr. pri fatalni nehode behem pristani cloveka na Marsu, kde rizika selhani jsou relativne vysoka. Tezko se zrusi projekt "dobyvani" Marsu ,kdyz na orbitu bude plne zarizena obydlena stanice.
A naopak samotny provoz stanice u jine planety/mesice, kdyz napr. dokovani u stanice rutinne zvladame, je relativne bezpecna a casem proverena zalezitost. Po Saljutech, Skylabu, Miru, ISS je cas tyto koncepce vyzkouset i trochu dal od Zeme. A pokud se povede i Gateway, proc to nevyzkouset u Marsu.
Z orbitu muzeme diky rychle odezve ovladat roboty primo flexibilne na povrchu , coz by jen rozsirilo skalu moznosti robotickeho vyzkumu vcetne pripravy zakladny pred pristanim cloveka.
Rizika dlouheho pobytu v "otevrenem" kosmu dostatecne zjistime na Gateway. Co je trochu skoda, ze jsme rezignovali na problematiku vytvoreni umele gravitace pomoci rotace resp. odstredive sily. Nulova gravitace pri nekolikaletych pobytech ve stavu beztize muze byt velky problem.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“