Mars One

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Greene
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 219
Reputace: 1
Bydliště: Jihlava
Registrován: 22.12.2011 22:52
Kontaktovat uživatele:
Mars One

Příspěvek od Greene »

Oni to sice myslí vážně,ale myslím že to patří sem :-D
http://www.novinky.cz/veda-skoly/269355 ... -show.html
"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!"Jurij Gagarin
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Dneska večer mi to ze Streamu nabízeli jako téma na příští týden do Dobývání vesmíru. Prý by to diváky zaujalo. :-D
Tak uvidíme jak to bude :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Já bych to, být vámi, umístil do sekce Soukromý sektor. ;) Když vidím lidi, co za tím stojí, mám takové tušení, že se jim to zřejmě povede.

Máme 21.století plné globálních TV atrakcí, kde tečou peníze proudem a tohle je přesně model projektu, který má v tomto století šanci. Pokud se to udělá jako celosvětová show, tak si to na sebe v pohodě vydělá. Nakonec lidi za kosmonautiku zaplatí ne proto, že je to dobré pro vědu a stát jim to vezme z daní, ale proto, že sami chtějí, aby se mohli dál bavit. Tady je výhoda, že dramaturgové ani nebudou muset vymýšlet krizové situace, protože jich bude v reálu dost a dost. Navíc budou diváci vědět, že narozdíl od pozemských reality show, na Marsu těžko někdo otevře dveře a řekne:"Konec nebezpečí, pojďte sem do studia."

O zásoby a vybavení taky nebudou mít nouzi. Firmy se budou předhánět, aby se na Marsu objevily právě jejich výrobky s patřičně velkým logem. Myslím, že lodě, moduly a skafandry také nebudou takhle bílé. Spíše to celé bude připomínat závody F1 s reklamou na každém volném centimetru. Možná, že soutěžící budou ve svém volném čase kreslit za úplatu jména firem do písečného povrchu. :-D
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars One

Příspěvek od Lakely »

No, bavím se :-D Já tedy asi vždy budu patřit k těm zapšklým staříkům, kteří v komerčním bláznovství, tlačícím se do vesmíru v podobě reality show bude nadále spatřovat jen hluboký sociálně kulturní úpadek celé naší Euroatlantické civilizace (Ne, že by existovalo více jiných cest, že), ale pokud se podaří soukromým firmám přistát s pár odvážlivci v roce 2023!! na Marsu, tak tedy klobou dolů a bude to zřejmě první realitishow, kterou bych sledoval. xD
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Píší, že rozpočet pro první 4 lidi na Marsu je 6 miliard dolarů. Pro příklad uvedu jinou dnes hlavně TV záležitost, kterou sledují miliardy lidí na planetě. Tou je Olympiáda. Ta letošní operuje s rozpočtem 9,3 miliardy liber ! a díky sponzorům, vysílacím právům a reklamě vůbec, se ve finále většinou jedná o ziskovou záležitost. Přitom netrvají ani 3 týdny a každá další Olympiáda spolkne zase další několikamiliardový rozpočet. Takže i finanční stránku Mars One bych viděl reálně.
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Mars One

Příspěvek od Bojodun »

tomas:zrovna ta olympiáda má takouvou sledovanost právě díky tomu, že trvá jen tři týdny a je jednou za čtyři roky, pokud by trvala nepřetržitě, měla by za chvíli sledovanost jen pár desítek tisíc lidí denně. Ono i u Apolla velmi klesala sledovanost s každou další misí. Takže si myslím, že by se nejednalo o zrovna úspěšný projekt, prvních pár měsíců by možná sledovaly i dvě miliardy lidí, jenže pak příde stereotyp a sledovanost padne někam na úroveň americkýho prime-time seriálu, kdy na to budou čučet hlavně nadšenci, cestu první grupy to sice zaplatí, ale je otázka jestli za dva roky roky vůbec vyšlou další, větší smysl by tenhle systém měl třeba u Planetary Resources, pokud by se na nějakém větším asteroidu v hlavním pásu pokusili postavit nějakou větší těžební/výrobní stanici, kde by již byla nutná přítomnost lidí, mělo by to výhodu v tom, že show by umořila slušnou část nákladů na projekt a pokryla by dobu, kdy by se ještě netěžilo a ve chvíli kdy by spadla sledovanost, by už byl na cestě k zemi první náklad vzácných kovů a show už by nebyla potřeba :-D
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Bojodun: Myslím, že na to oni i hrají, aby to zaplatily první expedice. Co se týče TV zpracování tak velikostí a globálním sponzoringem to bude spíše připomínat velké sportovní akce. Zpracováním zpočátku castingové soutěže typu Superstar a pak ve finále Big Brother. Na tomhle řešení se mi líbí, že díky tomu, že to není projekt kosmických agentur, nebudou tahanice o to, kdo vstoupí na povrch jako první. To totiž rozhodnou TV diváci. To je motivace pro lidi u obrazovek: svojí SMS(nebo, co se bude za 10 let používat k hlasování) mohu ovlivnit dějiny. Kdo se stal nějakou Superstar se nikde neučí a ani to asi už dnes nikoho nezajímá, ale kdo stanul první na nějakém kosmickém tělese, ano.

Dugi: já bych se toho tématu do DV rozhodně nebál, materiálu je dost. Včera jsem přelouskal všechny informace, co mají na stránkách. Mohlo by to být hodně atraktivní téma.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Mars One

Příspěvek od tomas »

MARS ONE (http://mars-one.com)
Tento projekt se zrodil v hlavách několika osob. Předně tvůrce TV formátu Big Brother Paula Römera a teoretického fyzika, nositele Nobelovy ceny Gerard'ta Hoofta.



Jde o to, udělat z lidské výpravy na Mars ziskovou záležitost pomocí TV zpracování celého projektu formou reality show. Celý loňský rok realizační tým jezdil po celém světě a sháněl firmy a další instituce pro tento projekt. Postupně se také rýsovala podoba celé expedice. Dlužno říci, že se bude jednat o expedici jednosměrnou. Takže lidé budou spíše kolonizátory Marsu než pouhými návštěvníky.

K realizaci bude využito toliko stávajících technologií od firem, které v kosmickém průmyslu již mají za sebou úspěšné nasazení svých technologií.
- Raketu a přistávací obytné moduly dodá SpaceX
- Skafandry, různé nafukovací moduly a přistávací airbagy dodá ILC Dover, která podobné věcičky vyráběla už pro Apollo nebo pro Spirit a Opportunity.
- MDA Corporation, která dodávala robotické systémy pro raketoplán, ISS, ale i pro martská vozítka se postará o totožné vybavení pro tuto misi.
- Paragon Space Development dodá systémy podpory života. Její výrobky jsou nejen na palubách kosmických objektů, ale i v mořských hlubinách.
- Surrey Satellite Technology má bohaté zkušenosti v oblasti komunikačních satelitů
- Thales Alenia Space, která se podílela například na modulech ISS Node 1,2, Cupola nebo Columbus, se postará o marsovské příbytky.

Příprava na expedici započne hned příští rok (2013). V nehostinné poušti na Zemi se postaví kopie budoucí martské základny. Tam se bude odehrávat výběr a výcvik kandidátů. Jejich převýběr a testování budou provádět zkušení odborníci, kteří mají co dočinění s přípravou kosmonautů. Z nich si ve finále za 10 let vyberou diváci ty, kteří poletí na Mars. Pokud jste viděli některou z castingových pěveckých soutěží, bude vám poměrně jasný princip.


V roce 2014 odstartují dvě sondy respektive budoucí retranslační satelity. Jeden z nich se usadí na areostacionární dráze Marsu ve výšce 17 000 km nad povrchem. Druhý satelit bude obíhat okolo Slunce na stejné dráze jako Země vzdálen od ní 60°. Pokud bude Slunce mezi Zemí a Marsem, bude tento satelit zprostředkovávat signál z martského satelitu. Vypadá to, že kosmonauti budou moci komunikovat i přímo přes tento druhý satelit, takže může sloužit i jako záložní komunikační kanál.

V roce 2016 do cílové oblasti přistane první Red Dragon s prvními zásobami trvanlivých potravin a vody.

2018 bude rokem přistání Roveru. Jeho podobnost s oběma nezdolnými vozítky Spirit a Opportunity je čistě záměrná. Nabude ale tolik sloužit vědeckému zkoumání jako spíše k přípravě a budování základny. Dá se říci, že to bude první marsovský víceúčelový bagr.


V roce 2021 by už na marsu měla stát základna skládající se z 2 obytních modulů, dvou modulů na podporu života, a dvou zásobovacích modulů (první z 2016). Přibude též další Rover a panely solárních baterií.


2022 by měla být základna plně funkční a ozkoušená včetně získávání vody z podpovrchového ledu, výroby kyslíku z ní a dýchatelné atmosféry uvnitř obytných modulů. 14. září 2022 pak odstartuje k Marsu diváky vybraná čtyřčlenná lidská posádka. Od zaparkování retranslačních satelitů budou moci diváci sledovat průběh přípravy i let kosmonautů.


2023 by se měl stát rokem přistání prvních lidí na Marsu. Posádka pospojuje všechny moduly k sobě pomocí průlezů, zapojí všechny solární panely a započne průzkum rudé planety.


Každé dva roky při otevřeném startovacím okně přibude na základnu další čtyřčlenná posádka. Ta s sebou přiveze další části základny např moduly, další rover nebo stroj na výrobu stavebních meteriálů z martské půdy. Základna se tak bude dále rozšiřovat. Od tétochvíle se bude snažit posádka o maximální soběstačnost, například pomocí pěstování vlastních potravin v improvizovaných sklenících.

zdroj:http://mars-one.com
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Já nevím, zní to tak krásně ... že se až bojím, že to nevyjde. Nosičem má být Falcon Heavy? :roll:
Rok 2023 mi přijde hodně odvážný když uvážím kolik problémů je potřeba překonat.
Jinak díky, tomasi, že jsi to tak dobře zpracoval a sehnal k tomu tolik informací.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Máš pravdu, že to vypadá hodně odvážně. Kdyby v tom nebyli zamontovaní ti vědci a kosmické firmy, tak bych tipoval, že chtějí lidi nalákat na Potěmkinovu vesnici t.j. postavit v poušti kopii základny, nechat je zvolit, kdo má přistát a pak celý projekt stornovat, protože už budou mít nahrabáno.

Vzhledem k tomu, že i Elon Musk má zájem na dobytí Marsu a navíc to pro jeho firmu bude hodně zakázek, tak si myslím, že by si podobné postranní úmysly posichroval ve smlouvě.

Ano, hlavní raketou se má stát Falcon Heavy. Ta kromě Red Dragonu ponese i velký obytný modul, který ale zůstane na oběžné dráze. V něm budou mít kosmonauti pohodlí během dlouhé cesty.

Docela jsem zvědavý i na ty satelity. Počítám, že za 10 let bude pro TV diváky samozřejmostí 3D HDTV. To vyžaduje datový tok minimálně 14 Mb/s pro jeden obrazový kanál. Počítám, že jich budou potřebovat určitě víc. Současná sonda MRO má tok 6 Mb/s a startovala v roce 2005. Údajně by současné možnosti měly být okolo 100 Mb/s. Laserová technologie LCRD (600Mb/s a více) pro deep space je teprve v plenkách, teprve přijdou první praktické pokusy ve vesmíru.

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“