Mars One

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Mars One

Příspěvek od Gubarev »

Já teprv dnes stihl přečíst minulý Reflex z 16. ledna, kde je jednak titulní článek o Mars One
a za ním rozhovory s oběma čs. uchazečkami. Druhý rozhovor (Veronika z Brna) jsem nestačil dočíst,
ale úvod mě moc nevzal, kdežto Lucie ze Středních Čech je zajímavá a velmi cílevědomá osoba.

Obrázek
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Účast v projektu Mars One se komplikuje muslimům. Jejich General Authority of Islamic Affairs and Endowment, tedy něco jako nejvyšší autorita pro islámské věci vyhlásila fatwu na jednosměrný let muslimů na Rudou planetu. Díky charakteru mise, velkých rizik a obtíží se účast považuje za sebevraždu bez spravedlivého důvodu, po které následuje trest.

Organizátoři projektu teď milostivě škemrají o zmírnění fatwy. Přecijen arabský svět má na svém území poměrně hodně tv diváků. :-D Ještě je otázkou,jak se k Mars One postaví další náboženské organizace, včetně katolické církve. Nakonec by to mohl být pěkný ateistický projekt, kde by se mohla dělat věda místo modlení.

S tím ,jak se začínají odkrývat karty, vvšak ypadá Mars One stále více nerealističtěji a veřejnost buď k projektu nemá důvěru nebo o něj ztrácí zájem, což se projevuje i na problémech se sháněním finančních prostředků. Z relativně nízké cílové částky 400 000,- dolarů na kampaň se vybralo dosud jen asi 80%. A sehnat větší milionové částky na samotnou realizaci, organizátory teprve čeká.
zdroj:http://www.redorbit.com/news/space/1113 ... wa-022214/
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Mars One

Příspěvek od Snoopy »

...vvšak ypadá Mars One stále více nerealističtěji ...
Může něco nereálného vypadat ještě více nereálně? To tenhle humbuk opravdu někdo berete vážně? :o
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Mars One

Příspěvek od Navi »

Já nevidím problém v tom jestli je tenhle projekt realistický, či ne. Ale právě v tom náboženství. I takovýto, řekněme hypotetický, projekt se potýká s náboženskými předsudky.
Pokud by se totiž velká světová náboženství rozhodla nepodporovat dobývání kosmu samotnými lidmi, tak by nebyl důsledek ten, že by se dělala věda a né náboženství. Ale naopak. Dobývání kosmu by se velmi zbrzdilo.
Oni totiž věřící jsou "bohu žel" i voliči.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

to Snoopy: Zpočátku, když bylo známo pouze to, s kým bylo jednáno a jak se to má financovat, to vypadalo docela reálně. Pak se ukázalo, že vlastně žádná konkrétní jednání s firmami na zajištění klíčových technologií neproběhla a jednalo se pouze o "mapování terénu".

Ve finále se zřejmě bude jednat o trochu exotičtější podobu BigBrothera, někde v poušti s ubytováním v habitatech připomínajích marsovské moduly a pár vycházkami ve skafandrech. Pokud by to mělo být opravdu něco víc, pak by už musely běžet zakázky na retranslační satelity a další komponenty nutné k přípravě kolonie a přenosu signálu.
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Mars One

Příspěvek od Snoopy »

Jj, s tou pouštní variantu máš pravdu. Takhle by to mohlo ve finále dopadnout.

Pochybuju, že se v téhle branži (promo, reality show, etc.) někomu povede víc, než výlet s Virgin Galactic. I u té promo akce Axe/ Lynx bych si na skutečný let do vesmíru nevsadil...
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Že bychom Mars One křivdili? :-D

V rámci tohoto projektu chtějí v roce 2018 vyslat na Mars lander vycházející z koncepce sondy Phoenix. Jak už jsem psal v předchozích příspěvcích, oproti původnímu harmonogramu je to zpoždění.

Obrázek

Každopádně na palubě landeru by mělo být sedm užitečných zatížení: Čtyři demonstrace nákladu, jeden vědecký experiment vzešlý ze soutěže univerzit a dvě místa pro užitečný náklad na prodej nejvyšší nabídce.

Mezi čtyřmi demonstrátory bude kamerový systém, který bude posílat živě video na retranslační satelit na orbitě. Další dva spolu související budou odběr vzorků a následné extrahování vody ze vzorku. Posledním by měly být tenkovrstvé solární články, jejichž větší obdoba bude zásobovat budoucí kolonii.
zdroj:space.com
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Včera jsem se v Chotěboři zúčastnil přednášky Pavla Vachtla na téma Mars One. Celkově se potvrdil můj skeptický názor. Bohužel ani tenhle plán na lander není technologicky podložený. Vezmi si, že chtějí za 4 roky přistát! To už by v současné době měli minimálně vyvíjet hardware.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Okopírují Phoenix. Možná že dokonce ani kopírovat nemusí. Pokud na platformě Phoenixu vznikala sonda InSight, patrně Lockheed Martin vyrobil další sondu navíc, čímž se náklady mohly rozpustit mezi NASA a Mars One. :krčící rameny:

Samozřejmě experimenty budou muset připravovat takřka od nuly. Předpokládám, že vodu budou ze vzorku extrahovat zahřátím a následným zkondenzováním vzniklé páry. Kamery už také měla i původní platforma.

Jak jsem psal, taky jsem vůči projektu skeptický, ale spíše kvůli jeho nedostatečnému financování a nikoliv kvůli neexistujícím technologiím.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Přesně tak, finance jsou v tomhle případě hodně problematický faktor.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“