Mars One

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Re: Mars One

Příspěvek od kudm05s »

Moc se mi to líbí, akorát mi připadá divné, že by se mělo jednat pouze o jednosměrnou misi, myslel jsem si, že by nebyla špatná trofej přinést si na Zemi pár kamenů. Hlavně by tam byl potřeba lékař, a co kdyby došly na tuto akci peníze a lidé by zůstali na Marsu bez podpory?
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

To by mě taky zajímalo, co by se stalo, pokud to přestane mít sledovanost. :-D Na druhou stranu, pokud by měli existenční problémy, které by je ohrožovaly na životě, tak by se sledovanost hned zvedla. Vzpomeňte na Apollo 13.

Co se týče lékaře, tak to vypadá, že minimálně dva z posádky budou mít intenzivní lékařské kurzy a celá posádka bude umět alespoň první pomoc. Lékařské vybavení by také mělo být součástí vybavení. Porota se zřejmě bude snažit v rámci předvýběru kandidátů protlačit klíčové profese mezi něž lékař patří a to dost vysoko. Mezi dalšími to určitě bude nějaký technik a geolog.

Ještě jsem zapomněl na jednu podstatnou věc: Přihlásit se může kdokoliv. Stačí si na webu mars-one.com zadat odběr novinek a výzva k přihlášení přijde sama. Jestli chcete kolonizovat Mars, neváhejte a objednávejte :-D
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars One

Příspěvek od Lakely »

Tak já už se přihlásil, co kdybych měl náhodou v roce 2023 čas :-D Ne samozřejmě, bude to velice zajímavé, už jen sledovat reakce společnosti na to, že má poměrně znenadání začít kolonizace Marsu a to, že lidstvo bude vysílat lidi, kteří už nemají možnost se vrátit, bude to jistě i dost složitá etická otázka a dle mě před tímto projektem nestojí jen technické obtíže, kterých bude jistě dost, ale i mnoho kulturních, etických a filosofických otázek, které bude nutné zodpovědět. :) I když je moc peněz hodně silný argument, pravda. Každopádně když to člověk celé promýšlí, má furt pocit, že neví, jestli tomu fandit , nebo ne. Na jednu stranu je to úžasné, na druhou stranu se k tomu má používat "dnešní" technika, což mi trochu vadí, že nebude příliš inovativní a pak je tu mnoho těch složitých filosofických otázek, které tomu vůbec nefandí. Máme právo rozhodnou, i sami, o tom, zda poletíme na jinou planetu a už se nevrátíme? Máme obětovat své životy pro pobyt na nehostinném místě jen pro peníze a mediální štvanici a pop-mediální kulturu? Tohle budou citelné otázky, ale nakonec jsme se přihlásil, tak uvidíme :-D
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Mars One

Příspěvek od indian22 »

Jsem rád, že se tu nad tím někdo zamýšlí podobným způsobem.
Už jsem to probíral s Greenem, taky mě štve, že se na Mars budeme hrabat s chemickým pohonem.
K těm etickým otázkám. Svého času mě lákal Nový Zéland, ve hře byla i možnost, že je to navždy, o etických otázkách se v takových případech přemýšlí mnohem méně, i přes to, že pokud bych se nevrátil, tak praktický rozdíl tu není velký.
S tou pop-show je to trochu složitější. Avšak, že mě bude veřejnost očumovat v situaci kdy už se na Zem beztak nepodívám mi vlastně může být jedno. Neříkám, že je to příjemné pomyšlení, leč když to jinak nejde...
Suma sumárum, nemít tu od doby myšlenek na Nový Zéland nějaké závazky, jdu do toho. Mimo to, s ohledem na můj věk bych asi stejně neměl šanci.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Ono s tou jednosměrnou cestou to zase tak špatné nebude. Vezmi si dobyvatelské cesty v historii - Ti, kdo odešli přes Atlantik do Ameriky taky věděli, že se už do Evropy nevrátí. Jasně, nemůžu srovnávat byť divoký a neprobádaný kontinent s cizí planetou na které jsou úplně jiné podmínky, ale jistá spojitost se tu najít dá.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars One

Příspěvek od Lakely »

Myslím si, že zrovna my bychom se na tom, zda jsou to řešitelné otázky, nebo se shodli. Ovšem, to, co jsme tu nastínil já bude patřit k velice oblíbeným "problémům" politiků, různých "humanitních" sdružení, kteří se postarají o to, aby se to probralo ze všech stran, i těch které to nemá, což je vlastně asi dobře. Ono, je na tom úchvatné to, že let na Měsíc se proti tomu najednou stává "jen" druhým nejúžasnějším podnikem v historii lidstva a podobně jako na let na Měsíc, pokud to vyjde, se o tomto projektu bude hovořit v hodinách dějepisu, všichni se to budou učit a je prostě na pováženou, když si vezmeme, že to celé byla "jen" vlastně variace na Big Brother, co si o nás asi potomci pomyslí, když jsme stavěli reklamy a peníze před vědu a pokrok, dobře, tady se určitě bude i zkoumat, takže jsme položili reklamu a tu mediální kulturu na stejnou úroveň jako věda. Já bych se zase rozfilosofoval a to snad raději ne, ale bude to ještě zajímavé, jeslti celý projekt nakonec nezataví právě tyto problémy. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars One

Příspěvek od Dugi »

Řeknu jen tři slova: Účel světí prostředky.
Podívejme se do historie - Wernera von Brauna fascinovaly rakety. Věděl, že jediná možnost jak dosáhnout jejich rozvoje bylo vstoupit do armády a nabídnout jim své služby. Díky V-2 udělala raketová technika ohromný skok vpřed a výsledkem byl Saturn-V.
A teď paralela do současnosti - lidé chtějí létat na Mars, ale není k tomu dostatečná vůle - pokud tato reality show pomůže vytvořit dostatečné podhoubí, pak to bude jednoznačně pozitivní.
A jak jsi psal o tom, co se budou učit naše děti - je to individuální. U všeho záleží, jak se která informace uchopí. A jaký je rozdíl mezi konstatováními - "Američany dostal na Měsíc konstruktér nacistických smrtících zbraní" a "První lidé přistáli na Marsu v rámci reality-show." Já osobně žádný rozdíl nevidím - obě záminky pomohly rozvinout technologie. A za sebe říkám, že mi bude upřímně jedno, jakými cestami se dobereme k cíli.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Upřímně, jak už Dugi říkal, ona to tak jednosměrná cesta nebude. Jakmile bude na Marsu stálá základna a v ní díky reality show zřejmě populární osobnosti, určitě někoho napadne buď výlet tam nebo dovezení někoho z nich zpět, protože tohle se opět nechá dobře zpeněžit. Navíc se podle mě určitě díky tomuto projektu chytí agentury za nos a nebo se rozvinou nové technologie v rámci soukromého sektoru. Vzpomeňte jenom na plány na kosmický výtah a další projekty, které se plánují na příštích 20 letech a po kterých najednou bude daleko větší poptávka.

Dnes se testuje VASIMR. Není ani vyloučeno, že se typ pohonu změní, pokud bude tato technologie ozkoušená. Za 10 let by to snad mohly firmy stihnout.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars One

Příspěvek od Lakely »

Já s vámi souhlasím, mám v podstatě stejný názor jako vy, ať už se jedná o relativnost výkladu, nebo tu zdánlivou nemožnost vrácení. Já se jen snažil naznačit jiný náhled na věc, který bude velkým argumentem užíván těmi, kteří to chtít nebudou. Jak sem psal hned ze začátku, neregistroval jsme se jen tak :) Vše co jsme řekl, by se dalo shrnout: Bude to ještě hodně zajímavé sledovat a to z mnoha pozic, nejen té technické.
Jinak projektu fandím a dostat se na Mars takhle brzy? No, vždyť je to paráda. :) A pevně doufám, že to akceleruje vývoj technologií, což považuji za nejdůležitější. :)
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Mars One

Příspěvek od tomas »

Co se týče reálnosti využití rakety Falcon Heavy. SpaceX uvedla, že tato raketa má být schopna poslat na dráhu k Marsu náklad o hmotnosti 13,5 tuny. Což stačí na loď Dragon (7,5 tuny) + další menší modul, který by měl být vlastně co nejprázdnější, aby v něm kosmonauti měli co nejvíc prostoru. Ještě nesmíme zapomenout na palivo, které celá sestava potřebuje, aby mohla zaparkovat na oběžné dráze Marsu. Ovšem myslím si, že by se do nosnosti Falconu Heavy mělá celá sestava vejít.

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“