Kosmický výtah

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od geal »

K tomu není striktně fyzikálně žádný důvod - newtonovská fyzika je invertovatelná. ;-)
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od petrsida »

jojo, myslel jsem si to

u Země bych viděl problém v tom, že hustota provozu je taková, že by se mohl trhat parkrát do měsíce

jak navíc upravit dráhy, když všechny nízké orbity rovník protínají a je jenom otázka času, kdy se oběžnice na nich prostě trefí


u Měsíce je to jiná, tam je provoz tak minimální, že by to problém nebyl

ještě jeden problém bych viděl jako značný, rychlost stoupání
při rychlosti 500 km za hodinu by výtah stoupal 72 hodin

čím rychleji bude výtah jezdit, tím více bude stoupat potřebení lan (síla působící kolmo na lana bude větší, protože kabina musí zvyšovat svoji oběžnou rychlost)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Wopat »

petrsida píše:ještě jeden problém bych viděl jako značný, rychlost stoupání
při rychlosti 500 km za hodinu by výtah stoupal 72 hodin
A v čem myslíš, že by to mohlo představovat problém? Nějak mě nic nenapadá. Ano, doprava nahoru bude trvat i několik dní, ale spěcháme někam?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Edemski »

A proč by měl stoupat až nahoru? BTW za jak dlouho je nejrychleji něco u ISS?!? 6h? A ty bys byl o 100km výše už za hodinu ;-)
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Wopat »

Já jsem se o výtah nikdy nezajímal, ani jsem nad tím moc nepřemýšlel, ale myslím si, že to musí až nahoru. Protože kdekoliv níže by náklad neměl oběžnou rychlost a kdyby z výtahu "vystoupil", spadl by dolů. Lanu bude po celé délce trvat jeden "oběh" Země 24 hodin. Což je pod výškou cca 38 000 km rychlost žalostně malá. Jedině že by náklad okamžitě zažehl motor a začal zrychlovat, aby na nižší oběžné dráze zůstal.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od geal »

Edemski píše:A proč by měl stoupat až nahoru? BTW za jak dlouho je nejrychleji něco u ISS?!? 6h? A ty bys byl o 100km výše už za hodinu ;-)
Z výtahu se z principu nedá vystoupit pod stacionární dráhou. Všechny jeho části mají (alespoň v prvním přiblížení) stejnou úhlovou rychlost vůči středu vesmírného tělesa, ke kterému je uchycen, takže výstup kdekoli pod jeho těžištěm vede na eliptickou nebo suborbitální dráhu, kdežto výstup od jisté výšky nad jeho těžištěm povede na únikovou dráhu. Když člověk vystoupí ve výšce ISS, tak se zabije.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Edemski »

Tak to je jasné, že by musel mít nějaký urychlovací stupeň. Ale IMHO to bude Xkrát levnější, než start ze Země (odpor atmosféry, palivo jen pro to urychlení a ne vynesení)
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Raul »

Na Zemi je kosmický výtah už i z uvedených i jiných důvodů v podstatě nerealizovatelné scifi z Clarckova románu... ovšem dle mého názoru podotýkám ;)

U Měsíce souhlasím s Gealem - zbytečně komplikovaný, nestabilní a křehký systém oproti např. maglev koridoru na Měsíci na principu elmag akcelerace/decelarace.

Oba systémy se potýkají s nutností extrémně dlouhého vlákna a nutností protizávaží, aby byly alespoň minimálně stabilní. Nemluvě o problémech.

Jako ideální aplikaci principu kosmického výtahu (nikoliv tedy statického) bych viděl když už, tak Mars ve smyslu spouštění ukotveného vlákna ze základny na Phobosu (případně Deimosu) do patřičné výšky v atmosféře.
Stačí na to jen cca 6000km dlouhé vlákno bez nutnosti protizávaží.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od geal »

Edemski píše:Tak to je jasné, že by musel mít nějaký urychlovací stupeň. Ale IMHO to bude Xkrát levnější, než start ze Země (odpor atmosféry, palivo jen pro to urychlení a ne vynesení)
Právě naopak, ta potenciální energie na LEO je prakticky zanedbatelná složka energie potřebné k vzletu.
geal
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 263
Reputace: 0
Registrován: 8.11.2014 23:53
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od geal »

Raven píše:U Měsíce souhlasím s Gealem - zbytečně komplikovaný, nestabilní a křehký systém oproti např. maglev koridoru na Měsíci na principu elmag akcelerace/decelarace.
Tady se možná projevuje moje zaměření - a tudíž trošku jistý nedostatek nestrannosti :-D -, ježto strojařina je pro mě španělská vesnice, kdežto moje formální vzdělání (ta troška, co mám :lol:) směrovalo spíš k počítačům, řídicím systémům, měřicí technice, kybernetice apod. Takže jsem hodně skeptický vůči předpovědím materiálových inženýrů a naopak důvěřuji spíše zpětnovazebním smyčkám a preciznímu řízení.

Nicméně mi přesto přijde, že vyrábět superpevné materiály v masivních množstvích a bez výrobních vad asi nebudeme umět ani za padesát let, kdežto řídicí systém, ultrapřesnou navigaci (pro přistávání!) a potřebný software bychom dokázali poskládat víceméně z dnešních technologií. Doprava potřebného množství zařízení na Měsíc je ovšem v tomto desetiletí problém v obou případech. :-)

(Mimochodem, Clarke snad v Rajských fontánách taky psal, že Marťané měli zájem stát se pokusnými králíky jako první.)

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“