Kosmický výtah

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Výtah na vyšší oběžnou dráhu Země

Příspěvek od Edemski »

JosVerstapen píše:
Edemski píše:Nevim, nevim, ale uvadet "silu" lana v Pa, kdyz neni znam prumer je dost zavadejici. BTW 100GPa je 107 tun/m2

Edit: tady nejdou tagy a sem na mobilu, takze "na sedmou" a "na druhou" :)
To máš recht, ale já pouze interpretuji jakousi imaginární hodnotu, kterou oni uvádí ve výpočtech co by musel materiál obecně vydržet. A pokud se jedná o hodnotu pevnosti v tahu (či tlaku) tak je to v MPa (či SI Pa).
Oni k tomu došli z výpočtů přibližného délky lana, gravitačního zrychlení a dané odstředivé síly (rotace země) a taky hodnoty protizávaží jak je to popsané v tom článku...toto všechno má vliv na výslednou hodnotu.

Ano síla v tahu se uvádí na jednotku plochy... Pa= N/ m2
Ale pokud správně předpokládám, je jedno jaký je průměr lana, protože na každý z nich působí stejná síla v tahu, díky těmto vstupním veličinám. Tam je potřeba aby výsledná hodnota pevnosti lana byla větší než mezní pevnost materiálu,aby.
Pokud správně dedukuji.
To jo, ale když nemáš danou plochu/průměr, tak je to dost zavádějící. Vem si, že by to mělo plochu cm2 (cca průměr 1,1cm), tak z 100GPa je jen 100tun na konci "lana"
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Edemski »

Oops, 1000t, utekla mi nula ;-)
Uživatelský avatar
Cheatr01
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 10
Reputace: 0
Bydliště: Rataje nad Sázavou
Registrován: 4.1.2014 9:32
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Cheatr01 »

Když už se tu bavíme o realističnosti tohoto konceptu, tak mě vždycky zajímalo jak by byl řešen "strunový efekt". Totiž když Vám na kytaře praskne struna, její přepětí vymrští oba konce směrem k úchytům a přitom pobouchají všechno v okolí (ruce, ostatní struny). Šance, že by došlo k poškození ostatních lan a tedy praktickému snížení jejich nosnosti, mi přijde poměrně velká. A i kdyby to ostatní lana vydržela oba konce se začnou přibližovat k oběma koncům výtahu. Horní část, vinou Newtonova pohybového zákona, se posune až k orbitální stanici, kde ji může poškodit nebo vychýlit, a spodní začne padat do atmosféry směrem k pozemní stanici kam dopadne s příslušnou rychlostí vinou gravitačního zrychlení a téměř určitě poškodí vše ve svém okolí, tedy i závěsy a samotné části, lan. Byl by to takový planetární bič. :)

Četl jsem už několik popisů výtahu, ale nikde jsem nenarazil na nic co by se snažilo tomuto problému předejít. Ale určitě jsem nečetl všechny koncepty tak možná někde něco bylo. :krčící rameny:
Největší síla na této planetě je ukryta v srdci dobrovolníka.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od tomas »

Odpověď na možné problémy s přetržením lana dává článek, který tu nedávno linkoval JosVerstapen. Navíc by výtah měl být situován do oblastí Tichého oceánu daleko od lodních a leteckých tras.

Nedávno jsem na youtube viděl dokument Deep Space Disasters z History channel, který bych překřtil na Strašení kosmonautikou. Tam, kromě všech dalších rizik, bylo animováno i přetržení lana, které podle tvůrců poboří domy, auta, mosty a srazí letadla z oblohy.


Divím se, že se k takovému dokumentu propůjčil i známý vědec ‎Michio Kaku. V tom dokumentu byla všechna nebezpečí extrémně zveličována. Být podobný dokument o automobilismu, tak bych se bál sednout do auta. Kdyby se tvůrci místo strašení více soustředili na obsahovou správnost, udělali by líp. Takový kopanec jako:"Leonov vystoupil k první kosmické procházce z paluby svého Sojuzu..." by se v seriózním dokumentu objevit neměl. :(

Předejití problémům s přetržením pomocí samoopravných mechanismů uhlíkových trubiček se objevilo v článku na Osel.cz, který by měl být v tomto vlákně někde linkován.
Naposledy upravil(a) tomas dne 29.1.2014 12:33, celkem upraveno 3 x.
Důvod: doplnění posledního odstavce
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Gubarev »

Nedaří se mi dohledat jeden zajímavý článek, jež zmiňuje 2 věci, navážu na Tomase: kdyby se
nosné lano přetrhlo v horních orbitálních částech, díky kombinaci dostředivé, gravit. síly a rotace Země,
udělá to paseku téměř po celém obvodu rovníku. Důsledky by byly nedozírné.

Druhou věcí jsou extrémy počasí.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Raul »

Gubarev píše:udělá to paseku téměř po celém obvodu rovníku. Důsledky by byly nedozírné.
Dobrá poznámka.

Osobně téměř vůbec nevěřím v realizaci výtahu na Zemi. Představuje to podle mne až příliš problémů, nejen co se týče pevnosti lana a rizika pro obyvatelstvo. Od vyhýbání se kosmickému smetí a satelitům prakticky na všech oběžných drahách, problémy se zachycením, nebo vynášením dostatečně stabilního protizávaží, atmosférická oxidace, až po teroristické riziko.
Spíš uvěřím v nějaký pokus ho realizovat na Měsíci, na druhou stranu nízká gravitace Měsíce ho až tak nevyžaduje, navíc umožňuje i efektivnější infrastrukturu (např. maglev).

Za ideální možnou aplikaci bych skoro považoval Mars a to s využitím měsíců Phobos nebo Deimos, které jsou poměrně blízko stacionární dráze Marsu, mají oba vázanou rotaci, nulovou excentricitu a malý sklon k rovníku. Spouštět takové lano z jednoho z měsíců do určité výšky v atmosféře Marsu by mohlo mít zajímavé využití podél celého rovníku.
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Navi »

Gubarev píše:...udělá to paseku téměř po celém obvodu rovníku. Důsledky by byly nedozírné.
Vida. A přesně o tomhle se píše v už několikrát zmiňovaném článku: http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=27002
V odstavci "Terorismus" popisuje přetržení lana a má přesně opačný názor než ty.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od petrsida »

To je hodně zajímavé, takhle to vypadá mnohem reálněji, než se zdá, třeba se ho i dožijeme
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Pajos »

Hledal jsem novější zmínku, a našel že měla být minulý rok měla být na tohle téma mezinárodní vědecká konference v americkém Seattlu, když bude mít někdo čas a bude umět líp anglicky, muže na to mrknout :)
http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika ... a-realita/
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Wopat »

Další firma, která si věří na vybudování kosmického výtahu. Tentokrát ale na Měsíci. A prý se to dá zvládnout do osmi let. Blíže jsem zdroj ale nezkoumal, takže nevím.

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“