Kosmický výtah

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od sirzachy »

Po prvních několika příspěvcích včetně kvalitně sepsaného počátečního článku od Toma jsem byl celkem dost pesimista a když se tak nějak spekulovalo, v jakém horizontu by se to mohlo budovat jsem si říkal, že než to postaví, tak už to bude dávno k ničemu a projekt se zruší, ALE článek o tom, k čemu se Japonsko chystá mi dost zeširoka otevřel ústa, do roku 2050 je celkem slušná doba a pokud se vše zadaří, výrazně to Japonsku pomůže v cestě za dobýváním vesmíru a zřejmě by se tak dostali na pomyslené 1. místo... Ta investice se určitě vyplatí, jestli do té doby stihnout... No snad ta rychlost kabiny bude vyšší, než zmiňovaných 200km/h... Ale pokud se tedy vše zadaří, není problém s tím zařízením hravě postavit orbitální základnu. Držím tomuto projektu palce, byť si na to ještě nějakých pár desítek let počkáme. Podle mě toto jeden z nejzajímavějších projektů, pokud vynechám projekty, které nakonec nebyly uskutečněny... :palec nahoru:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od tomas »

Upřímně, měli tam spoustu nezodpovězených otázek. Respektive jsem nikde nenašel odpovědi na nejpalčivější problémy, které dosud bránili kosntrukci výtahu. Nějak mi uniklo, že by někdo dokázal udělat několik kilometrů dlouhé lano z uhlíkových nanotrubiček. Je tedy fakt, že firmy z tohoto oboru údaje moc veřejně neposkytují. Zatím je to příliš mladý obor a tak se zřejmě bojí úniku know how. Další věc jsou samoopravné mechanizmy lana, které bude určitě nutné vyřešit, jinak by jeho nosnost i při drobném poškození nemusela být dostatečná.

Druhá věc je napájení výtahu. Vloni na soutěži NASA nikdo v tomto oboru výrazně nezazářil.

Snad se časem moc nerozmnoží kosmické smetí, to je další problém, ale už né tak palčivý.

Upřímně, jestli nemají nějaké skryté trumfy v rukávu, tak to na úspěšné dotažení projektu moc nevidím. Na druhou stranu, když Kennedy vyhlásil dobití Měsíce do deseti let, taky spoustu technologií, které následně umožnily úspěšné splnění cíle, v době jeho projevu neexistovalo nebo nebylo ještě použitelné v praxi.
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od sirzachy »

To jsem si celkem všiml, že ta soutěž skončila fiaskem... :-D
No pokud Japonsko něco vyhlásilo, nemám moc důvod tomu nevěřit a jak píšeš, je to dost mladý obor, ve kterém každý celkem plave, tak se zřejmě bojuje o udržení tajemství. Sice počátek výstavby by měl být až za 13 let, tak do té doby snad přijdou na to, jak opravit nedostatky, které je trápí nebo tento smělý projekt skončí v propadlišti dějin, protože 13 let je dlouhá doba a do tý doby vymyslí něco daleko lepšího, ale na to lano jsem sám celkem zvědavej...
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od tomas »

Na space.com jsou ještě další podrobnosti. Pohon kabiny by zajišťoval magnetický lineární motor. Energie ze solární elektrárny by se přenášela nějakým zařízením na zem. Buď tedy sami nevědí ještě jak, a nebo jsem to špatně přeložil. A hlavně jestli by tak napájeli i kabinu, toť otázka.

Jestli opravdu neuvažují posílat tu energii po laně. Taky mě napadlo, že jestli opravdu těch lan budou mít větší množství, tak by tím mohli eliminovat poškození lan. Vždycky by se poškozené mohlo srolovat na zem, kde by se třeba opravilo. A výtah by při další cestě vynesl další náhradní lano.
sirzachy
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 38
Reputace: 0
Bydliště: Jihlava
Registrován: 20.2.2012 20:20
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od sirzachy »

nad tím jsem taky uvažoval a dá se to i předpokládat, že těch lan bude víc, to je podobný příklad, jako u obyčejného výtahu například v paneláku, kdy samotný výtah nese několik lan, při tom by bohatě stačilo 1.
Vypadá to dost zajímavě a dá se předpokládat, že do začátku výstavby se ještě nějaké maličkosti jistě upraví a případné problémy vyřeší... Času na přípravu je pořád dost.
Uživatelský avatar
Dadejs
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 24
Reputace: 0
Bydliště: Brno
Registrován: 15.1.2012 16:57
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Dadejs »

Krásně shrnuto je toto téma na stránkách NG
http://www.national-geographic.cz/detai ... oji-13871/
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Bojodun »

Měl bych takový dotaz, co mě napadl, když jsem si pročítal stránky o iontových pohonech. Proč všechny návrhy vesmírného výtahu počítají s tak dlouhým nepřerušeným lanem, když by bylo podstatně jednoduší rozmístit mezistanice po nějakých řekněme 300-500 km,myslím že tak dlouhé lano je podstatně reálnější a mělo by mít exponenciálně nižší nároky na pevnost(nechce se mi to počítat, stejně bych v tý rovnici někdy v polovině řešení udělal chybu:-)) a stejně tak by bylo daleko jednoduší vyměnit 300km dlouhý segment, než neustále natahovat 90 000 km dlouhá lana. Fungovalo by to tak, že na každé stanici by byl iontový motor, který by neustále nadlehčoval svůj segment lana, plus samozřejmě několik záložních v případě selhání. Další výhodou by bylo, že výtah by nemusel vést tak daleko za geostacionární dráhu, ale jen kousek za ní(opět díky nadlehčování), takže by mělo stačit +- 100 stanic.
Co se týče finanční stránky, tak pokud by segmenty a stanice vynášela naše oblíbená SpaceX, raketou falcon heavy, kdy je cena za start 83 milionů dolarů a vezmeme li v úvahu množstevní slevu a levnější výrobu v důsledku tak velké produkce raket a budeme počítat řekněme se 150 starty, mohlo by samotné vynášení vyjít do deseti miliard dolarů, cenu by však značně navýšily logistické problémy zde na zemi, jelikož by se vše muselo odehrát velmi rychle, protože segmenty by bylo potřeba držet na v podstatě "geostacionární dráze" i když by byl jen např. v 300 km i když by se začínalo stavět od geostacionární dráhy vše by se asi muselo odehrát v řádu týdnů(takže pokud by výtah přežil stavbu přežil by pak všechno:-)), tudíž by se museli stavět nové kosmodromy, které však záhy po dokončení výtahu ztratí smysl, takže spíš než s deseti miliardamy by bylo potřeba alespoň 100 miliard jen na vynesení, teď mě napadlo že vše by se vlastně dalo vynést na geostacionární dráhu, a né rovnou na místo stavby, takže nároky na krátký časový úsek padají, takže řekněme ža na vynesení by bylo potřeba 10-50 mld., dále pokud budeme počítat s cenou okolo jedné miliardy za segment lana a stanici bylo by to dalších až 150 mld, plus řekněme dalších 50 na vývoj. Cena okolo 210-260 mld. je sice vysoká, nadruhou stranu je to stále jen kapka v moři státních rozpočtů a pokud by se jednalo o mezinárodní projekt peníze by se našly.
Největší výhodou by pak byla vyšší bezpečnost(dva okolní segmenty by např. v případě potřeby krátkodobě mohly nést ten mezi nimi atd.), 100% opravitelnost a levnější údržba a hlavně proveditelnost současnými technologiemi.
Tak co na to říkáte? :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Dugi »

Nejsem sice odborník na fyziku, ale tenhle nápad má podle mého názoru jeden základní nedostatek - Píšeš, že jeden segment lana by byl dlouhý +/- 300 km. Tzn. ten první by sahal od mořské hladiny někam do výšky, kde +/- obíhá ISS. A teď ten problém - ISS oběhne Zemi za 90 minut. Je totiž na nízké oběžné dráze a tak musí docela pelášit. Na oběžnou dráhu ve výšce 300 km nad zemí nemůžeš umístit nic, co by "viselo nad jedním místem". To by nevyřešily ani iontové motory a pokud ano, musel by být nesmírně silné a mít mimořádnou spotřebu. Právě proto se počítá, že by základna byla na GEO, aby mohla viset nad jedním místem.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Bojodun
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 31
Reputace: 0
Registrován: 1.10.2011 12:49
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Bojodun »

No pokud by se, ale zalačalo stavět na GEO a šlo se postupně směrem k zemi, pak by to bylo úplně stejné jako spouštění celistvého lana z GEO jak stím počítají původní návrhy. Jinak samozřejmě, že ony stanice by nenesly úplně celou váhu, část napětí by musela být nesena celým výtahem právě proto aby se stanice "neutrhly" na své oběžné dráhy(stejným silám bude ostatně vystaveno i celistvé lano). Jen by se tímto systémem enormě snížily nároky na materiál lana, právě oním nadlehčováním, jinak by systém stavby zůstal stejný, tedy odshora dolů.

edit: oprava chyb
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kosmický výtah

Příspěvek od Dugi »

Já mám pořád dojem, že si tím "sekáním " lana nepomůžeš - na lano budou pořád působit stejné namáhací síly. Moc nevěřím tomu, že by to iontové motory dokázal nějak výrazně omezit.
Vezmi si třeba tu "spodní část" - abys zamezil jejímu obíhání okolo Země, budeš ji muset přidělat k další části - tím pádem bude její konstrukce namáhaná a zdánlivá výhoda se rázem ztratí.
Ale znovu říkám - materiálové inženýrství není můj obor, tyhle úvahy jsou podle selského rozumu. pokud je tu někdo, kdo dané problematice rozumí víc, ať mne, prosím, opraví. Díky moc.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“