COPENHAGEN SUBORBITALS

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Lakely »

Přemýšlel jsem jestli tento článek nemám spíše zařadit mezi zábavné příspěvky, ale co my víme, třeba se jim to jednou povede. Každopádně pokud si přečtete celý článek, tak pochopíte co mě přimělo o tomto zajímavém projektu pochybovat. Aneb příčina poruchy při prvním startu rakety, je opravdu kuriózní. Posuďte sami.

http://technet.idnes.cz/do-vesmiru-na-s ... vesmir_mla
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Dugi »

Jsou to nadšenci, to každopádně. Ale líbí se mi na nich ta originalita myšlení. Třeba ten nápad s fénem - to je opravdu ukázka velmi novátorského přístupu. Z takových nápadů by měl určitě ohromnou radost Přemek Podlaha v Receptáři. :-D
Ale teď vážně - I když tam píšou, že přetížení nebude nebezpečné, tak bych z toho měl docela strach. Přecijen páteř je páteř a namáhat ji vestoje mi přijde docela riskantní. Moc sem i nezdá ani ta zmínka o tom, že někdo bez problémů při testech vydržel 5 - 6 G vestoje. Při takovém přetížení mají většinou lidé problémy i vsedě. Při přetížení okolo 5 G se zužuje vidění, člověk vidí černobíle, může docházet i k několikavteřinovým black-outům. A i jen 3-4 G stačí a člověk má problémy udržet otevřená víčka, stejně jako vzpřímenou pozici. Sečteno a podtrženo - bude tam muset být nějaké poutací zařízení, které člověka zafixuje v určité (vzpřímené) poloze a zabrání mu v pohybu. Když nad tím tak přemýšlím, tak řešením by mohla být nafukovací konstrukce od nohou až někam k dolní části hrudní kosti - člověk by si vlezl dovnitř, systém by do vaků ve stěnách napumpoval pod tlakem vzduch a "polštáře" by člověka dokonale "objaly". Byl by to podobný systém, jaký používají záchranáři u vakuových dlah. Tím by se nejen podařilo zafixovat tělo ve stabilní poloze, ale tenhle systém by navíc fungoval i jako anti-G oblek, který používají stíhací piloti. Jeho hlavní funkcí je zabránit překrvení nohou a odkrvení hlavy. Tenhle systém by ani nemusel moc vážit, což je u takové rakety klíčová vlastnost.
Když jsem se díval na to video (hlavně ten záběr z kabiny) tak se celá raketa zatím během startu až moc třese - vypadá to, že se palivo nespaluje průběžně, ale v rázech. Ale OK, dají se nad tím přivřít oči, byl to jejich první start, stejně tak nechám stranou i neúspěch padáků. Celý projekt je opravdu velmi smělý a už jen to, že parta "bláznů" je schopná něčeho takového si zaslouží uznání. A kdo ví, třeba se jim jednou ten suborbitální skok povede.

P.S. Díky za založení tohohle vlákna, Lakely. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Dugi »

Nadšenci z Kodaně provedli několik testů svých motorů - videa najdete na jejich hlavní stránce.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele -=RYS=-
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od tomas »

Dali Ti za pravdu, že ta funkce motorů chce ještě doladit. Držím jim palce, když jim to klapne, mohlo by to spustit další vlnu zájmu, stejně jako nedávno balony do stratosféry.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Tycho Deep Space

Příspěvek od Dugi »

Dánové přišli s dalším smělým projektem. I tentokrát se jedná o jednomístní "stroj", ale cestující v něm už naštěstí nemá stát. Projekt se jmenuje Tycho Deep Space. Výraz Deep Space je v tomhle případě ale hodně nadnesený. :) Konstrukce lodi se podobá projektu Apollo.



Náčrtek celého systému, který osvětluje, jak by měla kosmická loď vypadat v ostrém provozu.



Za zmínku stojí i pohonný systém - ten jako by z oka vypadl americkému záchrannému systému LAS. Dánové mu říkají LES a jeho první letový test má přijít letos v létě.



LES už má za sebou i zkušební zážeh, který dopadl docela dobře. Pozor - následující video je hodně hlasité, nepouštějte si ho do proto se sluchátky na uších ;)



Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele alamo
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od tomas »

Možná by to šlo napasovat na tu jejich stávající raketu. Mohlo by to mít podobný tvar jako nákladový prostor Delty II. Místo záchranné věžičky mohli okopírovat spíše systém Dragonu, ten mi přijde praktičtější i z hlediska hmotnosti.
Vypadá to, že do budoucna chystají i orbitální raketu, jinak by nepoužili tento tvar lodi. To bude ale ještě dlouhá cesta.
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od KitFisto »

Těmto borcům se myslím nevěnuje tak jak by mělo. Během dne zkusím nahodit nějaké info jak to s nimi vypadá atd.
Pro začátek můžete podpořit jejich projekt http://www.indiegogo.com/TychoDeepSpace2?c=home
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Pajos »

Obrázek

Vesmírná loď, do které investovali několik set tisíc eur, z toho zhruba osm stovek fanoušků projektu jim ročně pošle okolo 60 tisíc dolarů, by měla ještě letos vzlétnout do vzdálenosti 100 kilometrů od země a dostat se tak do vesmíru, jako palivo používá směs kapalneho kyslíku a polyuretanu.
Nejprve samozřejmě půjde o let bez posádky a mělo by k němu dojít letos, ostatně celkem čile testují a zdá se že se jim celkem daří.
Obrázek

tady jsou další obrázky https://picasaweb.google.com/1146573655 ... nT9QvUsAzg
zajímalo by mě kdy, jelikož "letos" je velký pojem a nejspíš to aj v některem z těch videií říkají, ale to mě je prd platné já jsem němčinář 8-) a anglinu umím málo

Obrázek
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od EdgarPo »

Pajos píše: Vesmírná loď, do které investovali několik set tisíc eur, z toho zhruba osm stovek fanoušků projektu jim ročně pošle okolo 60 tisíc dolarů, by měla ještě letos vzlétnout do vzdálenosti 100 kilometrů od země a dostat se tak do vesmíru, jako palivo používá směs kapalneho kyslíku a polyuretanu.
Tu musím poopraviť, pokiaľ viem, tak tento rok nechystajú žiadny takýto štart. Takisto už upustili od tuhého paliva a raketa, ktorá vynesie v budúcnosti ich "vesmírnu kapslu" (ako oni sami to nazývaju, nejedná sa totiž o plnohodnotnú vesmírnu loď) bude používať pravdepodobne ako palivo etanol a kvapalný kyslík.

http://www.wired.com/wiredscience/2013/ ... ilestones/
tu sú popísané ich plány na tento rok. Pre neangličtinárov zhrniem plánované testy:

- štart na mori - Sapphire 1 (2) - mali by byť dva, a jedná sa o test aktívneho riadenia dráhy
- test padákov v Litve - budú sa testovať zhodením kapsule Tycho Deep Space1 (bola spomenutá vyššie, to je tá "Apollo style" :D) asi z lietadla, alebo vrtulníka
- testy motora na tuhé palivo pre systém úniku pri štarte (LES)
- štart na mori - test zmenšeného modelu novej kapsle (1:3) so systémom LES

Tiež plnánujú pokračovať vo vývoji a stavbe motorov na tekuté palivo pre ďalšie rakety a tak isto modelov ich následujúcej kapsle pre rôzne testy a pod.

Pre záujemcov fakt doporučujem preštudovať ich stránku http://copenhagensuborbitals.com/ , človek tam nájde kopec materiálov a pre tých čo nevedia anglicky, tak je tam aj veľa obrázkov a videí. Tak isto jeden zo zakladateľov projektu dosť často prispieva do svojho blogu tu: http://www.wired.com/wiredscience/rocketshop/ . Tu ale si viacej zgustnú angličtinári :D. Je zaujímavé, že častokrát tam diskutuje problémy s čitateľmi a povzbudzuje ich, aby prispeli so svojimi radami, postrehmi a pod. Ich misia je totiž, okrem iného, aj zmeniť pohľad verejnosti na "dobývanie vesmíru", teda ukázať, že to nemusí byť len záležitosť veľkých spoločností a vládnych programov.

(ps. kľudne mi tikajte, už dhlšiu dobu tu pokukujem, ale večšinou nemám čo povedať, len nasávam info :D)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: COPENHAGEN SUBORBITALS

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru a jsem moc rád, že se u nás zaregistroval další uživatel. Doufám, že se ti bude u nás líit minimálně stejně jako doposud. :palec nahoru:

A díky za informace a odkazy! ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“