Komerční astronauté

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Komerční astronauté

Příspěvek od DrHorak »

Komerční astronauté jsou definováni jako osoby trénované velet, pilotovat nebo být členem posádky soukromě financovaného kosmického plavidla (vč. výcviku). V USA stačí překonat hranici 80 km. Mezinárodní hranice je 100 km (ale uvažuje se o její revizi).

Zákon Commercial Space Launch Amendments Act vedl k vydání předpisů FAA v únoru 2005 pro certifikaci plavidel a posádek. V současnosti FAA nevydává certifikáty komerčních astronautů, ale jako prozatimní opatření byla zavedena praxe udělování "křídel" - Commercial Astronaut Wings komerčním pilotům.

Dosud byla tato křídla udělena dvěma pilotům Virgin Galactic EDIT Scaled Composites, kteří v roce 2004 pilotovali SpaceShipOne, Miku Melvillovi a Brianu Binniemu.

V lednu 2019 budou křídla udělena pilotům SpaceShipTwo "Unity" Marku Stuckymu a CJ Sturckowovi za jejich let ze 13. prosince 2018.

Naposledy upravil(a) DrHorak dne 18.12.2018 7:22, celkem upraveno 1 x.
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od Amper »

Pokud si dobre pamatuju tak Mike Melvil nebyl pilotem Virgin Galactic. SS 1 letela jeste pred zalozeni VG a hadam ze jejich zamestnancem byla Scaled Composites.
hulvath
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od hulvath »

A proc se uvazuje o revizi Karmanovy hranice ? Dyt co lita nize, stejne kvuli odporu prostredi rychle spadne, tak jaky vesmir ??
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od Vaclavik »

DrHorak píše:V USA stačí překonat hranici 80 km. Mezinárodní hranice je 100 km (ale uvažuje se o její revizi).
Tvůj příspěvek je malinko postaven na vodě, ale OK. To co mi není jasné odkud máš je výše citovaná pasáž (šest let jsem pracoval s lidmi na nejvyšší světové úrovni co by toto mohli změnit a nikdo to nikdy, ani později na pivu nezmínil, poslední setkání je začátek prosince 2018). Poprvé snad v historii souhlasím s hulvatem, ale prosím o zdroj tohoto tvrzení.
hulvath
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od hulvath »

Vaclavik píše:
DrHorak píše: Poprvé snad v historii souhlasím s hulvatem
Ja vedel ze se jednou dockam uznani :) :) Ja mozna nekdy popichuju blizni sve, ale to je vec zcela jina jako hazet na odborne forum z palce vycucane, uz na pohled temer nesmyslne udaje jako hotovou vec. Jedine co me napada v souvislosti s tim, by bylo kupecke mysleni amiku, kteri dokazi vzdy vsechno prepocitat na dolary. Snizeni hranice by pak melo podobny efekt, jako u nas treba zvyseni hranice skody, nad kterou se uz stava trestnim cinem, cimz kouzlem se razem "snizil" napad trestnich cinu. Snizeni hranice vesmiru by mohlo umoznit lepsi ksefty soukromniku, naivni zakaznici tech letu by meli pocit ze dostali ve skutecnosti vice...
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od Amper »

Zkusil jsem pouzit ggl a vylezl pomerne zajimavy vedecky clanek proc by snizeni melo smysl - https://www.sciencedirect.com/science/a ... 6518308221

a podle clanku na https://www.fai.org/news/statement-about-karman-line navrhuje FAI workshop s IAF kde by diskutovali prave toto tema.

Takze se kolem toho neco deje ale je otazka jakou to ma sanci na uspecha a jak rychle
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od Vaclavik »

Amper píše:Zkusil jsem pouzit ggl a vylezl pomerne zajimavy vedecky clanek proc by snizeni melo smysl - https://www.sciencedirect.com/science/a ... 6518308221
Článek jsem pročetl (ne že by nebyl zajímavý, děkuji) ale teda nevidím úplně kontext s tím co se tady diskutuje. Připomíná mi to naši politickou scénu, když nevím co, tak ti střelím dlouhý dokument, nejlépe v cizím jazyce, než abych věcně argumentoval jednou větou.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2539
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od slappy »

On sám Theodore von Kármán vypočítal hranici, kde aerodynamické síly ztrácejí význam, na 83,6 km.

Ta výše uvedená vědecká studie docela seriózně „rozvířila vody“ a o zrevidování Kármánovy hranice se skutečně hovoří. Pan McDowell v ní uvádí pádné a přesvědčivé argumenty a dosud asi ani tak zevrubný rozbor neexistoval. Von Kármán sám navrhl určit tu hranici dohodou na 100 km, protože je to kulaté snadno zapamatovatelné číslo a přesná hodnota se okolo těch 83,6 km mění podle momentálních podmínek. (Zjednodušeně - je to hranice, nad kterou pro vyvinutí dostatečného vztlaku, musí objekt letět rychlostí vyšší nebo rovnou rychlosti orbitální.)
Uvidíme, jak se to vyvine, sám jsem zvědav... Ať to „oficiálně“ dopadne jakkoli, myslím, že USAF a asi i FAA budou stále udělovat křidélka za let nad 50 mil, ale turistické lety budou létat nad 100 km, protože to je precedent stanovený SS One při Ansari Xprize a je to pro spoustu potenciálních zákazníků zažitá hranice vesmíru..
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od DrHorak »

Amper píše:Pokud si dobre pamatuju tak Mike Melvil nebyl pilotem Virgin Galactic. SS 1 letela jeste pred zalozeni VG a hadam ze jejich zamestnancem byla Scaled Composites.
Díky za připomínku - opraveno.
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Komerční astronauté

Příspěvek od Amper »

Vaclavik píše:Článek jsem pročetl (ne že by nebyl zajímavý, děkuji) ale teda nevidím úplně kontext s tím co se tady diskutuje. Připomíná mi to naši politickou scénu, když nevím co, tak ti střelím dlouhý dokument, nejlépe v cizím jazyce, než abych věcně argumentoval jednou větou.
Jsem trochu zmaten - DrHorak to napsal jednou vetou. Reakci na to byl pozadavek na zdroj toho ze se diskutuje zmena tak jsem si ho dovolil poskytnout v plne forme. Jedna veta by nebyla pozadovany zdroj.

Ale jedna veta by znela asi takto :

McDowelova studie vyvolala diskusi v ramci FAI ktera se rozhodla zahajit diskuse s IAF o pripadnem posunu hranice a ziskala jisty ohlas i v mediich.

Vzhledem k tomu ze "astronauty" a jejich rekordy atd... ma v gesci prave FAI to beru jako pomerne dulezitou vec a ne jen placnuti do vody. Ja to zaregistroval v clanku na The Verge ktery jsem ale nepripojoval protoze se defacto jednalo o kompilat znamych veci a McDowelovy studie.

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“