Obecně o firmě RocketLab

Diskuse o projektech, plánech a misích americké firmy Rocket Lab.
Odpovědět
Milanek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 0
Registrován: 2.10.2012 13:28
Re: RocketLab

Příspěvek od Milanek »

Mám dotaz možná ani ne vhodný sem na jev pro středoškoláka těžko pochopitelný :-), všiml jsem si toho u hodně motorů, spacex samozřejmě a teď je to taky krásně vidět: co vlastně způsobuje to "řetízkování" ve spalinách ? pochopím to první kdy se spaliny odrazí od okraje trysky směrem doprostřed ale co 2-3-10x vždyť okolo je už jen "podtlak" popř. turbulence
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: RocketLab

Příspěvek od laik »

Uživatelský avatar
Lynx
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 603
Reputace: 132
Registrován: 12.11.2012 11:31
Re: RocketLab

Příspěvek od Lynx »

Milanek píše:Mám dotaz možná ani ne vhodný sem na jev pro středoškoláka těžko pochopitelný :-), všiml jsem si toho u hodně motorů, spacex samozřejmě a teď je to taky krásně vidět: co vlastně způsobuje to "řetízkování" ve spalinách ? pochopím to první kdy se spaliny odrazí od okraje trysky směrem doprostřed ale co 2-3-10x vždyť okolo je už jen "podtlak" popř. turbulence
Jako máš pocit, že středoškolák musí mít nějaké limity? Opravdu nemusíš mít vysokoškolský diplom, klidně můžeš být vyučený automechanik, ale záleží na tom, o co a jak intenzivně se zajímáš. Vysoká škola bez praktického využití je k ničemu a není potřeba ji automaticky obdivovat.

Omlouvám se za příspěvek zcela mimo, jen mi o nedalo....
Uživatelský avatar
Rubicius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 55
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Registrován: 4.9.2017 20:48
Otázka na GLXP Moon Express

Příspěvek od Rubicius »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, opravdu je reálné vynést k Měsíci na Electronu ten jejich lander? Mě se ta nosnost zdá dost nízká. Ale zároveň dodávám, že sem si to fakt nepočítal, takže je možné, že je silně podceňuju. Já si prostě nedokážu představit, že při té nosnosti na LEO do toho nacpou ještě další stupeň pro TLI, a lander s motorem. Díky moc za případnou odpověd.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: RocketLab

Příspěvek od Dugi »

Já to vidím podobně, ale vypočítat to taky nedokážu. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: RocketLab

Příspěvek od marian007 »

Z dostupných informácii, na ktorýh detaily je však Moon Expres prekvapivo (alebo skôr neprekvapivo) skúpa, to vyzerá tak, že samotný Electron priamo k Mesiacu nevynesie nič. Sonda Moon Expressu MX-1E sa pomocou Electronu dostane len tak-tak na LEO a TLI uskutoční sama. Dokonca to vyzerá tak, že na to nebude stačiť jeden impulz, ale séria zložitých manévrov, ktoré MX-1E postupne navedú z LEO až k Mesiacu (asi podobne ako to v minulosti uskutočnil indický Mangalyaan k Marsu). Ked sa pozriete na posledne predstavenú verziu MX-1E, je očividné, že značnú časť jeho hmotnosti budú tvoriť "do prasknutia" naplnené palivové nádrže a motory, pretože hmotnosť užitočného zaťaženia, ktoré chcú dostať na Mesiac, by podľa nich nemala presahovať 30 kg. Celý MX-1E je teda vlastne jeden veľký (alebo skôr malý) urýchlovací stupeň a samotný Moon Express sa ani netají neskrorším zámerom používať túto platformu ako urýchlovací stupeň (na spôsob Fregatu či Volgy) pre komerčné aktivity a Google Lunar X prize má slúžiť skôr pre marketingové účely a spropagovanie firmy na tento účel.
Hádam to majú spočítané dobre a istá šanca, žeby sa takýmto spôsobom pomocou Electronu dostali až na Mesiac tu je. Ale ako som spomenul vyššie, na detaily sú stále až podozrivo skúpi, napriek tomu že GLXP sa pomaly blíži ku koncu. Ak vie niekto niečo viac, alebo to chce dokonca prepočítať, tak sem s tým. :)


Mimochodom, tu je pôvodná verzia MX-1 predstavená pred vyše dvoma rokmi. Podľa všetkého sa ukázalo sa, že na účely pristátia na Mesiaci pomocu Electronu nebude dostačovať vôbec:
JebediahKerman
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 11
Reputace: 0
Registrován: 3.2.2018 16:29
Re: RocketLab

Příspěvek od JebediahKerman »

Proč mají motory ruthdeford (isp 343 s) nižší isp než některé motory z rodiny RD které také používají kerolox (RD 0124 isp 359 s) , Které musí použít část paliva na pohon turbočerpadel. V čen zpočívá výhoda motorů '' na baterky ,, ?
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: RocketLab

Příspěvek od Amper »

Odhaduju ze Rutheford budou mit nizsi tlak ve spalovaci komore. Predpokladam ze proto aby se dali komory tisknout pomoci SLS metod z dostupnejsich materialu. Co se tyka pohonu na baterky - osobne vidim vyhodu hlavne v kratsim vyvoji a mozna i bezpecnejsim provozu (to je otazka zapojeni atd...) protoze se nemusi resit prace s generatorovym plynem a bude to i levnejsi. Udelat elektromotor stoji par slupek, udelat turbinu pro generatorovy plyn bude za vyrazne vetsi peniz.
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: RocketLab

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

Existuje plan nasledujucich letov?

Predpokladam, ze planovane vynesenie v ramci Google Prize uz nie je aktualne...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: RocketLab

Příspěvek od Dugi »

Už se připravují na další let, který proběhne někdy na konci roku:
https://www.rocketlabusa.com/news/updat ... x-mission/
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Rocket Lab“