Izraelská ISA

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur

Izraelská ISA

Příspěvekod Dugi » 10 srp 2011, 13:37

Agentura byla založena v červnu roku 1983 jako hlavní koordninátorka kosmického programu Izraele navazující na Národní úřad pro kosmický výzkum (National Committee for Space Research, NCSR), který byl založen v roce 1960.

Tolik říká o izraelské kosmické agentuře Wikipedia. Izraelci na rozdíl od jiných agentur neusilují v první řadě o vědecké družice (i když i ty bychom v jejich historii našli), ale cílí především na satelity komerční a vojenské.
ISA využívá raketu Šavit (350 - 800 kg na LEO), která startuje z kosmodromu Palmachim, jehož střelecký prostor je pro potřeby startů raket značně nevhodný - umožňuje pouze lety na retrográdní dráhy - tedy proti směru otáčení Země, čímž nosnost rakety klesá minimálně o čtvrtinu ve srovnání se startem na klasickou oběžnou dráhu.
Izrael se ale s touto nepříjemností nehodlá smířit a snaží se najít nové cesty. Podle dostupných informací probíhají jednání o vybudování izraelské startovací rampy mimo území židovského státu. Spekuluje se o brazilském kosmodromu Alcantara, Guayanském Kourou, nebo o italské plošině San Marco nedaleko Keni.
Objevily se ale také divočejší teorie. Spekuluje se třeba o možnosti připevnění rakety Šavit na upravené letadlo Boeing 747. Boeing by letěl nad Indickým oceánem, krátce před odpálením by se nastavil do polohy vhodné pro start a pak by raketa umístěná na zádech letadla zažehla svůj raketový motor a vydala se na oběžnou dráhu. Na první pohled to vypadá šíleně - odpalovat kosmickou raketu vážící 32 tun z hřbetu letadla, ale podle izraelských odborníků by to mohlo být uskutečnitelné.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 24101
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod dominog » 10 srp 2013, 23:48

Zajímavé sepsání Dugi :palec nahoru: :)
dominog
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
 
Příspěvky: 171
Registrován: 02 kvě 2013, 20:46
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod CarlJARx » 10 črc 2018, 18:15

Izrael oznámil, že letos v prosinci vypustí svou první lunární sondu, jež se v únoru 2019 pokusí o měkké přistání na měsíčním povrchu. Sondu, která bude vypuštěna nosnou raketou americké firmy SpaceX na protáhlou geocentrickou dráhu s apogeem asi 60 000 km, připravují společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries a jejím hlavním úkolem bude kromě přistání na Měsíci výzkum měsíčního magnetického pole. Projekt lunární sondy byl zahájen v rámci programu Google Lunar XPrize a celkové náklady na projekt se odhadují na 95 miliónů dolarů.
CarlJARx
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 08 kvě 2017, 12:32

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod DrHorak » 06 říj 2019, 08:16

V dubnu 2019 podepsaly NASA a ISA dohodu o použití vest na ochranu před radiací v kosmu, které vyvinula a vyrábí izraelská společnost StemRad. Vesta má být na palubě pozdějších testů lodě Orion jako součást experimentu MARE (Matroshka AstroRad Radiation Experiment). Pokud budou výsledky uspokojující, otevřou se dveře dalšímu využívání této ochrany při pilotovaných letech.
Zdroj: https://www.space.gov.il/en/research-and-development/131220

https://www.space.gov.il/sites/default/files/styles/690_350/public/AstroRad%20Orion%20backdrop.JPG?itok=jHxdw7uv
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 722
Registrován: 09 lis 2017, 19:28
Bydliště: Praha

Re: Izraelská ISA

Příspěvekod DrHorak » 06 říj 2019, 08:31

V červenci 2019 ISA oznámila dohodu o studii využití vesty na ochranu před radiací AstroRad na ISS v CASIS (americké laboratoři na ISS) jako součást studie Comfort and Human Factors AstroRad Radiation Garment Evaluation (CHARGE). Tři astronautky budou vestu nosit při běžných aktivitách na stanici po různý čas. To umožní vyhodnotit funkčnost, rozsah pohybů a ergonomii vesty v mikrogravitaci.
AstroRad by měla být na ISS dopravena při zásobovací misi (NG CRS-12) v říjnu 2019.


Zdroj: https://www.space.gov.il/node/131680

https://www.space.gov.il/sites/default/files/stemrad_0.jpg
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 722
Registrován: 09 lis 2017, 19:28
Bydliště: Praha


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků