Novozélandská kosmická agentura

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur

Novozélandská kosmická agentura

Příspěvekod DrHorak » 15 úno 2018, 10:51

Novozélandská kosmická agentura (New Zealand Space Agency) byla založena v dubnu 2016 v rámci Ministerstva podnikání, inovací a zaměstnanosti (Ministry of Business, Innovation and Employment - MBIE) - http://www.mbie.govt.nz/info-services/s ... ries/space.

NZSA v sobě slučuje několik funkcí:
Regulace (Regulate)
Podpora startů raket (Support rocket launches)
Aktivace podnikání, vědy a inovací spojeného s kosmickým prostorem (Enable space-related business, science and innovation)
Mezinárodní zapojení (Engage internationally)
Kosmická potika a stretegie (Space policy and strategy)

Nás asi nyní nejvíce zajímá její regulatorní funkce, protože ze zmocnění daných novými předpisy - The Outer Space and High-altitude Activities Act 2017, Outer Space and High-altitude Activities (Licences and Permits) Regulations 2017, Outer Space and High-altitude Activities (Definition of High-altitude Vehicle) Regulations 2017 - bude povolovat suborbitální a orbitální starty z teritoria N. Zélandu, tj. zejména starty Electronu firmy Rocket Lab z jejího kosmodromu na poloostrově Mahia (Rocket Lab musí požádat o povolení do 05/2018).

Doposud se tak děje na základě dohody Rocket Lab USA, Rocket Lab NZ a Jejím veličenstvem Královnou zastoupeným ministrem hospodářského rozvoje novozélandské vlády ze září 2016. Tato dohoda je chápana jako naplnění druhé funkce NZSA - Podpora startů raket
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
 
Příspěvky: 562
Registrován: 09 lis 2017, 19:28
Bydliště: Praha

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků