Orientace družice Magion 1

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur
Odpovědět
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Orientace družice Magion 1

Příspěvek od Sajri »

Možná znáte karetní hru Space Race. Její výtvarník nyní kreslí její rozšíření, nerad by udělal technickou chybu a obrátil se na mě s následujícím dotazem, který mu neumím odpovědět, tak zkouším štěstí zde.
V jaké pozici vůči Zemi obíhala družice MAGION 1 ? Udělal jsem tři příklady.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Orientace družice Magion 1

Příspěvek od Pospíšil »

Magion 1 byl na mateřské družici Interkosmos 18 připevněn na jejím dně s přístrojovým vybavením. Dnem myslím tu část I-18, která během letu po orbitální dráze směřovala ke středu Země.
Z konstrukčních důvodů byl Magion připevněn na podložce se sklonem 30° k podélné ose I-18.
Při vypuštění byl tedy orientován magnetickou anténou (to "T" na horní straně) šikmo dolů k Zemi a v tomto směru byl i od mateřské sondy separován - směrem dolů a dopředu ve směru letu. Rychlost udělená při oddělení těles byla 0,424 m/s. Díky nebeské mechanice a dalším vlivům se Magion za mateřskou sondou opožďoval a vzdaloval směrem dozadu rychlostí cca 60 km/den. Opisoval přitom v prostoru jakési osmičky, jejíž rozměry se postupně zvětšovaly. Samotný Magion 1 byl vybaven 4 permanentními tyčovými magnety, které zajišťovaly jeho stabilní polohu vůči magnetickému poli Země s přesností +/-5°.

Správné zobrazení polohy družice na pozadí Země na kartičce by tedy mělo být něco mezi obrázkem 1 a 2.

Ruku do ohně za tento závěr nedám, ale takto jsem to pochopil ze dvou článků o Magionu 1 v L+K 4/1979.
Ověřit by se to dalo snad jen s tvůrci/otci naší první umělé oběžnice Jaroslavem Vojtou, Pavlem Třískou a Františkem Hruškou.


Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Orientace družice Magion 1

Příspěvek od Sajri »

Díky! Předal jsem.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Orientace družice Magion 1

Příspěvek od Pospíšil »

Nenašel jsem vhodnější vlákno, takže to přidám sem.

Velmi pěkný dokument plný technických detailů o historii družic Magion 1 až 5 v podání Jaroslava Vojty.
Natočeno pro LLionTV 12.12.2017

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
AS504
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 103
Reputace: 134
Bydliště: kousek od Brna
Registrován: 6.4.2022 8:37
Re: Orientace družice Magion 1

Příspěvek od AS504 »

nasel jsem pekny dokument, nazev mluvi sam za sebe: Magion, jeho předchůdci a následovníci

https://www.academia.cz/uploads/media/p ... 8a2d9c.pdf
Sam :)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“