International Space Station

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
International Space Station

Příspěvek od Dugi »

Ano, čtete správně :-D . V nějaké slabé chvilce, kdy jsem bláhově podcenil svou modelářskou nezkušenost jsem se zadíval do modelu Mezinárodní vesmírné stanice. Co vám budu povídat, byla to prostě láska na první pohled :-). Ale pak nastalo klasické přetahování mezi rozumem (na to nemáš, tohle nezvládneš :-D ) a citu (já to prostě chci :lol: ). No asi jste už poznali, která z možností vyhrála :) .
Zkrátka a dobře, postupně se budu snažit zkonstruovat papírový model Mezinárodní vesmírné stanice v měřítku 1:100. Ve výsledku by se tedy mělo jednat o macka s rozměry cca 109 x 51 cm. Rozhodně se nebude jednat o krátkodobou záležitost. Každý modul je totiž velmi detailní a navíc je tu ještě jeden problém. Ve free verzi je k dispozici pouze pár modulů (Zarja, Zvezda, Harmony, ATV,HTV a část Kibó), vše ostatní je přístupné pouze za poplatek (+/- 5 dolarů za modul). I z tohoto důvodu bude stavba modelu postupovat pomalu, ale doufám, že jednou bude stavba ISS hotová.
A ještě jedna věc na závěr. Při stavbě si dovolím originál trošku poupravit - původně se totiž modely spolují pouze za pomoci jako tenkostěnné papírové trubičky. Ne, že bych tomu nevěřil, ale riskovat se mi nechce. Proto jsem si vzpomněl na dobu, kdy v ABC vyšlo pár modelů z ISS a z něj využil systém spojování pomocí špejlí a úzkých silnostěnných papírových ruliček. Do modelů proto vkládám kartonové výztuže, v jejichž středu je otvor na provlečení vodící trubičky.
Do tohoto vlákna budu postupně vkládat jednotlivé moduly ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS: Zarja

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: modul Zarja



Měřítko: 1:100
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 4 stránky A4
Další použitý materiál: špejle
Doba lepení: +/- 15 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 12 x 14 x 5 cm
Download: zde

Kdo se pustí do stavby modelu od Alfonsa Morena má jistotu, že ho nic nepřekvapí. Přehledný fotonávod vás krok za krokem přehledně provede stavbou modelu. Jak jste si možná všimli na fotkách jsou vidět mé úpravy, o kterých jsem psal v prvním příspěvku. Z aktivních stykovacích uzlů „trčí“ špejle, pasivní uzly zase vypadají jako díra. Ještě jsem to nezkoušel naostro, ale snad by to mělo držet.
Čeho jste si všimli docela určitě jsou solární panely. Sám modelář si může vybrat, zda si slepí panely v rozložené podobě, nebo (jako já) ve složené. Pro druhou variantu jsem se rozhodl i přesto, že je náročnější. Důvodem bylo to, že po misi STS-120 Zarja své solární panely složila. A jelikož chci, aby model zachycoval současnou podobu ISS, zvolil jsem tuto pracnější variantu. Panely jde samozřejmě otáčet.

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

U prvního bloku ISS dlouho nezůstane a pracuju na pokračování. Jako další byl sice do kosmu vynesen modul Unity, ten je však placený a proto se pustím do modulu Zvezda.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: International Space Station

Příspěvek od Lakely »

No já zírám... co říci, moc ti fandím. Já bych na nic podobného odvahu neměl :-D Takže mnoho zdaru a štěstí při stavbě, dokončená ISS by mohla být vskutku luxusní a impozantní ozdobou pokoje :palec nahoru:
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS: Zvezda

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: modul Zvezda



Měřítko: 1:100
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 3 stránky A4
Další použitý materiál: špejle
Doba lepení: +/- 20 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 30 x 14 x 7 cm
Download: zde

Dalším kouskem do mé sbírky je modul Zvezda. Jeho stavba je přehledně popsaná v návodu, takže se nikdo nemusí bát, že by při stavbě tápal. Významnou změnou, kterou model prošel je abych tak řekl návrat ke kořenům. U Zarji jsem psal, že jsem „upravil“ stykovací zařízení s pomocí špejlí a papírových trubiček. Od tohoto plánu jsem musel upustit, jelikož spojení modulů by nebylo pevné. Proto jsem použil metodu, kterou používá sám autor. V místech stykovacích uzlů je v modulu díra, kterou kryje jen jakási „záslepka“, která se k okolí nelepí, takže jde snadno vytáhnout. Dva moduly se pak propojí papírovou trubičkou, která se do vzniklých děr zasune. Úprava musela proběhnout i na hotové Zarje, takže jsem se při stavbě dost zdržel. Teď už aspoň vím, že mám věřit profíkům a nedávat do modelů svoje „převratné nápady". :-D
Jinak samotný model není na stavbu příliš těžký, jediným krizovým místem je instalace antén poblíž stykovacích uzlů. I přesto, že jsem pracoval s maximální opatrností a dobře proschlý papír jsem řezal ostrou žiletkou, jedná se o části tak malé, že jejich přesné vyříznutí je mimo mé možnosti. Samozřejmostí je, že solárními panely se dá otáčet. Kvůli tomu, že z modelu „trčí“ antény, rozhodl jsem se vyrobit pro ISS stojánek z kartonu aby se náhodou něco neulomilo ;-).

Zvezda:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Když jsem dokončil Zvezdu, začal jsem přemýšlet co dál. Do placených modelů se mi totiž zatím jít nechce. Proto jsem byl moc rád že se na webu, odkud čerpám objevily vystřihovánky lodí Sojuz, Progress, ATV i HTV a dokonce i moduly Poisk a Pirs. Všechny tyto části (kromě HTV pochopitelně) se připojují k ruské části, takže kontinuita zůstane zachována. Snad už brzy se pochlubím s dalším příspěvkem do sbírky.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS: Sojuz

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: kosmická loď Sojuz



Měřítko: 1:100
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 1 stránka A4
Další použitý materiál: nic
Doba lepení: +/- 5 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 11 x 4 x 7 cm
Download: zde

Ano, dneska jsem to vzal skutečně jak se říká „hopem“. Během dne jsem se pustil do stavby kosmické lodi Sojuz. Její stavba nabyla těžká. Jedná se vlastně o několik spojených prstenců. Delší čas zabraly pouze nezbytné antény a další měřící přístroje. Návod byl jako obvykle přehledný a práce šla rychle od ruky.
Dalo by se tedy říct, že naše „malá ISS“ už je obydlená. :-) Jako dokovací místo jsem vybral k Zemi mířící port na modulu Zarja. V budoucnu bych chtěl přidělat ještě jeden Sojuz, aby byla stanice reálná.

Loď Sojuz:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Asi se ptáte, do čeho se pustím dál. Abych se přiznal už teď mě svrbí ruce na model ATV-2 Johannes Kepler, který bych chtěl připojit k modulu Zvezda. Kdy se tak stane nevím, ale rozhodně o tom sem hned napíšu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS: Pirs

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: modul Pirs



Měřítko: 1:100
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 1 stránka A4
Další použitý materiál: nic
Doba lepení: +/- 6 hodin
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 4 x 2,5 x 2,5 cm
Download: zde

Další přišel na řadu modul Pirs, který slouží ruským kosmonautům k výstupům do volného kosmu. Jeho stavba není vysloveně těžká. Je to v podstatě jen několik prstenců spojených dohromady a na závěr ozdobených několika anténami. Jediný problém je ve velikosti – vzhledem k malým rozměrům nebylo možné slepit prstence k sobě klasickými chlopněmi. Místo nich autor využil chytrou vnitřní kostru, na kterou se vlastní prstence jen jednoduše navlékaly. Jak jste si už asi zvykli, u tohoto autora jsou návodné kresby v naprostém pořádku a vedou vás krok za krokem. Modelář má navíc možnost postavit si modul jak v současné konfiguraci, kdy je připraven na připojení lodi Sojuz / Progress, ale také v podobě, ve které přiletěl ke stanici – v tom případě je jeho spodní polovina nahrazena tělem Progressu. Obě varianty jsou ale kombinovatelné, jelikož tento nástavec se k modulu nelepí, ale pouze nasouvá.
Jakmile byl model hotový, neváhal jsem a připojil jsem k němu již hotový Sojuz. Práce na ISS tedy pokračují v plném proudu.

Pirs:
Obrázek Obrázek

Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek

Další postup zatím není jistý. Možná se ale pustím do dvojčete tohoto modulu, tedy do Poisku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
ISS: ATV

Příspěvek od Dugi »

Název modelu: zásobovací loď ATV



Měřítko: 1:100
Autor: Alfonso X. Moreno
Rozložitelný model: Ne
Rozsah: 2 stránky A4
Další použitý materiál: 2x kovový drát
Doba lepení: +/- 4 hodiny
Obtížnost modelu: ???
Rozměry (š x d x v): 9 x 23 x 9 cm
Download: zde

Včera jsem se pustil do práce na evropské zásobovací lodi ATV. Důvod byl prostý – chtěl jsem si vyzkoušet zase něco nového, ne jen POISK a nebo Progress a navíc k ruské části, kterou už mám prakticky hotovou se už dá připojit pouze americký modul Unity, ale ten je již placený, a proto se do něj zatím pouštět nechci. Práce šla docela rychle od ruky, jednotlivé prstence na sebe napojovaly docela dobře, jediný problém nastal v samotném závěru, kdy se k lodi připojovaly solární panely. Už jen samotné hledání vhodného drátu mi dalo pořádně zabrat. Ideální by byl zřejmě poměděný svářečský drát o průměru 1 milimetr, ale nakonec jsem místo něj použil drát o trochu větším průměru, ale výsledku to, myslím, nevadí. Problém byl ale i s jejich ukotvením. Právě kvůli pro ATV charakteristickému postavení panelů (do písmene X) se mi stále nedařilo prostrčit tělem oba dráty. Zkrátka si tam překážely. Nakonec jsem to vyřešil tak, že skrz naskrz je prostrčený pouze jeden. Druhý je rozpůlený a uprostřed modelu je k tomu druhému přilepený. Sice to způsobilo, že se panely nedá otáčet, ale člověk zkrátka nemůže mít všechno.

ATV:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Kompletní sestava:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Asi se ptáte, co mne čeká dál. Výběr je docela jednoduchý – do placených kousků se mi zatím jít nechce, takže nejpravděpodobnější bude, že dalším kouskem bude Poisk následovaný zásobovací lodí Progress.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
zdenek87
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.12.2011 22:15
Re: International Space Station

Příspěvek od zdenek87 »

Ahoj. Rád bych požádal o reupload modelu Zarja. Hlásí mi to 404 - Not Found
Sice to nebudu v nejbližších dnech lepit,
1) mám tiskárnu mimo provoz. není čím si to vytisknout. ale plánuje je nákup nové
2) musím pozbírat odvahu, ještě jsem nic takového nelepil, ale je to nádhera :slint: a musím to vyzkoušet
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: International Space Station

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru. Jsem rád, že máme nového uživatele. Jako každého nováčka se i tebe zeptám, jestli ti máme tykat, nebo vykat.
Odkaz na stažení jsem opravil. A držím palce při lepení. Chce to nebát se a jít do toho. Já teď, přiznávám, lepení trochu zanedbávám. Mám tu už několik měsíců rozdělaný jeden papírový model (ne ISS), jehož dokončení stále odkládám pro nedostatek času. Ale těším se, že se do toho zase pustím.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
zdenek87
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 12.12.2011 22:15
Re: International Space Station

Příspěvek od zdenek87 »

Ahoj. Samozdřejmě že tykat :-D
A díky za přivítání

Odpovědět

Zpět na „Papírové modely“